Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę

Stypendia i kredyty dla młodych

 

Przewodnik po stypendiach i kredytach na naukę.

Chcesz się dalej uczyć, ale nie masz wystarczających funduszy na dojazd do szkoły, internat, akademik lub książki. Potrzebujesz wsparcia w formie stypendium lub kredytu.

Wsparcie finansowe na naukę przyznawane jest przez różne instytucje: rządowe, samorządowe oraz prywatne za pośrednictwem organizacji pozarządowych. Każda z instytucji przyznających stypendia ma własne wymogi i kryteria ich przyznawania. Różne są także sposoby rekrutacji kandydatów. Niekiedy instytucja szuka samodzielnie stypendystów zgodnie ze swoimi wymaganiami np. przez szkoły, kuratoria oświaty, lokalnych współpracowników. Czasem czeka na zgłoszenia od kandydatów spełniających kryteria ubiegania się o stypendium.

Wśród form pomocy finansowej są: stypendia naukowe, socjalne oraz kredyty "stypendialne", które spłaca się np. po ukończeniu studiów. Można też ubiegać się o stypendium na naukę w kraju lub za granicą.

W tym przewodniku znajdziesz listę kilkudziesięciu instytucji i organizacji przyznających różnego typu stypendia dla młodych osób, na ściśle określonych przez siebie warunkach. Pamiętaj, że te warunki mogą ulegać zmianie co roku - sprawdź je, zanim zaczniesz dzwonić czy pisać do danej instytucji. Aby ułatwić Ci poszukiwanie, przedstawiamy ogólne warunki otrzymania stypendium danej instytucji wraz z jej adresem internetowym, pod którym znajdziesz szczegółowe informacje.

Przewodnik składa się z następujących części:

Równocześnie zapraszamy Cię do ewentualnej modyfikacji przedstawionych tu informacji  lub dodania innych, znanych Tobie -źródeł finansowania stypendiów.


 

opracowanie: Monika Kaczmaryk i Piotr Subotkiewicz
źródła: strony internetowe wymienionych instytucji
aktualizacja: kwiecień 2008

 

Najnowsze