Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rusza ogólnoeuropejska kampania przeciwko kastracji prosiąt

Eurogroup For Animals ruszyło 4 maja 2017 roku ze swoją nową kampanią: End Pig Pain, której celem jest wprowadzenie w Unii Europejskiej zakazu chirurgicznej kastracji bez znieczulenia prosiąt oraz wdrożenie istniejących już zakazów rutynowego przycinania ogonów i zębów u tych prosiąt. W Polsce kampania będzie prowadzona przez Stowarzyszenie Otwarte Klatki. Organizacje członkowskie Eurogroup For Animals mają nadzieję uzbierać razem milion podpisów pod petycją i dzięki temu wywrzeć wpływ na Komisję Europejską oraz rządy poszczególnych krajów.

 

Polska jest znaczącym w Europie producentem trzody chlewnej, dlatego nastawienie do tego problemu polskiego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi będzie miało duże znaczenie. Obecnie prawo w Polsce pozwala na kastracją chirurgiczną prosiąt do siódmego dnia życia, a zabieg ten odbywa się bez żadnego znieczulenia. Choć prawo wskazuje, że nie powinno się stosować przycinania ogonów i zębów jako rutynowego działania, to jednak jest to wciąż powszechnie stosowana w Polsce praktyka. Alternatywą dla tych zabiegów jest wzbogacanie środowiska życia świń w hodowli, aby nie dopuścić do agresji między zwierzętami. Dostępne są również bardziej humanitarne alternatywy dla kastracji, jak chociażby coraz szerzej stosowane szczepionki.

 


Kampania znalazła poparcie w Intergrupie ds. Ochrony Zwierząt, której od czerwca wiceprzewodniczącą jest europosłanka Jadwiga Wiśniewska. Przewodnicząca Intergrupy, Sirpa Pietikäinen z Finlandii uważa, że “dobrze udokumentowany fakt, że w większości krajów członkowskich nie udało się wdrożyć unijnej dyrektywy dotyczącej dobrostanu świń, to uderzający przykład bezsilności krajowych i unijnych regulacji, kiedy dobrostan zwierząt postrzegany jest jako zagrożenie dla silnych interesów ekonomicznych.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki ma nadzieję, że postulaty kampanii znajdą również szerokie poparcie w polskiej opinii publicznej. “W hodowli zwierząt jest wiele problemów dobrostanowych, które są trudne do rozwiązania dla hodowców. Jednak w przypadku kastracji chirurgicznej prosiąt oraz przycinania im ogonów i zębów, rozwiązania są gotowe i wystarczy odrobina dobrej woli wśród polityków tworzących prawo oraz hodowców, aby sytuacja tych boleśnie okaleczanych zwierząt mocno się poprawiła. Nie ma obecnie żadnych argumentów, aby nie dążyć do tych zmian” - mówi Barbara Piętoń, koordynatorka kampanii.

Dodatkowe materiały:

Film: https://youtu.be/FsLUkIeKBGA 

Strona: http://www.otwarteklatki.pl/endpigpain

Strona międzynarodowa: https://www.endpigpain.eu/

http://www.eurogroupforanimals.org/eu-citizens-act-end-pig-pain

Zdjęcia: Dyrevernalliansen, Igualdad Animal

Stowarzyszenie Otwarte Klatki istnieje od 2012r. Jego celem jest zapobieganie cierpieniu zwierząt poprzez wprowadzanie systemowych zmian społecznych, dokumentowanie warunków chowu przemysłowego oraz edukację promującą pozytywne postawy wobec zwierząt.

Źródło: Informacja prasowa

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx