Jasień – perełka Gór Świętokrzyskich

repository_JASIEN_2N

Przepięknie i malowniczo położona na skraju doliny rzeki Czarnej Staszowskiej mała wioska staje się coraz częściej postrzegana jako miejsce wypoczynku zmęczonych i zabieganych mieszkańców zatłoczonych aglomeracji. Wydmowe pagórki porośnięte kępami sosen i dzikiej róży pocięte urokliwymi wąwozami sąsiadują z biało połyskującymi wśród zieleni wychodniami skalnymi.

W centrum osady wypływa z ujętego w cembrowinę źródła, strumień krystalicznie czystej wody, by wić się cienkimi meandrami zmierzającymi do głównej rzecznej doliny. Białe wyraźnie zaznaczające się wychodnie skalne to wapienie litotamniowe zbudowane z różnej wielkości glonów Litotamni powstałych w okresie paleogenu, zwanego dawniej trzeciorzędem (powstały około 60 milionów lat temu).

Lecz to nie one są najciekawszą geologiczną ciekawostką regionu. Tuż obok za rzeką w miejscowości Kotuszów w przydrożnej skarpie odsłaniają się najstarsze w Górach Świętokrzyskich skały. Są to słynne łupki kotuszowskie pochodzące z przełomu prekambru i kambru (powstały około 570 milionów lat temu). Nie ma na całej Świętokrzyskiej Krainie skał starszych, które można podziwiać na powierzchni ziemi. I to wszystko na wyciągnięcie ręki.

Ziemia Jasieńska skrywa w swoim wnętrzu nie tylko skarby geologiczne. Piaszczyste wydmy ciągnące się po obu stronach rzeki były w przeszłości miejscem intensywnej penetracji archeologicznej. Znany poszukiwacz pradawnych kultur „archeolog na probostwie” ksiądz Stanisław Skurczyński znalazł w rejonie Jasienia, Kotuszowa i Korytnicy ślady neolitycznego osadnictwa. Zebrane krzemienne narzędzia i fragmenty ozdób zgromadzone były na zamienioną w bogate muzeum archeologiczne plebanię w miejscowości Gnojno, leżącą przy trasie Szydłów – Chmielnik. Ciekawostką o której również warto wspomnieć jest występowanie w naszym regionie drewna skrzemieniałego.

Znaleziska skamieniałych fragmentów drewna śledzą się w bardzo wyraźnym pasie ciągnącym się od Włoszczowic poprzez Chmielnik, Zrecze, Korytnicę, Jasień, Wolę Osową aż po Osiek. (więcej: www.ekorab.pl)

Klub Miłośników Geologii

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!