Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Konkurs „Zadbajmy o wodę na wsi”

Prawidłowa gospodarka wodna na obszarach wiejskich ma ogromne znaczenie. Szczególnie istotnym dla produkcji rolnej jest utrzymanie w odpowiednim stanie urządzeń melioracji wodnych, w tym melioracji wodnych szczegółowych (np. rowy, drenarka). Przez wiele lat zadania te były realizowane przez spółki wodne, jednakże w ostatnich latach borykają się one z wielkimi problemami spowodowanymi w znacznej mierze przez niewielką świadomość społeczną i unikanie przez właścicieli gruntów ponoszenia świadczeń na rzecz spółek wodnych. W efekcie dochodzi do zaburzeń stosunków wodnych w gruntach rolnych, takich jak podtopienia upraw i zabudowań.

Aby przyczyniać się do zwiększenia zainteresowania społecznego tą problematyką, rokrocznie organizowany jest konkurs oraz konferencja pod wspólną nazwą „Zadbajmy o wodę na wsi”.

Celem konkursu „Zadbajmy o wodę na wsi” jest kształtowanie świadomości mieszkańców dotyczącej istotności prawidłowego kształtowania zasobów wodnych na obszarach wiejskich dla środowiska społeczno-przyrodniczego i wzrostu jakości życia na wsi oraz promowanie spółek wodnych jako organizacji, dzięki którym możliwe staje się utrzymanie spójnego systemu melioracji wodnych.

Warto podkreślić, że choć prace związane z melioracjami wodnymi szczegółowymi najczęściej nie są efektownymi, skomplikowanymi przedsięwzięciami, to jednak ich prawidłowe wykonanie ma kluczowe znaczenie dla społeczności wiejskiej, zwłaszcza dla ludzi utrzymujących się z rolnictwa.

Nagrody przyznane są w trzech kategoriach:

  • Kategoria I: najlepsza fotografia pt. Moja wieś nad wodą,
  • Kategoria II: najlepsza strona internetowa spółki wodnej lub związku spółek wodnych,
  • Kategoria III: najlepsze zadanie inwestycyjne lub praca utrzymaniowa w zakresie melioracji wodnych szczegółowych na terenie województwa śląskiego.

Konkurs w kategorii I jest przeznaczony dla fotografów-amatorów z terenu województwa śląskiego, natomiast w kategorii II i III – dla spółek i związków spółek wodnych działających na terenie województwa śląskiego. O wyborze najlepszych prac decyduje komisja.

Uroczyste wręczenie nagród oraz okolicznościowych pucharów Marszałka Województwa Śląskiego odbywa się podczas konferencji „Zadbajmy o wodę na wsi”. Głównym adresatem tej konferencji są przede wszystkim spółki wodne i związki spółek wodnych działające na terenie województwa śląskiego, jak również jednostki zaangażowane we współpracę z nimi. W programie dominuje problematyka funkcjonowania spółek wodnych i zagadnienia dotyczące melioracji wodnych (rolniczych).

Kontakt:
Wydział Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego.
ul. Dąbrowskiego 23, 40-039 Katowice
tel. +48 32 77 40 547 tel. +48 32 77 40 550

Źródło: http://www.slaskie.pl

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx