Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ranking dostępności produktów roślinnych w sieciach handlowych. Hipermarkety na prowadzeniu

Już nie tylko sieciowe restauracje dostrzegają potrzeby coraz większej grupy aktywnych fleksitarian. Rosnące zainteresowanie roślinnym jedzeniem to sygnał, w który wsłuchują się także sieci handlowe. RoślinnieJemy we współpracy z Fundacją Alberta Schweitzera publikuje ranking dostępności produktów roślinnych w czołowych polskich marketach. W 2020 roku prym wiodą sklepy wielkopowierzchniowe, a na końcu stawki znalazły się polskie sieci handlowe.

Badanie polegające na analizie oferty produktów roślinnych w 14 największych sieciach handlowych w Polsce przeprowadzono na przełomie 2019 i 2020 roku. Na roślinne zakupy w 2020 roku najlepiej wybrać się do Auchan. Drugie miejsce w rankingu przypadło hipermarketom Carrefour, w których szczególnie zadowolone będą osoby lubujące się w słodyczach – w kategoriach słodyczy i lodów na bazie mleka roślinnego przoduje właśnie ta francuska sieć. Ostatnie miejsce na podium przypadło marce Kaufland, która z powodzeniem wdraża do oferty roślinne produkty pod marką własną “Take It Veggie”.

– Cieszy nas, że nasza praca została zauważona i doceniona. Auchan rozwija kategorię produktów roślinnych w odpowiedzi na nowe trendy żywieniowe i zapotrzebowanie klientów oraz w trosce o dobrostan zwierząt – komentuje Inga Szaniawska, Koordynator CSR, Auchan Polska – Ta kategoria produktów jest również korzystna z punktu widzenia środowiska, zatem realizujemy tu kilka celów wynikających z naszej strategii CSR. Planujemy dalszy rozwój oferty roślinnej w zakresie alternatyw mięs, nabiału oraz gotowych dań – dodaje Szaniawska.

Najwyższą pozycję, biorąc pod uwagę wyłącznie dyskonty, zajęła sieć Lidl, przede wszystkim ze względu na dostępność roślinnych alternatyw mięsa w stałej ofercie oraz szerszą, w porównaniu do innych sieci w tym formacie, ofertę alternatyw nabiału – konsumenci zaopatrzą się w Lidlu między innymi w roślinną śmietanę. W podstawowe produkty roślinne takie jak tofu czy alternatywy mleka już dzisiaj można zaopatrzyć się w większości sieci ujętych w badaniu. Na półkach coraz częściej pojawiają się roślinne kiełbaski, wędliny czy burgery. Stawkę rankingu zamykają polskie sieci – Dino i Lewiatan. Tu konsumenci zainteresowani nowymi roślinnymi produktami będą musieli ograniczyć się do podstawowych zakupów (owoce i warzywa, kasze, makarony, pasty warzywne na kanapki).

– Jesteśmy świadkami niezwykle prężnie rozwijającego się trendu związanego z konsumpcją produktów roślinnych. Dziś nie mamy problemu z zakupem alternatyw mięsa i nabiału w większych sieciach handlowych w całej Polsce –  mówi Ewa Prokopiak, Corporate Relations Manager w Fundacji Alberta Schweitzera – To sytuacja, o jakiej jeszcze kilka lat temu mogliśmy jedynie pomarzyć. Mamy jednak nadzieję, że to dopiero początek rewolucji, a wszystkie sieci handlowe potraktują opublikowany przez nas ranking jako zachętę do jeszcze większego rozszerzania swojej oferty o kolejne produkty roślinne – dodaje.

Według sondażu przeprowadzonego w maju 2019 roku przez panel Ariadna na zlecenie Roślinniejemy, prawie 40% Polaków w wieku 18-24 lata kupuje roślinne zamienniki mięsa, a 11,9% z nich spożywa je regularnie. Zainteresowanie produktami roślinnymi stale rośnie, co dostrzegają kolejne firmy.

– Siłę i skalę roślinnego trendu potwierdzają kolejne kategorie produktów roślinnych private label w sieciach handlowych. Kwestią czasu jest pojawienie się na stałe na półkach chłodniczych roślinnych alternatyw mięsa pod markami własnymi w sieciach i dyskontach – analogicznie do obecności marek własnych w kategorii roślinnych alternatyw mleka, które obecnie oferują prawie wszystkie sieci handlowe - podsumowuje Maciej Otrębski, Strategic Partnerships Manager w RoślinnieJemy.

O Fundacji Alberta Schweitzera

Fundacja Alberta Schweitzera to organizacja, której misją i długoterminowym celem jest doprowadzenie do zakończenia chowu przemysłowego zwierząt oraz popularyzacja diety roślinnej. Swoje cele Fundacja realizuje poprzez kampanie takie jak Polska bez klatek, Tydzień na weganie czy Głos dla karpi. Działania i sukcesy Fundacji zostały zauważone przez Animal Charity Evaluators i w 2018 oraz w 2019 roku otrzymała ona tytuł TOP CHARITY zostając tym samym uznaną za jedną z czterech najskuteczniejszych organizacji prozwierzęcych na świecie.

https://www.schweitzer.pl

O kampanii RoślinnieJemy

Celem kampanii RoślinnieJemy jest wsparcie producentów żywności, sieci handlowych, właścicieli restauracji we wprowadzaniu oraz promowaniu roślinnych produktów i dań. Swoje działania Roślinniejemy opiera na badaniach rynku, społecznych ankietach oraz rzetelnej wiedzy z zakresu kuchni roślinnej i najnowszych światowych trendów. W ramach kampanii Roślinniejemy prowadzona jest także akcja “Roślinne poniedziałki” inspirowana ogólnoświatowym “Meatless Mondays”, której celem jest zachęcenie odbiorców do ograniczenia spożycia produktów odzwierzęcych raz w tygodniu.

https://roslinniejemy.org

Źródło: Informacja prasowa

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx