Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Warszawscy radni przyjęli program opieki nad zwierzętami w 2018 roku

W czwartek, 11 stycznia, warszawscy radni przyjęli program opieki nad zwierzętami w 2018 roku. Najwięcej zmian dotyczy sterylizacji i kastracji zwierząt - zwiększyła się ilość pieniędzy, poprawił się również mechanizm kontroli.

W naszym schronisku „Na Paluchu” jest coraz mniej zwierząt. To oznacza, ze nasze działania przynoszą efekty. Coraz wyraźniej widać również zaangażowanie mieszkańców w poprawę losu zwierząt. Postawy warszawiaków zmieniają się i to naprawdę cieszy – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

– Jestem bardzo zadowolona, że radni niemal jednomyślnie, opowiadają się za poprawą losu zwierząt w stolicy. To bardzo ważne zadanie, na którego realizację tak często uwagę zwracają nam mieszkańcy – mówi Aleksandra Gajewska, radna i wiceprzewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy i dodaje – Największe zmiany, które wprowadza tegoroczna uchwała dotyczą sterylizacji i kastracji zwierząt właścicielskich. Będzie ich więcej, ale też będą lepiej kontrolowane. To za sprawą weryfikacji Kart warszawiaka. Dzięki temu pieniądze z podatków mieszkańców będą do nich wracać poprzez finansowanie zabiegów weterynaryjnych.

Konsekwentnie realizowana polityka zapobiegania bezdomności zwierząt w Warszawie przynosi rezultaty - najlepiej to obrazuje stale zmniejszająca się liczba zwierząt przebywających w Schronisku „Na Paluchu”. W rekordowym momencie 2017 roku w placówce przebywały jedynie 764 zwierzęta.

Wśród priorytetowych zadań, ujętych w tegorocznym „Programie opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie m.st. Warszawy w 2018 roku”, należy wymienić:

  • elektroniczne znakowanie (czipowanie) zwierząt, w szczególności psów i kotów;
  • sterylizację i kastrację;
  • sprawowanie opieki nad kotami wolno żyjącymi, m.in. ich dokarmianie,
  • odławianie bezdomnych zwierząt;
  • poszukiwanie nowych właścicieli dla bezdomnych zwierząt;
  • zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt;
  • edukację mieszkańców w zakresie opieki nad zwierzętami.

Łączny koszt realizacji założeń programu wyniesie 14 759 050 zł. To o 795 318 zł więcej w porównaniu z Programem na rok 2017.

Czipowanie zwierząt
Już od najmłodszych lat warszawiacy poznają zalety, jakie niesie za sobą elektroniczne znakowanie zwierząt. Dzieje się to m.in. za sprawą wydanej przez Schronisko „Na Paluchu” gry „Piesku, szukaj domu”, która trafiła do stołecznych szkół podstawowych. Czipowanie czworonogów w Warszawie odbywa się dwutorowo.

Po pierwsze, Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie (ul. Paluch 2) jest odpowiedzialne za znakowanie wszystkich bezdomnych zwierząt, które tam trafią.

Po drugie, także w 2018 roku, prowadzona będzie akcja bezpłatnego czipowania psów i kotów, których właściciele mieszkają w Warszawie. W obu sytuacjach dane o zaczipowanych zwierzętach wprowadzane są do Międzynarodowej Bazy Safe-Animal zrzeszonej w European Pet Network, co pozwala szybko odnaleźć właścicieli zagubionych zwierząt.

W 2017 roku zaczipowano 4452 psy i koty, a łącznie w latach 2007-2017 elektronicznemu znakowaniu poddano aż 92,5 tysiąca zwierząt.

Sterylizacja oraz kastracja psów i kotów
W 2018 roku kontynuowana będzie również akcja sterylizacji i kastracji psów i kotów właścicielskich. Wprowadzono jednak dodatkowe kryterium udziału. Właściciele zwierząt, którzy chcieliby poddać swoje czworonogi zabiegom, będą musieli posiadać ważne uprawnienia (e-hologramy) „Karty warszawiaka” lub „Karty młodego warszawiaka”. Ich ważność będzie weryfikowana przez lecznice.

Wzrośnie kwota przeznaczona na finasowanie zabiegów. W tym roku będzie to niemal 500 tysięcy złotych. Sterylizacja i kastracja czworonogów to najskuteczniejsza metoda zapobiegania niekontrolowanemu rozmnażaniu się zwierząt, dlatego też warszawski ratusz, tak jak w ubiegłych latach, w całości pokryje koszty zabiegów.

Zabiegom sterylizacji i kastracji obligatoryjnie poddawane będą również bezdomne zwierzęta, które trafią do Schroniska „Na Paluchu”.

Opieka nad zwierzętami
W programie szczególną opieką otaczane są wolno żyjące koty, których jest w Warszawie ok. 29 tys. Są one częścią miejskiego ekosystemu i w naturalny sposób zapobiegają rozprzestrzenianiu się gryzoni. W celu kontroli populacji kotów, w tym jej zdrowia, stolica finansuje zabiegi sterylizacji i kastracji oraz leczenie tych zwierząt. W 2018 roku kontynuowana będzie akcja dokarmiania.

Tegoroczny program rozszerzono również o rozdział dotyczący edukacji mieszkańców. W tym zakresie warszawscy urzędnicy współpracować będą z organizacjami pozarządowymi i wspólnie prowadzić działania edukacyjne mające na celu m.in. przypomnienie o humanitarnym traktowaniu zwierząt, propagowanie zabiegów czipowania czy adopcji bezdomnych czworonogów.

Podstawą podjęcia przez Radę m.st. Warszawy uchwały w  sprawie „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie m.st. Warszawy w 2018 roku” jest art. 11a ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt z 21 sierpnia 1997 r.

Źródło: http://www.um.warszawa.pl

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx