Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Zaproszenie na 3. edycję Festiwalu Ekodzieło

W dniach 22 maja – 1 czerwca 2017 Klub Gaja zaprasza na 3. edycję Festiwalu Ekodzieło. Warsztaty, instalacje, happeningi, pokazy filmów dokumentalnych odbędą się w instytucjach kultury: w Bielsku-Białej – Galerii Bielskiej BWA, Bystrej – Gminnym Ośrodku Kultury „Promyk” oraz Żywcu – Miejskim Centrum Kultury w Żywcu. W tym roku mówić będziemy m.in. o drzewach, zamieszkujących je ptakach i pszczołach, które dawno temu wyprowadziliśmy z lasu. Gośćmi festiwalu będzie Cecylia Malik oraz Waldemar Rudyk, artyści zaangażowani w projekty społeczne. Pokaz filmu „Łowcy miodu” (laureat „Zielonego Oscara” – Panda Award 2016) uświetni spotkanie z aktorką Magdaleną Popławską.

Malarka, performerka i aktywistka Cecylia Malik oraz Jacek Bożek z Klubu Gaja zapraszają do udziału w akcji artystycznej „Pożegnanie drzewa”. Cecylia Malik jest autorką wielu wystaw i projektów artystycznych. Do najważniejszych z nich zaliczyć można: „Ikonostas Miasto”, „365 Drzew”, „Modraszek kolektyw”, „6 Rzek” i „Matki Polki na wyrębie”. Od wielu lat współpracuje z Klubem Gaja. Akcję „Pożegnanie drzewa” poprzedzą warsztaty plastyczne z młodzieżą, która wykona scenografię happeningu i będzie w nim uczestniczyć. Akcji towarzyszyć będzie wernisaż wystawy „W sercu drzewa stoję” Beaty Tarnawy i prezentacja animacji Klubu Gaja w sugestywny sposób przedstawiającej naszą przyszłość bez drzew.

Cecylia Malik, inicjatorka akcji „Matki Polki na wyrębie”, włączając się w Festiwal Ekodzieło powiedziała: – „Realizując projekt 365 Drzew w latach 2009–2010 codziennie wchodziłam na inne drzewo. To były stare jesiony, wiotkie brzozy, kwitnące kasztanowce, kruche topole. Połowy tych drzew już nie ma. Odchodzą niezauważone z naszego krajobrazu. W tym roku znikło ich ok. dwa miliony. Teraz jestem Matką Polką na wyrębie z malutkim Ignasiem przy piersi. Bez drzew nie ma przyszłości. Wierzę, że zrozumiemy to i nabierzemy do nich szacunku”.

„Powitanie drzewa” czyli wspólne posadzenie lipy drobnolistnej w ogrodzie przy Willi Sixta będzie kontynuacją akcji artystki i Klubu Gaja. W ten dzień zapraszamy także na rozmowę o drzewach z dr hab. Anną Orczewską z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W Galerii odbędą się także warsztaty dla najmłodszych. Dzieci samodzielnie zaprojektują szablony drzew oraz zmontują modrzewiowe domki dla ptaków. Swoje ekodzieła wezmą na pamiątkę i spożytkują dla dobra przyrody.

– „To dobrze, że tyle teraz mówimy o drzewach. Szkoda jednak, że tylko i wyłącznie w kontekście ich utraty. Nasze stowarzyszenie od początku działalności zajmuje się drzewami. Nie spoczniemy w naszych wysiłkach przedstawiania drzew jako naszych przyjaciół i sprzymierzeńców, a sztuka i twórczość świetnie się do tego nadają” – podsumował Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Miłośników kina i pszczół zapraszamy do Gminnego Ośrodka Kultury „Promyk” w Bystrej. W ramach DKF odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego „Łowcy miodu” Krystiana Matyska. Film zdobył „Zielonego Oscara” – Panda Award 2016 podczas festiwalu Wildscreen w Bristolu. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z aktorką Magdaleną Popławską, która w filmie poznaje pracę bartników w różnych miejscach na świecie. Dokument pokazuje życie pszczół i przedstawia niebezpieczeństwa, jakie grożą ludzkiej cywilizacji z powodu masowego ginięcia rodzin pszczelich. Projekcji filmu towarzyszyć będą happening Jacka Bożka „Miód” i rozmowa z aktorką, która od wielu lat wspiera działania Klubu Gaja. Magdalena Popławska współpracowała z wieloma teatrami i grupami twórczymi, głównie warszawskimi. Od 10 lat jest członkiem zespołu Nowego Teatru w Warszawie Jest znana głównie z roli Agnieszki w serialu „Usta Usta”. Za rolę w filmie „Prosta historia o miłości” Arkadiusza Jakubika otrzymała Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego.

O pszczołach i dzikich zapylaczach mówić będziemy także podczas warsztatów rodzinnych „Od deski do deski – budujemy domki dla zapylaczy”, na które zapraszamy w Dniu Dziecka. Rodzice wspólnie z dziećmi będą mogli zbudować olchowe domki dla murarki ogrodowej i innych pożytecznych owadów oraz przyłączyć się do tworzenia instalacji „Dom dla pszczół”, którą realizuje artysta Waldemar Rudyk.

Tradycyjnie w programie Festiwalu Ekodzieło znalazły się także pokazy filmów dokumentalnych dla dzieci (Docs Against Gravity Film Festiwal) połączone z warsztatami twórczymi dla uczniów ze szkół podstawowych z Gminy Wilkowice. Tym razem inspiracją do pracy twórczej będą filmy dokumentalne „Chłopiec orzeł” (reż. G.E. Mortensen, Norwegia) i „Odkurzacze są super!” (reż. K. Mahalic, USA) oraz animacja o drzewach Klubu Gaja.

W Żywcu, w Miejskim Centrum Kultury odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego dla dzieci „Było sobie drzewo” (reż. M. van der Werf, Holandia). Po projekcji edukatorzy Klubu Gaja rozmawiać będą z publicznością o roli drzew w szczególności w mieście .

Festiwal Ekodzieło 2017 dofinansowano ze środków Miasta Bielska-Białej, Gminy Wilkowice i Miasta Żywiec.  

 

Program Festiwalu Ekodzieło 2017

BIELSKO-BIAŁA – GALERIA BIELSKA BWA

22 maja (poniedziałek) godz. 10.00

- „Pożegnanie drzewa” – warsztaty plastyczne, przygotowanie scenografii akcji artystycznej

Warsztaty prowadzą: Cecylia Malik, Jacek Bożek

Zapraszamy młodzież, zapisy do 20 maja na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

22 maja (poniedziałek) godz. 13.00

- „Pożegnanie drzewa” – akcja artystyczna z udziałem młodzieży na skwerze przed Galerią Bielską BWA

Akcję prowadzą: Cecylia Malik, Jacek Bożek

 

22 maja (poniedziałek) godz. 14.00

- wernisaż wystawy Beaty Tarnawy „W sercu drzewa stoję”

- pokaz animacji Klubu Gaja o drzewach

 

24 maja (środa) godz. 9.30
- „Dizajn drzewo” warsztaty twórcze
- „Od deski do deski” – budujemy domki dla ptaków

Warsztaty prowadzą edukatorzy Klubu Gaja (warsztaty zamknięte).

 

25 maja (czwartek) godz.11.00 –„Dlaczego drzewa są ważne?” spotkanie z dr hab. Anną Orczewską, Uniwersytet Śląski w Katowicach

 

25 maja (czwartek) godz. 12.00
– „Powitanie drzewa” – sadzenie lipy drobnolistnej w ogrodzie przy Willi Sixta

BYSTRA – GMINNY OŚRODEK KULTURY „PROMYK”

23 maja (wtorek) godz. 18.30
- happening „Miód” – Jacek Bożek

Gość specjalny aktorka Magdalena Popławska

Współpraca z Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej, gospodarzem pasieki

23 maja (wtorek) godz. 19.00
- DKF - film dokumentalny „Łowcy miodu” (reż. Krystian Matysek),

- spotkanie z aktorką Magdaleną Popławską występującą w filmie. Film zdobył „Zielonego Oscara” – Panda Award 2016 podczas festiwalu Wildscreen w Bristolu.

31 maja (środa) godz. 9.30
- pokaz filmów dokumentalnych dla dzieci „Chłopiec orzeł” (reż. G.E. Mortensen, Norwegia); „Odkurzacze są super!” (reż. K. Mahalic, USA)

- warsztaty twórcze

Warsztaty prowadzą: Miłosława Bożek, Aleksandra Grzybowska , Maria Posłuszna (pokaz filmów i warsztaty zamknięte)

1 czerwca (czwartek) godz. 16.30

- warsztaty rodzinne „Od deski do deski” – budujemy domki dla zapylaczy

Warsztaty poprowadzą edukatorzy Klubu Gaja

 

1 czerwca (czwartek) godz. 16.30

- instalacja „Dom dla pszczół”

Warsztaty prowadzą: Waldemar Rudyk i Jacek Bożek

ŻYWIEC – MIEJSKIE CENTRUM KULTURY

29 maja (poniedziałek) godz. 10.00
- pokaz filmu dokumentalnego dla dzieci „Było sobie drzewo” (reż. M. van der Werf, Holandia)

- spotkanie z edukatorami Klubu Gaja (pokaz filmu i spotkanie zamknięte)

Źródło: Informacja prasowa

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx