Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wędrowny Zakład Kultury

Wędrowny Zakład Kultury to jedyny całoroczny, objazdowy projekt kulturalny docierający na wielkopolskie wsie. Od niemal 5 lat przemierza województwo wzdłuż i wszerz, organizując warsztaty, spotkania, potańcówki. Jak działa i co kryje się pod jego nazwą?

 WZK 2019 Brody 047zajaWKA

Wędrowny Zakład Kultury to zespół animatorów, artystów, społeczników, którzy wierzą, że lokalna kultura tworzona i odkrywana wspólnie, “po sąsiedzku” buduje lepsze relacje między ludźmi. Nie każda wieś ma jednak dostęp do szerokiej oferty kulturalnej - czy to przez brak infrastruktury, czy też dużą odległość od większej miejscowości. Dlatego Wędrowny Zakład Kultury przygotował w tym roku ofertę aż ośmiu warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Od tworzenia przedstawień na bazie lokalnych legend, warsztatów architektonicznych, barwienia tkanin różnymi technikami aż po warsztaty linorytnicze i plastyczne. Chętni mogą również udać się spacer przyrodniczy i stworzyć pyszny posiłek z dziko rosnących roślin, zszyć własny notes, a nawet stworzyć mural w swojej wsi!

 WZK 2019 Brody 178zajaWKA

Ważnym elementem Wędrownego Zakładu Kultury jest też tradycja i dziedzictwo kulturowe Wielkopolski. Do udziału w projekcie zaproszono twórców ludowych z odchodzących w zapomnienie dziedzin sztuki i rzemiosła. Odwiedzają ich młodzi artyści poszukując inspiracji, rozmawiając o sztuce ludowej i odkrywając tajniki warsztatu. Twórcy opowiadają o swoim życiu i doświadczeniu. Zbierane są także wyjątkowe opowieści i odkrywani ludzie, którzy mają do opowiedzenia niezwykłe historie. Z każdego takiego spotkania powstaje film dokumentalny.

 WZK 2019 Kopaszewo Wielkopolski Potańc 027zajaWKA

Częścią oferty są również wiejskie wieczory - powrót do korzeni, wspólnego muzykowania, tańczenia i śpiewania przy muzyce. Wędrowny Zakład Kultury zaprasza kapelę wykonującą muzykę ludową charakterystyczną dla danego rejonu. A mieszkańcy integrują się wokół ich lokalnej historii, tradycji i opowieści… tak, jak dawniej bywało.

 WZK 2019 Kopaszewo Wielkopolski Potańc 038zajaWKA

WZK 2019 Powidz 079zajaWKA

Wspólnie z Wędrownym Zakładem Kultury mieszkańcy wsi mogą na nowo odkryć piękno i wyjątkowość swoich małych ojczyzn. Przekonało się o tym ponad 80 wsi, które dotychczas wzięły udział w projekcie. Warsztaty są w pełni bezpłatne dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury, Narodowego Instytutu Wolności oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego. W tym roku Wędrowny Zakład Kultury podróżuje do początku grudnia. Jak zgłosić swoją wieś? Wszystkie potrzebne informacje znajdują się na stronie www.wedrownyzakladkultury.pl.

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx