Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Roztocze wpisane na Światową Listę Rezerwatów Biosfery UNESCO

Podczas 31. Sesji Międzynarodowej Rady Koordynacyjnej Programu Człowiek i Biosfera UNESCO (ICC MAB), która odbyła się w Paryżu w dniach 17-21 czerwca 2019 r., na listę Rezerwatów Biosfery UNESCO został wpisany Transgraniczny Rezerwat Biosfery „Roztocze”, składający się z rezerwatów na terenie Polski i Ukrainy. Jego tereny rozciągają się od Kraśnika w Polsce do Lwowa na Ukrainie.

Roztocze to malowniczy region o wielkich walorach przyrodniczych i kulturowych, ważny korytarz ekologiczny o dużej bioróżnorodności, obejmujący obszary lessowe, niewysokie wapienne wzgórza porośnięte lasami oraz pokryte wstęgami pól, głębokie doliny rzek oraz złoża wód mineralnych i drewna kopalnego.

Rezerwat jest odwiedzany przez około 600 tysięcy turystów rocznie. Mieszka tu około 160 tysięcy osób, których utrzymanie zależy głównie od rolnictwa, leśnictwa i turystyki.

Wpisanie Rezerwatu na Światową Listę Rezerwatów Biosfery UNESCO umożliwi  szerszą promocję regionu, rozwinięcie turystyki i infrastruktury oraz wpłynie na umocnienie tożsamości kulturowej jego mieszkańców.

Transgraniczny Rezerwat Biosfery „Roztocze” jest jedenastym rezerwatem biosfery w Polsce, piątym o charakterze transgranicznym.

Podczas 31. Sesji do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO zostało przyłączonych łącznie 18 nowych obiektów z 12 krajów, a osiem istniejących już rezerwatów zostało rozszerzonych (co w większości przypadków spowodowało modyfikację ich nazw).

Światowa Sieć Rezerwatów Biosfery UNESCO liczy obecnie 701 rezerwatów w 124 krajach.

Transgraniczny Rezerwat Biosfery „Roztocze”

Źródło: http://www.unesco.pl/

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx