Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Łuszczyca

Jest to przewlekła, nawracająca choroba skóry, która nie jest zakaźna i nie jest złośliwa. Jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób skóry, choruje na nią ok. 2-4% populacji. Najwięcej zachorowań jest w krajach wysoko uprzemysłowionych. Objawy mogą pojawić się w każdym wieku, najczęściej między 15 a 30 rokiem życia.

OBJAWY

Choroba jest uwarunkowana genetycznie, często występuje rodzinnie. Czynniki wyzwalające mogą być różne: infekcje bakteryjne, wirusowe, choroby internistyczne, niektóre leki, podrażnienia i uszkodzenia skóry, alkohol, stres. Dochodzi do zaburzeń immunologicznych i bardzo szybkiego namnażania się komórek naskórka, proces przechodzenia ich do warstwy rogowej trwa 3-4 dni (prawidłowo 28 dni). Na skórze pojawiają się płaskie, czerwono-brunatne lub zaróżowione grudki, o średnicy od kilku mm do 2 cm. Mają wyraźne brzegi, pokryte są srebrzystą, nawarstwiającą się łuską. Po zdrapaniu łuska złuszcza się i pojawia się punkcikowate krwawienie. Grudki mogą powiększać się i zlewać w większe, plackowate ogniska. Typowa lokalizacja wykwitów to kolana, łokcie, okolica kości krzyżowej, uszy i owłosiona skóra głowy (nie dochodzi do zniszczenia włosów).

PRZEBIEG CHOROBY

Przebieg choroby jest nieprzewidywalny. Pojawiają się nagle krótkotrwałe lub trwające nawet kilka lat okresy remisji. Nie można również przewidzieć, kiedy nastąpi nawrót lub zaostrzenie choroby. Niektórzy pacjenci traktują objawy łuszczycy jako defekt kosmetyczny, obawiają się negatywnej oceny lub wręcz odrzucenia ze strony społeczeństwa. Ponadto często występują uciążliwe objawy jak: świąd, pieczenie i nadwrażliwość skóry. To wszystko może być przyczyną długotrwałego stresu oraz depresji.

Opisanym zmianom skórnym może towarzyszyć łuszczyca paznokci. Pojawiają się punkcikowate zagłębienia, bruzdy oraz nadmierne rogowacenie pod paznokciami. Objawy te przypominają grzybicę paznokci i bywają z nią mylone. Może również dołączyć się łuszczyca stawowa, najczęściej dotycząca stawów dłoni, stóp i kręgosłupa. Ciężki przebieg może doprowadzić do inwalidztwa. Opisane powyżej zmiany skórne i towarzyszące im czasem objawy ze strony paznokci lub stawów to jest najczęstsza postać łuszczycy, stanowi około 90% przypadków i nazywana jest łuszczycą pospolitą. Są jeszcze rzadziej występujące postaci choroby (wysiękowe, krostkowe, uogólnione), ale nie będziemy ich omawiać w tym tekście.

LECZENIE

Łuszczyca jest chorobą praktycznie nieuleczalną, trwa przez całe życie, ale jej przebieg bywa różny. Korzystny wpływ może odgrywać uregulowany tryb życia. Leczenie jest wyłącznie objawowe, jest wiele leków i metod leczenia, ale bezwzględnie powinien je prowadzić lekarz dermatolog. W pierwszym etapie, kiedy celem jest usunięcie łusek, stosuje się smarowanie (maści, kremy, żele), mające działanie złuszczające. W następnym etapie przechodzi się na preparaty, które mają ograniczyć nadmierne namnażanie się komórek naskórka i ich nieprawidłowe rogowacenie. W niektórych postaciach, przy braku poprawy po leczeniu miejscowym, stosuje się silne leki doustne. Ich działanie jest też objawowe i nie zapobiega wystąpieniu nawrotów. Zastosowanie ma także fototerapia, czyli naświetlanie różnymi specjalistycznymi lampami. Również promienie słoneczne mają często korzystny wpływ na cofanie się zmian skórnych. Należy jednak być bardzo ostrożnym, bo zbyt intensywne opalanie może prowadzić do poważnych powikłań, z rakiem skóry włącznie. Po skutecznym leczeniu farmakologicznym zaleca się często leczenie klimatyczne, np. wyjazd w góry lub do ciepłych krajów. Pacjentów, którzy nie radzą sobie psychicznie z chorobą, należy objąć opieką psychologa, a w przypadku podejrzenia depresji, również psychiatry.

Dr Irena Dziewońska

2 komentarzy

 • Łuszczyca Blog

  Nie zgodzę się z tym, że leczenie łuszczycy jest wyłącznie objawowe. Trzeba szukać też przyczyny tzn. poprawa diety, eliminacja ognisk zapalnych i tak dalej. W następnej kolejności pielęgnacja zmian na skórze.

  Łuszczyca Blog środa, 17, luty 2021 14:15 Link do komentarza
 • łuszczyca

  Od wielu lat miałem problem z łuszczycą pod kolanami i poniżej łokci. Pozbyłem się przez przypadek już cztery lata mam jak na razie spokój nie muszę nosić długich rękawów mogę normalnie chodzić po plaży. Opisywałem ten problem w kilku miejscach i temat znikał no bo to nie była reklama jakiegoś tam produktu , mam nadzieję , że tutaj wpis pozostanie .
  Cztery lata temu wywróciłem się na rowerze , mocno stłukłem sobie łokieć i to w miejscu chorym to mnie dobiło. Idąc z żoną na zakupy dostaliśmy ulotkę Konopnej Farmacji z Poznania i w ulotce było takie serum ,uwaga - to nie jest reklama ,,Serum do chorej skóry essenz" znajdziecie bez problemu w necie ten sklep konopny no bo taki obrzęk uznałem , że trzeba smarować. Po około dwóch tygodniach zauważyłem, nie tylko poprawę stłuczonego miejsca ale i miejsce łuszczycy zmalało. W związku z tym postanowiłem smarować tym Serum essenz drugi łokieć i pod kolanami również po sześciu tygodniach smarowania problem u mnie zniknął. Na medycynie to ja się nie znam to nie moja działka , ale naprawdę mam spokój już cztery lata, myślę może to nie była łuszczyca jak twierdzili fachowcy, może to jakiś inny grzyb i tak sobie żyłem w przekonaniu przez dziesiątki lat ,że mam łuszczycę. Teraz już zapominam o tym a był to zwykły przypadek, może ktoś się wyśmieje z tego wpisu zdaję sobie z tego sprawę ,uważam ,że będzie śmiech pusty , ja mam spokój . Życzę wszystkim zdrowia

  łuszczyca sobota, 29, grudzień 2018 18:51 Link do komentarza

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx