Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Piknik z klimatem – zaproś wiewiórkę do ogrodu!

W niedzielę, 2 września, w godz. 11.30-16.30, na placu Zamkowym w Warszawie odbędzie się 11. Piknik z Klimatem. W tym roku strefę edukacji i zabaw dla mieszkańców i turystów zorganizowano pod hasłem: „Poznań – Warszawa – Katowice – od słów do dzieła”. Klub Gaja, jak co roku, we współpracy z Lasami Państwowymi zaprasza na stoisko „Od deski do deski" gdzie każdy będzie mógł zmierzyć się prostymi pracami stolarskimi i zrobić coś konkretnego dla środowiska. Razem będziemy budować schronienia i budki lęgowe dla ptaków, wiewiórek i dzikich zapylaczy. Zapraszamy!

Piknik z Klimatem to świetna okazja, by w ciekawy sposób przekazywać informacje na temat ochrony środowiska i klimatu. W tym roku edukację połączono z licznymi aktywnościami sportowymi i rozrywką. Główne hasło tegorocznego Pikniku z Klimatem: „Poznań – Warszawa – Katowice – od słów do dzieła”, nawiązuje do ważnego wydarzenia – Polska po raz trzeci będzie gościła Szczyt Klimatyczny Narodów Zjednoczonych. Pierwszy miał miejsce w 2008r. w Poznaniu. Drugi został zorganizowany po pięciu latach w Warszawie – COP 19. Tegoroczny COP 24 odbędzie się w Katowicach i stanowi doskonałą okazję do dialogu ze światem oraz pokazania, że polskie miasta rozwijają się dynamicznie, ale mają jeszcze wiele do zrobienia na polu poprawy jakości powietrza czy komunikacji publicznej.

„Organizacja COP19 w Katowicach to wielkie wyzwanie dla władz miasta, ale też możliwość uczenia się od najlepszych. Do stolicy górnego śląska przyjedzie wielu ekspertów i aktywistów, którzy mogą dopomóc w twórczym i innowacyjnym myśleniu o przyszłości polskiego górnictwa i energetyki. Jest to nam bardzo potrzebne w obliczu narastających zagrożeń związanych ze zmianami klimatu” – powiedział Jacek Bożek szef Klubu Gaja.  

Wydarzenie „Od deski do deski” na Pikniku z Klimatem wpisuje się w program Święto Drzewa Klubu Gaja, który realizowany jest przy współpracy wielu partnerów m.in. Miasta Stołecznego Warszawa i Lasów Państwowych. To kompleksowa edukacja na temat zrównoważonego rozwoju i zmian klimatu, poparta działaniami praktycznymi – sadzeniem i ochroną drzew. Dzięki programowi posadzono już blisko 850 tysięcy drzew. Obecność drzew  i krzewów w przestrzeni miast poprawia jakość naszego życia. Zieleń miejska łagodzi skutki zmian klimatu oraz zmniejsza zanieczyszczenia powietrza.  Drzewa i krzewy przynoszą wymierne korzyści nie tylko mieszkańcom, ale także zamieszkującym miasta zwierzętom. Stanowią schronienie i bazą pokarmową dla wielu gatunków bytujących w miastach.

Na stoiku Klubu Gaja, będzie można poznać różne gatunki owadów zapylających oraz małych ptaków i ssaków jak np. sikorki, wróble i wiewiórki, które możemy zaprosić do swoich ogrodów i przestrzeni miejskiej. Będziemy mogli porozmawiać o ich zwyczajach, potrzebach, a także problemach i zagrożenia z jakimi się spotykają. Dla chętnych przygotowano stanowiska do samodzielnego zbijania i skręcania budek lęgowych i hoteli dla zapylaczy. Skrzynki lęgowe zastąpią stare drzewa, których jest co raz mniej w miastach. To z powodu braku starych drzew i ich konserwacji (pozbawiania dziupli i pęknięć konarów) zwierzęta cierpią na niedostatek bezpiecznych dla nich miejsc lęgowych. Każdy kto zbuduje budkę lęgową czy hotel dla zapylaczy, będzie mógł zabrać ją ze sobą na pamiątkę i spożytkować dla dobra przyrody.

W tym roku na Pikniku z Klimatem edukację połączono z licznymi aktywnościami sportowymi i rozrywką. Nie zabraknie też znanych i lubianych twarzy. Gościem honorowym spotkania będzie Justyna Święty-Ersetic, mistrzyni Europy w biegu na 400 metrów i w sztafecie 4×400 metrów. Swoimi refleksjami na temat ochrony środowiska podzielą się Joanna Szczepkowska, Jaga Hupało, Jacek Bożek i Jacek Wszoła. W debacie eksperckiej wezmą udział Marcin Popkiewicz oraz Marta Anczewska, a poprowadzi ją Jarosław Kret.

Przeczytaj więcej informacji o Pikniku z Klimatem http://infrastruktura.um.warszawa.pl/aktualnosci/bezpiecze-stwo-energetyczne/piknik-z-klimatem-xi-edycja

Na zdjęciach: Wydarzenie „Od deski do deski” podczas Pikniku z Klimatem 2017. Fot. Klub Gaja

Źródło: Informacja prasowa

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx