Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Detektywi przeszłości

W środę 31 lipca, w bibliotece we Wtórku odbyły się warsztaty historyczne dla dzieci pod nazwą „Detektywi historii”. Zajęcia prowadził Marcin Fleischer, twórca facebookowej strony „Historyczny Wtórek”. Podczas warsztatów dzieci niczym Indiana Jones odkrywały zagadki historyczne wsi Wtórek.

detektywi 1zaja

Na początku spotkania, dzieci poznały legendę „O powstaniu wsi Wtórek”. A, że w każdej legendzie znajduje się ziarnko prawdy, uczestnicy mieli później za zadanie „wyłapać” fakty historyczne ukryte w legendzie.

Podczas wakacyjnej lekcji historii, dzieci poznały wiele ciekawostek o Wtórku, takich jak: opowieści o starożytnych mieszkańcach, średniowiecznym targu, rycerzach Korabitach, o procesie kobiety oskarżonej o czary, poznały ubiór wtórkowski w XIX w., oraz losy potyczki, która miała miejsce pod koniec II wojny światowej.

Oprócz tego młodzi „detektywi przeszłości” mogli dotknąć historii, dzięki obejrzeniu denarów rzymskich z II w. n.e., takich samych, jakie odkryto w skarbie monet, podczas budowy obwodnicy.

detektywi 3zaja

Również uczestnicy spotkania przenieśli się w czasie dzięki archiwalnym zdjęciom Wtórku. Na zakończenie młodzi „detektywi” mieli za zadanie opracować historię krzyża na rozdrożu ulic Wiejskiej i Piaskowej, na podstawie zebranych źródeł oraz porównać dzisiejszy Wtórek z mapą wsi z 1887 r.

Na uczestników spotkania czekała słodka niespodzianka, w postaci babeczek i galaretek przygotowanych przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich we Wtórku.

detektywi 4zaja

Oprócz słodkiej przekąski, dzieci wysłuchały legendy „O powstaniu wsi Wtórek” z komentarzem historycznym.

Dzięki takim spotkaniom nasi młodzi mieszkańcy poznają przeszłość swojej Małej Ojczyzny oraz kształtują swoją tożsamość kulturową, jako mieszkańcy wsi Wtórek.

detektywi 5zaja

Autor: Marcin Fleischer

***

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx