Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę

Warszawa o feminizmie i prawach zwierząt 21 września na Kongresie Kobiet

Centrum zwierząt, inicjatywa łącząca prawa zwierząt z feminizmem, odbędzie się już po raz drugi, tym razem 21 września w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. To pierwszy tego typu projekt w Polsce, łączący ruchy społeczne i zapraszający feministki do działania na rzecz poprawy losu zwierząt oraz szerzący ideę siostrzeństwa ponadgatunkowego.

Centrum zwierząt powstało z inicjatywy Karoliny Skowron, dyrektorki Fundacji Alberta Schweitzera, której misją jest zakończenie chowu przemysłowego zwierząt i popularyzacja diety roślinnej. Centrum Zwierząt to inicjatywa łącząca prawa zwierząt z feminizmem. Centrum miało swoją inaugurację podczas X ogólnopolskiego Kongresu Kobiet w ubiegłym roku. W tym roku odbędzie się 21 września w Warszawie w Pałacu Kultury i Nauki w godzinach 9:30-13:00, w sali Trojki.  Nadrzędnym celem Centrum Zwierząt jest łączenie ruchów społecznych i zaproszenie feministek do działania na rzecz poprawy losu zwierząt.  

W ramach wrześniowej edycji odbędą się debaty, podczas których prelegentki będą dyskutowały o tym, w jaki sposób pozycje społeczne kobiet i zwierząt są do siebie podobne, jakie są ich wspólne wartości oraz dlaczego lepsza sytuacja zwierząt leży w żywym interesie kobiet, a także, dlaczego warto korzystać z dobrodziejstw diety roślinnej. W gronie panelistek i prowadzących znajdą się znane osobistości ze świata polityki, mediów, dietetyki oraz literatury i muzyki. Będzie szansa spotkać się m.in. z polityczką Sylwią Spurek, piosenkarką Kasią Moś, dziennikarką Dorotą Sumińską, autorką kultowej książki “Jadłonomia” Martą Dymek, dziennikarką Ewą Siedlecką i wieloma innymi kobietami z imponującą wiedzą i autorytetem w swojej dziedzinie.  

W wyniku dobrej współpracy organizatorek Centrum Zwierząt z Kongresem Kobiet, wszystkie panelistki oraz wolontariuszki tegorocznego Kongresu Kobiet otrzymają 100% wegański catering, zwiększy się obecność organizacji prozwierzęcych w strefie NGO, a także została radykalnie ograniczona możliwość wystawiania się firm sprzedających nieetyczne produkty odzwierzęce (wyroby skórzane, kosmetyki testowane na zwierzętach itp.). “To bardzo ważny symboliczny gest i znak, że ruch feministyczny przeciwstawia się szowinizmowi gatunkowemu i zaczyna rozumieć, że walka o prawa kobiet oraz prawa zwierząt powinna iść w parze”, mówi Karolina Skowron, inicjatorka Centrum Zwierząt.

Centrum zwierząt odbędzie się 21 września (sobota) w godzinach 9:30-13:00 w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie (wejście od ulicy Marszałkowskiej), w sali Trojki, na 2 piętrze.

Strona Centrum zwierząt na FB:

https://www.facebook.com/FeministyczneCentrumZwierzat/

Strona wydarzenia na FB: 

https://www.facebook.com/events/659334691207913

Organizatorami Centrum zwierząt są: Fundacja Alberta Schweitzera, Stowarzyszenie Kongres Kobiet oraz Miasto Stołeczne Warszawa.

Więcej o Fundacji Alberta Schweitzera:

Misją Fundacji Alberta Schweitzera jest zakończenie chowu przemysłowego zwierząt i popularyzacja diety roślinnej. Fundacja realizuje swój cel bazując na filozofii efektywnego altruizmu negocjując z biznesem, edukując konsumentów oraz szeroko współpracując z decydentami, a także innymi organizacjami prozwierzęcymi i ruchami społecznymi. Fundacja otrzymała w 2018 roku prestiżowe wyróżnienie Top Charity od Animal Charity Evaluators, zostając uznaną za jedną z czterech najskuteczniejszych organizacji prozwierzęcych na świecie.

Więcej o Kongresie Kobiet:

Kongres Kobiet jest organizowany już po raz jedenasty i jak co roku gromadzi postaci ze świata kultury, nauki, biznesu, a także aktywistki społeczne. Podczas licznych debat i warsztatów Kongres tworzy przestrzeń do swobodnej wymiany poglądów i doświadczeń. Spotkanie to także okazja do wspólnego poszukiwania rozwiązań dla najbardziej istotnych problemów. W ubiegłym roku w Kongresie Kobiet zarejestrowało się aż 4,500 uczestniczek i uczestników i wystąpiło ponad 350 panelistek i panelistów.

Źródło: Informacja prasowa

Najnowsze