Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Choroby zakaźne wieku dziecięcego - gorączka trzydniowa

Gorączkę trzydniową wywołuje bardzo rozpowszechniony wirus, o czym świadczy fakt, iż 100% dzieci powyżej 4- go roku życia posiada przeciw niemu przeciwciała.

Chorują na nią najczęściej dzieci od 6 - 24 miesiąca życia. Poniżej 6-tego miesiąca życia niemowlęta mają przeciwciała bierne od matek.

OBJAWY

Okres wylęgania choroby wynosi 9 dni. Choroba ta często przebiega bezobjawowo. Tylko u około 20% dzieci daje objawy. Objawami choroby są: wysoka temperatura (39, a nawet 40 stopni C) z objawami infekcji górnych dróg oddechowych. Może jej również towarzyszyć biegunka. Dziecko jest cierpiące i bardzo chore, co - po trzech dniach bardzo wysokiej temperatury - budzi duży niepokój rodziców. Gorączka spada nagle i pojawia się drobna wysypka plamista, zaczynająca się pod włosami, a schodząca na tułów i nóżki. Dziecko jest zmęczone, bez apetytu, drażliwe.
 

LECZENIE

W wypadku przedłużającej się podwyższonej temperatury, badanie krwi potwierdza rozpoznanie. Warto je wykonać, aby nie stosować niepotrzebnie antybiotyku. Gorączka trzydniowa jako choroba wirusowa nie wymaga leczenia antybiotykiem. Należy natomiast bardzo starannie obniżać temperaturę poprzez podawanie Paracetamolu i Ibupromu, nawet co 4 godziny. Należy zadbać o to, aby dziecko dużo piło i nie nakłaniać je do jedzenia, jeżeli nie ma apetytu. Dwa tygodnie po chorobie nie należy dziecka poddawać szczepieniom ochronnym.

 Dr Irena Dziewońska

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx