Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Woda dla wszystkich - Światowy Dzień Wody!

Tegoroczny Światowy Dzień Wody - pod hasłem „Woda dla wszystkich” - jest poświęcony problemom związanym z kryzysem wodnym i brakiem dostępu miliardów ludzi do bezpiecznej wody. Jak co roku, Klub Gaja, Miasto Katowice, Katowickie Wodociągi, Zakład Zieleni Miejskiej i Straż Miejska w Katowicach zapraszają na obchody Światowego Dnia Wody, 21 marca (czwartek) 2019 r., godz. 10.00 -12.00, na Rynek w Katowicach. Podczas zabaw, gier i happeningu „Kolejka po wodę” mówić będziemy o problemach globalnych związanych z wodą, a także o komfortowych warunkach, w jakich żyjemy i czystej wodzie, którą możemy pić z katowickich kranów.

wod3zaja666

Dzisiaj 2,1 miliarda ludzi żyje bez dostępu do bezpiecznej wody. Około 4 miliardów ludzi - prawie dwie trzecie ludności świata - doświadcza niedoboru wody przez co najmniej jeden miesiąc w roku. Kobiety i dziewczęta są odpowiedzialne za dostarczanie wody w ośmiu na dziesięć gospodarstw. Ponad 700 dzieci poniżej piątego roku życia umiera codziennie z powodu biegunki związanej z zanieczyszczoną wodą i złymi warunkami sanitarnymi. Jedna na cztery szkoły podstawowe nie ma dostępu do wody pitnej. To tylko kilka faktów związanych z kryzysem wodnym i brakiem dostępu ludzi do bezpiecznej wody.

Co to znaczy „bezpieczna woda”? To woda dostępna na miejscu, dostępna w razie potrzeby i wolna od zanieczyszczeń. Dostęp do wody stanowi podstawę zdrowia publicznego i jest kluczowy dla rozwoju zrównoważonego. Nie możemy iść do przodu jako globalne społeczeństwo, podczas gdy tak wielu ludzi żyje bez bezpiecznej wody. Domostwa, szkoły, miejsca pracy, farmy i fabryki walczą o przetrwanie i nie mogą się rozwijać. Kobiety, dzieci, uchodźcy, ludy tubylcze, osoby niepełnosprawne - są często pomijane, a czasami spotykają się z dyskryminacją, starając się uzyskać dostęp do czystej wody, której potrzebują.

wod1zaja666
Na zdjęciu: Światowy Dzień Wody w Katowicach w 2018 r. Fot. Klub Gaja.

W Katowicach, podczas Światowego Dnia Wody (21 marca, godz. 10.00-12.00, Rynek w Katowicach) zaprosimy mieszkańców, w szczególności dzieci i młodzież, do edukacyjnych zabaw i gier ekologicznych. Informować będziemy o problemach związanych z kryzysem wodnym, o tym, że kimkolwiek jesteśmy, gdziekolwiek jesteśmy, dostęp do czystej wody jest naszym prawem.

Światowy Dzień Wody zakończy się wspólnym happeningiem „Kolejką po wodę”. W ten sposób razem z uczestnikami wydarzenia zwracać będziemy uwagę na brak dostępu do wody, na który cierpią miliardy ludzi na planecie oraz propagować picie wody z kranu.

W ramach wydarzenia, jak co roku, planowane jest uruchomienie fontanny na Rynku w Katowicach. Światowy Dzień Wody poprzedzi cykl zajęć edukacyjnych w katowickich placówkach oświatowych, które uczestniczyć będą w obchodach Światowego Dnia Wody na Rynku w Katowicach.

Przeczytaj więcej o Światowym Dniu Wody >>> http://www.worldwaterday.org/

Źródło: Informacja prasowa

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx