Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ogólnopolska konferencja: Praktyki wobec zwierząt w XXI wieku - dobrostan zwierząt w różnych perspektywach

Data:

29.-30. września 2017 r.

Miejsce: 

Uniwersytet Medyczny w Poznaniu

Organizatorzy:

Pojęcie dobrostanu zwierząt zostało zapożyczone z psychologii człowieka i psychiatrii, które jako pierwsze podejmowały systematyczne badania nad podnoszeniem jakości życia ludzi, z punktu widzenia funkcjonowania jednostki. Ponieważ wkrótce okazało się, że rola otoczenia społecznego w sprawnym funkcjonowaniu ludzi i w kształtowaniu subiektywnego odczucia ich dobrostanu, jest niebagatelna, empiryczne badania zaczęły ciążyć ku socjologii, epidemiologii, antropologii- z naciskiem na konteksty społeczne. Uruchomienie się dziewiętnastowiecznych ruchów pro-zwierzęcych, ideologicznie wiązanych z dążeniami do podnoszenia jakości życia podmiotów należących do społecznych kategorii eksploatowanych wbrew ich woli, zaczęło uświadamiać szerokiej opinii publicznej fakt opresyjnego traktowania zwierząt zwłaszcza w cywilizacji Zachodniej społeczeństw postindustrialnych (a szczególnie w produkcji przemysłowej).

Ostatecznie jednak, w toku postępu cywilizacyjnego i w kontekście podnoszenia świadomości, co do roli zrównoważonego rozwoju, ekoświadomości i eko-usług, zaczęły się pojawiać interdyscyplinarne badania nad jakością życia nie tylko ludzi, ale też zwierząt nie-ludzkich. Dobrostan zwierząt stał się przedmiotem poważnych rozważań niedawno: nadal jest pojęciem nowym, darzonym ambiwalentnymi ocenami, niejednoznacznym, a dla części osób wręcz nieadekwatnym do stosowania wobec zwierząt- dla przykładu- refleksja nad tym, w jakich warunkach powinny być trzymane zwierzęta w ogrodach zoologicznych w zasadzie zaczęła kiełkować niespełna 40 lat temu.

Pojęcie dobrostanu traktować należy jako termin wielopłaszczyznowy, obejmujący liczne obszary, zakresy badań, tematy i wymiary: pozwala to na myślenie o terminie „dobrostan” jako kategorii transgranicznej, a nie tylko interdyscyplinarnej. Dobrostan obejmuje płaszczyzny: somatyczną, fizjologiczną, behawioralną, emocjonalną, poznawczą, psychiczną i społeczną, prawną i wiele innych. Kategorie te nakładają się na siebie i są wewnętrznie powiązane złożonymi interakcjami o zwrotnym charakterze. Pojęcie dobrostanu zwierząt jest traktowane dosłownie, jak i metaforycznie. Stanowi przedmiot rozważań teoretycznych jak i działań aplikacyjnych.

W tym roku zapraszamy do wspólnych debat wszystkich, którym bliski jest temat dobrostanu zwierząt: w towarzyszeniu człowiekowi, hodowli, produkcji, rozrywce, edukacji, sztuce i wszystkich innych możliwych do pomyślenia aspektach.

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT

Rejestracja

Źródło: http://www.praktykiwobeczwierzat.pl/

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx