Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Niech ryją, niech żyją

Wielkie zamieszanie wokół próby odstrzału, a nawet eksterminacji dzików w Polsce, spowodowane decyzjami ministra rolnictwa i środowiska trwa. Z braku sukcesów w powstrzymaniu ASF (African swine fever – afrykański pomór świń ) politycy zarządzili polowania, które w zamyśle mają powstrzymać rozprzestrzeniania się choroby śmiertelnie groźnej dla świń na wielkich fermach. Decyzja ta wywołała ogromny sprzeciw obywateli, organizacji pozarządowych, naukowców i myśliwych.

W całym kraju trwa dyskusja nad domniemaną koniecznością depopulacji dzika. Z jednej strony występują politycy i wielkie lobby hodowców świń, a z drugiej wielu weterynarzy, biologów, obrońców zwierząt, a nawet myśliwych. Dyskusja przybiera bardzo różne formy, z demonstracjami włącznie. Głównym zarzutem wobec decyzji o wystrzelaniu dzików, podnoszonym w szczególności przez weterynarzy jest kompletne fiasko bioasekuracji, która miała zapewnić nieprzedostawanie się ASF na fermy. Kłopot jednak w tym, że jak podaje NIK w swoim raporcie, 75% ferm w ogóle nie podjęła tej formy zabezpieczenia.

W tej sytuacji Klub Gaja wraz z Polskim Towarzystwem Etycznym, Pracownią na rzecz Wszystkich Istot i Krakowskim Ruchem Antyłowieckim zorganizował  w Krakowie 11.01.2019 r demonstrację w obronie tych niezwykle pożytecznych dla ekosystemu leśnego zwierząt pod hasłem „Solidarni z dzikami”.

CZYTAJ DALEJ

Źródło: http://www.klubgaja.pl/

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx