Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

"Ochrona zdrowia - czekając na katastrofę. Jak jej uniknąć?" Analiza forumIdei Fundacji Batorego

forumIdei Fundacji Batorego publikuje analizę Dawida Sześciło.

Ochrona zdrowia to obszar dramatycznego kryzysu. Autor pokazuje, że zapaść służby zdrowia zawdzięczamy toksycznej mieszance dwóch czynników – źle zbudowanym instytucjom i ich skrajnemu niedofinansowaniu. Kombinacja centralnej kontroli nad finansowaniem, samorządowego lecznictwa szpitalnego i sprywatyzowanej opieki podstawowej to system zaprojektowany tak, aby nikt za nic nie odpowiadał.

Dawid Sześciło argumentuje, że rozwiązaniem może być między innymi stworzenie domów zdrowia – lokalnie zarządzanych punktów opieki podstawowej i ambulatoryjnej. Oznaczałoby to poddanie systemu ochrony zdrowia mechanizmom demokratycznej rozliczalności przed obywatelem. Autor wskazuje również nowe źródła finansowania, które pozwoliłby pokryć koszty takiej reformy, a także podnieść wydatki na ochronę zdrowia do 7% PKB.

Zapraszamy do lektury!

Źródło: Informacja prasowa

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx