Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wyślij apel do ministra rolnictwa, by Polska poparła zakaz stosowania szkodliwych dla pszczół pestycydów

Niech Polska Przyjazna Pszczołom będzie w Europie dobrym przykładem, jak chronić owady zapylające. Sprawa jest bardzo pilna - decyzja w sprawie unijnego zakazu zapadnie najprawdopodobniej już w połowie maja.

Niech Polska będzie po stronie pszczół!

Przeczytaj treść apelu do ministra Jurgiela:

Do ministra Krzysztofa Jurgiela:

Panie Ministrze,

Apelujemy o poparcie przez Polskę zakazu stosowania środków owadobójczych z grupy neonikotynoidów we wszystkich uprawach. Polska, przyczyniając się do wycofania z użycia pestycydów szkodliwych dla owadów zapylających i innych zwierząt, ma szansę być w Europie liderem działań na rzecz pszczół!.

Neonikotynoidy stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla pszczół miodnych, ale także dla innych gatunków zwierząt - pszczół dziko żyjących, różnych gatunków motyli, bezkręgowców wodnych a nawet ptaków. Środki te są obecne nie tylko na polach uprawnych, ale też w glebie, ciekach wodnych i dzikiej roślinności poza uprawami, w stężeniach, które stanowią zagrożenie dla środowiska. "Biorąc pod uwagę dowody na tak szerokie negatywne skutki środowiskowe tej grupy pestycydów, właściwym byłoby rozszerzenie obowiązujących unijnych zakazów - powiedział światowej sławy profesor biologii Dave Goulson, który jest autorem przeglądu badań naukowców z całej Europy na ten temat.

Wartość zapylania w Polsce wyceniono na ponad 4 miliardy złotych rocznie. Tyle straciliby rocznie polscy rolnicy i sadownicy, gdyby nie mogli liczyć na pracę pszczół. Oznacza to, że dobro polskiego rolnictwa zależy od długofalowych rozwiązań, nie zaś szybkich i szkodliwych metod oferowanych przez środki chemiczne. Nie chcemy, aby pszczelarze, rolnicy, środowisko naturalne i - w rezultacie my wszyscy - płacili cenę za szkody wyrządzone przez pestycydy pszczołom miodnym i dziko żyjącym.

Jeszcze raz apelujemy do Pana, by Polska, która już wielokrotnie pokazała, że los pszczół jest dla niej ważny, opowiedziała się zdecydowanie i jak najszybciej za ochroną owadów zapylających i poparła wprowadzenie całkowitego, nieograniczonego w czasie zakazu stosowania neonikotynoidów na polach i w sadach. Niech to będzie pierwszy krok na drodze ku Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających.

Podpisz apel! »

Źródło: https://act.greenpeace.org/

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx