Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Z Wielkiej Brytanii do Rzeszowa w poszukiwaniu niezwykłych drzew

Klub Gaja zaprasza 2 lutego na spotkanie z Robem McBride – miłośnikiem drzew, reporterem BBC i ambasadorem Konkursu Europejskie Drzewo Roku. Gość z Wielkiej Brytanii przyjedzie do Rzeszowa zobaczyć niezwykły okaz przyrodniczy - drzewo czarnego bzu, które zwyciężyło w konkursie Drzewo Roku 2019 w Polsce. Przez cały luty Czarny Bez będzie walczył z 15. drzewami z Europy o tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2020. Zagłosuj na https://www.treeoftheyear.org/PL

Rob McBride poświęcił swoje życie, aby chronić i promować drzewa. Jest fotografem, podróżnikiem, działaczem społecznym i ambasadorem starych, historycznych drzew, współpracuje regularnie z BBC, gdzie relacjonuje swoje spotkania z niezwykłymi drzewami. Blisko 5 tysięcy osób śledzić jego konto na Twitterze . Od 2015 roku regularnie odwiedza drzewa biorące udział w Europejskim Konkursie Drzewo Roku

Już 2 lutego ok. godz. 16.15 Tree Hunter spotka się pod Czarnym Bzem z mieszkańcami Rzeszowa, aby wesprzeć ich starania w zdobyciu tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2020. Czarny Bez w Rzeszowie zwyciężył w polskiej edycji konkursu Drzewo Roku 2019, organizowanego przez Klubu Gaja, zapewniając sobie tym samym udział w europejskim konkursie.

200-letni Czarny Bez w Rzeszowie, rosnący na skwerze między blokami w samym sercu miasta to swoisty cud natury. Ma postać drzewiastą, co jest niezwykle rzadko spotykaną formą tej rośliny. Pospolicie bez czarny występuje w formie krzewiastej. Drzewo prawdopodobnie jest pozostałością po byłych ogrodach zamku Lubomirskich. Również dzisiaj drzewo nadaje temu miejscu wyjątkowy charakter. Wiele osób nie wyobraża sobie, że tego drzewa mogłoby nie być. Mieszkańcy zachwycają się niezwykłą urodą bzu, szczególnie w okresie kwitnienia i owocowania. Kiedy kwitnie cała korona pokryta jest białymi kwiatami – wygląda jak gigantyczny bukiet białych kwiatów. W okresie owocowania pokryte jest masą kiści czarnych jagód, które w jesieni dla ptaków stanowią bogatą stołówkę.

„Udział drzewa Bzu Czarnego w europejskim konkursie stanowi zaszczyt i jest niewątpliwym sukcesem miasta Rzeszowa. Bardzo się cieszę, że mieszkańcy innych krajów Europy dowiedzą się o naszym skarbie przyrodniczym i docenią jego piękno i wyjątkowość. Dlatego wizyta Tree Huntera jest ważnym wydarzeniem dla miasta i dla promocji naszego kandydata na Europejskie Drzewo Roku 2020. Mam nadzieję, że sukces naszego drzewa przyczyni się do jego ochrony i profesjonalnej opieki.” - mówi Halina Sikora, mieszkanka Rzeszowa, która zgłosiła drzewo do konkursu

Głosy na Czarny Bez w Rzeszowie można oddawać przez cały luty na stronie https://www.treeoftheyear.org/PL Zapraszamy do głosowania!

Konkurs Europejskie Drzewo Roku od 10. lat szuka w całej Europie drzew z najciekawszymi historiami. W internetowym głosowaniu decydujące nie jest piękno, rozmiary, czy też wiek, ale historia i związki drzew z ludźmi. W ten sposób organizatorzy zwracają uwagę społeczną na ciekawe, stare drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. W Polsce organizatorem konkursu Drzewo Roku jest Klub Gaja.

SPOTKANIE Z TREE HUNTEREM

Kiedy: niedziela, 2 luty 2020, ok. godz. 16.15
Gdzie: Czarny Bez w Rzeszowie , ul. Grodzisko 5

Fot. Archiwum Klubu Gaja

Źródło: Informacja prasowa

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx