Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Biała Sobota w Lubuskiem – badamy się, bo chcemy!

Światowy Dzień Walki z Rakiem powinien trwać przez cały rok – nie tylko w lutym. To nietypowe „święto” można uczcić tylko w jeden sposób. – Idziemy na badania! W sobotę jest na to czas. Trudno znaleźć dobrą wymówkę, a przecież zdrowie jest najważniesze! – zaprasza marszałek Elżbieta Anna Polak.

Choć Światowy Dzień Walki z Rakiem przypada na 4 lutego, lubuskie obchody rozpozną się już w sobotę 2 lutego i potrwają do kolejnej soboty (9 lutego). – Chcemy się skupić głównie na bezpłatnych badaniach profilaktycznych, ale nie tylko. Będziemy przypominać też o Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem, który zawiera zbiór prostych i elementarnych zasad na temat zdrowego stylu życia. Bo w profilaktyce chorób nowotworowych równie ważne są odżywianie oraz aktywność fizyczna – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Białe Soboty – bez wymówki!

Wyprawa na badania w dni pracujące może być dla wielu osób dużym wyzwaniem. Stąd pomysł na symboliczne Białe Soboty. W lutym zaplanowane są aż dwie! Jedna 2 lutego – w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. Kolejna – 9 lutego w Przychodni Dworocowej oraz Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. Nie należy się jednak spodziewać typowo „szpitalnego” klimatu. Bo poza badaniami – będzie można w tych dniach w luźnej atmosferze porozmawiać z onkologiem, zasięgnąć bezpłatnej konsultacji, skorzystać z porad dietetycznych, ale też wspólnie ze specjalistą przeanalizować historię chorób w swojej rodzinie (szczegółowa rozpiska – poniżej).

Co to za dzień?

Światowy Dzień Walki z Rakiem obchodzony jest od 19 lat. Kraje, które przyjęły tzw. kartę paryską, zobowiązały się w 2000 r., że będą tworzyć programy zapobiegające chorobom nowotworowym. To też jest dzień symbolicznej solidarności z osobami chorymi onkologicznie.

Przypomnijmy. Samorząd Województwa Lubuskiego od 2017 r. realizuje projekt dotyczący profilaktyki trzech nowotworów: raka piersi, szyjki macicy i jelita grubego. W ramach projektu można m.in. skorzystać z darmowej kolonoskopii oraz dowiedzieć się więcej o mammografii i cytologii (te dwa badania są realizowane w wielu placówkach na terenie całego województwa).

Lubuskie BIAŁE SOBOTY – sprawdź, gdzie się zbadać!

2 lutego 2019 r.

Szpital Uniwersytecki im. K. Marcinkowskiego w Zielonej Górze sp. z o.o.

  • godz. 10.00-14.00

- konsultacje lekarzy specjalistów onkologów oraz radioterapeutów

- ocena wywiadów rodzinnych zachorowania na nowotwory pod kątem zasadności wykonania badań genetycznych w kierunku ryzyka nowotworów

- badanie laryngologiczne w ramach Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi dla osób w wieku 40-65 lat

- rozpowszechnienie założeń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem oraz promocja profilaktyki

  • godz. 10.00-12.00

-  wstępna ocena dermatoskopowa zmian skórnych przeprowadzana przez lekarza onkologa i patomorfologa

  • miejsce wykonywania konsultacji i badań - Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze:

- konsultacje onkologiczne – budynek L przy ul Podgórnej

- badania laryngologiczne – budynek E przy ul. Zyty

9 lutego 2019 r.

Przychodnia Dworcowa w Gorzowie Wlkp.

  • godz. od 9.00 do 12.00. w budynku Przychodni przy ul. Dworcowej 4.

- konsultacje ginekologa

- badanie cytologiczne

- edukacja nt. profilaktyki i zdrowego stylu życia

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp.

  • godz. .10.00-12.00

-konsultacje z lekarzem onkologiem

- konsultacje z dietetykiem- żywienie w chorobach onkologicznych, pomiar składu masy ciała,

- badanie poziomu cukru we krwi, pomiar ciśnienia tętniczego,

*Informację przygotował Departament Zdrowia

Źródło: http://lubuskie.pl/

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx