Wioska Hobbitów

repository_hob-11

Wieś Sierakowo Sławieńskie, gmina Sianów.

Wioska tematyczna to taka miejscowość, której mieszkańcy zdecydowali się na działalność zarobkową w wybranej dziedzinie. Inaczej mówiąc – wybrali dla siebie specjalizację, główny temat np. pieczenie chleba lub uprawę wierzby.

W Sierakowie Sławieńskim powstaje wioska tematyczna, dla której inspiracją stała się proza J.R.R. Tolkiena.

Wśród wielu ras zamieszkujących stworzone przez niego światy byli Hobbici, zamieszkujący Hobbiton. Byli oni niewielkiego wzrostu, chodzili boso, zamieszkiwali pięknie urządzone norki w ziemi.

Pod wieloma względami można Hobbitów traktować jako modelową społeczność wiejską.

 

Pomysł utworzenia wioski hobbitów powstał w 1999 roku podczas pracy nad aktualizacją strategii rozwoju gminy Sianów w woj. zachodniopomorskim. Szukając czynników rozwojowych dla wsi tej gminy zauważono, że jedna z nich – Sierakowo Sławieńskie (mała wieś leżąca wśród lasów,  z dala od ważniejszych dróg) ma krajobraz przypominający Shire, krainę hobbitów z kart powieści J. R. R. Tolkiena. Biorąc pod uwagę popularność prozy Tolkiena i to, że w przygotowaniu była ekranizacja jego trylogii pt. „Władca pierścieni”, postanowiono w Sierakowie Sławieńskim, stworzyć wioskę hobbitów.

Wioskę Hobbitów w Sierakowie Sławieńskim tworzą 2 wzajemnie uzupełniające się elementy – ludzie oraz infrastruktura. Ludzie to głównie członkowie Stowarzyszenia Hobbiton. Organizują Jarmarki Hobbitów, przyjmują w Hobbitonie zorganizowane grupy.

Na co dzień żyją swoim życiem, ale od czasu do czasu zamieniają się w hobbitów, elfów czy krasnoludów, by zabrać gości w magiczny świat hobbickich przygód, gier i zabaw.

Infrastruktura to przede wszystkim plac, na którym stoją główne zabudowania Wioski Hobbitów (m.in. Domek Hobbita, Wieża Elfów). We wsi i wokół wsi rozrzucone są też inne zabudowania i miejsca zaadaptowane na użytek Wioski Hobbitów, tj. Domek Hobbita nad stawem, Kuźnia Krasnoludów, Smocza Jama, Las Elfów.

Przygoda w Wiosce Hobbitów zaczyna się na centralnym placu. Uczestnicy przebierają się, zdobywają mapy i/lub przewodnika, otrzymują zadanie i ruszają na trasę wokół wsi, pełną przygód i niebezpieczeństw.

Po drodze napotykają postacie wprost z prozy Tolkiena, wykonują zadania, pokonują przeszkody, uciekają lub gonią, przenoszą informacje, zdobywają artefakty… po czym powracają na plac, by w cieniu gospody odpocząć po trudach przebytej trasy.

Czekają tu na nich również hobbickie gry i zabawy, prowadzone przez mieszkańców Sierakowa.

A gdy zapada noc ……..

 

 

źródła: Na podstawie:

1. http://www.wioskitematyczne.org.pl

2. Wacław Idziak, „Wieś tematyczna” Warszawa 2005

3. http://www.sianow.pl/hobbiton/hobbiton.htm

4. Monika Kaczmaryk „Moja wieś – małą firmą?!”

 

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!