Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rapują na 30-lecie samorządności

„Wójt, wójt – tak na mnie wołają. Ludzie z mojej gminy o tym wiedzą. No i dobrze, pewnie oni racje mają…” W takt znanej frazy Liroya swą melorecytację zaprezentował włodarz gminy Lisewo Jakub Kochowicz. Tym samym zapoczątkował internetowe przedsięwzięcie #30latsamorządu podobne do niezwykle popularnej akcji #16challenge2, w której artyści rapując o pandemii zachęcają do publicznej zbiórki na rzecz medyków.

- To się wzięło z frustracji, ponieważ bardzo chcieliśmy uczcić funkcjonowanie 30-lecie samorządu terytorialnego. Zamierzaliśmy włączyć w to mieszkańców, planowaliśmy wiele atrakcyjnych działań. Ale przyszła epidemia i wszystko stanęło. Życie w dużej mierze przeniosło się do internetu, spotkaliśmy się zatem online wraz z przewodniczącym rady oraz osobami z Biblioteki – Pracowni Kultury w Lisewie i zrobiliśmy burzę mózgów w sprawie upamiętnienia tak znamienitej rocznicy. Postanowiliśmy zaproponować mieszkańcom nagranie filmików z jubileuszowym hasłem, ale pomysł ewoluował i ostatecznie nie narzuciliśmy ani formy, ani treści. Ustaliliśmy jednak, że całe przedsięwzięcie będzie miało charakter wyzwania, do którego będziemy nominowali kolejne osoby – mówi wójt Lisewa Jakub Kochowicz. – Ma to zapewnić dynamikę wydarzeniu, ponieważ nominowani działają pod presją czasu. Na opracowanie i opublikowanie materiału wszyscy mają zaledwie 72 godziny.

Pierwszy film został przygotowany przez pracowników wspomnianej biblioteki. Trwał dosłownie kilkadziesiąt sekund, w jego końcówce padły cztery nominacje i machina ruszyła na dobre. Poza wójtem swoje wersy wyrapowała pani sołtys, atrakcyjne występy przygotowali także strażacy z Lisewa oraz ekipa miejscowych blokersów.

- Ja jestem Anita, każdy mnie uśmiechem wita. Osiedle przy klasztorze, tu każdy pomóc może. Tu mamy Małpi Gaj, to nasz szczęśliwy raj. Kazia, Grażyna, Ewa i Halina, moją ekipa zdolna to drużyna. Nasze sąsiadki siostry Pasterki, przy każdej imprezie to są bohaterki. Na naszym osiedlu cuda wytwarzamy i wszystkich chętnych do współpracy zapraszamy. Na Małpim Gaju tam się spotykamy tematy samorządności wspólnie omawiany. Uwaga, uwaga my złote rączki mamy, nasi mężczyźni są tutaj wspaniali. Pracy jest sporo a my się nie damy, o nasze osiedle wspólnie zadbamy. Starszy czy młodszy , chłopak czy dziewczyna my wszyscy jesteśmy jak jedna rodzina – tak swoją kwestię w otoczeniu sąsiadów, w rytm powolnego beatu artykułuje Anita Krawczyńska.

Okazało się, że filmy biorące udział w tym samorządowym chalenge’u są niesamowitej jakości, a pomysłowość osób nagrywających swoje występy przerosła oczekiwania pomysłodawców przedsięwzięcia. Teksty przepełnione są z humorem, nie brak jednak głębokich refleksji, a czasem i słów krytyki pod adresem włodarzy.

- Każdy z filmów oglądam dwa razy. Najpierw interesuje mnie ogólny wyraz artystyczny, potem uważnie analizuję warstwę tekstową. Jestem zafascynowany tym przekazem, ludzie pokazują jak rozumieją samorząd, mówią czego od nas oczekują, są w tym bezpośredni i prawdziwi. Gdybyśmy wynajęli najlepszego reżysera i nagrali najpiękniejszy film o gminie, w którym pochwalilibyśmy się ile to wybudowaliśmy dróg, świetlic, placów zabaw, nie osiągnęlibyśmy tego, co dali nam uczestnicy wyzwania. To oni stali się reżyserami swych wyjątkowych prezentacji. Dodatkowo w recytowanych przez nich wersetach jest mnóstwo regionalizmów typowych dla naszej okolicy, co jeszcze bardziej podkreśla autentyczność ich przekazu – zauważa z dumą Jakub Kochowicz.

Z chalenge’u o zasięgu gminnym bardzo szybko zrobiło się wyzwanie daleko wykraczające poza powiat chełmiński. Do przedsięwzięcia przystępują wójtowie kolejnych gmin, ludzie piastujący rozmaite funkcje w starostwach powiatowych, radni, osoby związane z szeroko pojętą kulturą, czy przedstawiciele organizacji społecznych.

- Nominowała nas radna wojewódzka Katarzyna Lubańska, która jest dyrektorem Zakładu Aktywności Zawodowej w Drzonowie, w gminie Lisewo. I w ten sposób akcja #30latsamorządu przeniosła się do naszej gminy Kijewo Królewskie. Informacja o nominacji szybko została przekazana dziewczynom w kole, nastąpiła pełna mobilizacja. Cały dzień trwała gorąca dyskusja za pomocą internetowego komunikatora, równocześnie chętne osoby pracowały nad tekstem i wyborem muzyki mówi Ilona Katarzyna Borowska, sołtyska wsi Brzozowo .

- Dlaczego koło zareagowało pozytywnie? Z wielu powodów. Poczułyśmy się wyróżnione, ale też docenione, bo ktoś uznał, że na pewno poradzimy sobie z wyzwaniem. W takich małych społecznościach (Brzozowo liczy 700 mieszkańców) jak nasza rola samorządu jest bardzo odczuwalna, trochę sami tworzymy te relacje, przecież często mówimy „Samorząd to My". Na co dzień współpracujemy z urzędem gminy, starostwem, radnymi gminnymi, powiatowymi, wojewódzkimi, z urzędem marszałkowskim. A wracając do procesu twórczego, odważnych do występów było mniej (jak zawsze zresztą), ale zmobilizowało się 5 pań i jakoś poszło. Uzgodniłyśmy ostateczną wersję tekstu, zrobiłyśmy kilka prób i nagrałyśmy klip. Spontanicznie, dowcipnie i z humorem. W akcję włączyłyśmy się z radością. Mamy przecież co świętować. To piękny jubileusz - 30 lat samorządu terytorialnego!

Organizatorzy akcji nie narzucają konkretnej formy. I choć najczęściej uczestnicy wyzwania sięgają po melorecytację, to zdarzają się też bardzo udane próby poetyckie. - Ważna jest jakakolwiek twórcza aktywność, która podbudowana wiarą we własne siły przynosi świetne efekty. Myślę, że w zdecydowanej większości zrobiliśmy to i robimy po raz pierwszy w życiu. To bardzo uskrzydlające uczucie – zauważa Jakub Kochowicz. – Chciałbym zaznaczyć, że kwestia nominacji jest bardzo umowna. Zdaję sobie sprawę, że wśród naszych mieszkańców są osoby, czy grupy osób, które chciałyby wziąć udział w wyzwaniu, a niekoniecznie mogą spodziewać się, że ktoś je wytypuje. To żadna przeszkoda, bo to akcja dla wszystkich. Nie ma też żadnych ograniczeń czasowych, świętujemy 30-lecie samorządności w Polsce przez cały rok 2020, zatem na kolejne klipy czekamy także w kolejnych miesiącach.

Wszystkie filmiki (a jest ich już grubo ponad 50) udostępnia Biblioteka – Pracownia Kultury w swojej przestrzeni facebookowej: https://www.facebook.com/biblioteka.kultura/. Docelowo znajdą się one także na specjalnym kanale na Youtube.

#30latsamorządu to nie jedyna akcja, jaką zorganizowano w Lisewie dla uczczenia tego znamiennego jubileuszu. Otóż dokładnie 27 maja odbył się tutaj internetowy toast za samorządność. Wykorzystując Facebooka wójt Jakub Kochowicz wraz z przewodniczącym rady Piotrem Golińskim wznieśli symboliczną lampkę szampana z okazji okrągłych „urodzin” samorządu. Do uczestnictwa w wydarzeniu zaproszono starostę, przewodniczącą sejmiku, wojewodę. W większości zaproszeni goście nadesłali filmiki ze swoimi wystąpieniami. W streamingu uczestniczyło kilka tys. osób - w czasie rzeczywistym i w kilka dni po samym wydarzeniu.

Przemysław Chrzanowski

Warto zajrzeć: https://www.facebook.com/biblioteka.kultura/

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx