Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Europejskie Drzewo Roku – rywalizacja trwa!

Tylko do końca lutego na stronie www.treeoftheyear.org można zagłosować na Europejskie Drzewo Roku 2020 . W tej edycji o ten prestiżowy tytuł walczy 16. drzew z całej Europy, które wygrały w konkursach krajowych. Polskę reprezentuje niezwykły, 200-letni okaz bzu czarnego w Rzeszowie, zwycięzca organizowanego przez Klub Gaja konkursu Drzewo Roku 2019. Nasz kandydat zdobył do tej pory ponad 10 tysięcy głosów internautów i zajmuje obecnie 10. miejsce w plebiscycie. Wszystko może się jednak zmienić dzięki Państwa głosom. Zachęcamy do wsparcie naszego kandydata.


Na zdjęciu: Czarny Bez w Rzeszowie Fot. Klub Gaja/Halina Sikora.

Pierwsza połowa głosowania na Europejskie Drzewo Roku 2020 już za nami. Polski kandydat do tego zaszczytnego tytułu to 200- letni Czarny Bez w Rzeszowie. Ten unikatowy okaz przyrodniczy przyjął postać drzewiastą, co jest niezwykle rzadko spotykaną formą tego gatunku. Rośnie na skwerze między blokami w samym sercu miasta. Najstarsi mieszkańcy pamiętają, że drzewo bzu czarnego zawsze tu rosło i nie wyobrażają sobie życia bez niego. W plebiscycie prowadzi czeska 350-letnia sosna, będąca pamiątką po wsi zalanej podczas budowy zapory, która zdobyła już ponad 31 tysięcy głosów. Zachęcamy do udziału w plebiscycie i oddawania głosów na polskie drzewo. Ostatni tydzień głosowania(23-28 luty) jest tajny, co oznacza że na stronie konkursu nie będzie widoczna liczba głosów oddanych na poszczególne drzewa. Zwycięzcę poznamy już 17 marca podczas gali rozdania nagród w Parlamencie Europejskim w Brukseli. 

„Jedyne co mogę powiedzieć to.....głosujcie. To nie tylko zabawa. Ten konkurs jest możliwością uczestnictwa we wspólnocie europejskich miłośników i obrońców drzew. To także możliwość zagłosowania na nasze wielkie dziedzictwo przyrodnicze jakim są drzewa. Jeszcze jest czas. Warto go wykorzystać.” – zachęca Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Europejski Konkurs Drzewo Roku został zapoczątkowany 10 lat temu. Jego organizatorem jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli .W finale konkursu biorą udział zwycięzcy etapów krajowych. W Polsce organizatorem konkurs Drzewo Roku jest Klub Gaja. W ten sposób organizatorzy zwracają uwagę społeczną na ciekawe, stare drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. W konkursie decydujące nie jest piękno, rozmiary, czy też wiek, ale historia i związki drzew z ludźmi.

Mogą Państwo pomóc chronić drzewa przekazując darowiznę lub 1% podatku dla Klubu Gaja. Na stronie Klubu Gaja znajdziecie Państwo Bezpłatny Program PIT lub w deklaracji podatkowej PIT wystarczy wpisać KRS: 0000120069.

ZAGŁOSUJ NA POLSKIE DRZEWO na https://www.treeoftheyear.org/PL

Dowiedz się więcej o Czarnym Bzie i konkursie Klubu Gaja Drzewo Roku >>>

***

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx