Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Zostań wolontariuszem na wakacje!

Wyrażają przekonanie, że każdy człowiek ma w sobie potencjał, by zostać wolontariuszem. Na swoim celowniku mają głównie studentów, teraz proponują im, by „ogarnęli patent na wakacje”. O kim mowa? O Fundacji Edukacyjna Przedsiębiorczość, która pod banderą Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizuje program Projektor - Wolontariat Studencki.

projektor1zaja22
Weronika Madejek i Daria Mazur z Fundacji Edukacyjna Przedsiębiorczość, która pod banderą Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności

realizuje program Projektor - Wolontariat Studencki.

- Na co dzień prowadzimy zajęcia z dziećmi i młodzieżą w małych miejscowościach. Staramy się pokazywać, że zajęcia mogą być inspirujące, że nauka może być fajna. Sami stale poszerzamy swoje horyzonty, by jak najwięcej dać od siebie. Zapraszamy do nas wszystkich studentów, zapraszamy placówki edukacyjne, które chciałyby nawiązać współpracę z wolontariuszami, zapraszamy też przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy chcieliby się dowiedzieć jak rekrutować wolontariuszy i jak z nimi pracować – zachęca Weronika Madejek z programu Projektor.

Wolontariat studencki – dla kogo, w jakim celu?

Uczestnictwo w wolontariacie studenckim daje doświadczenie zawodowe już na etapie poszukiwania pracy. Jest to doskonała okazja do nabycia kompetencji trenerskich i tzw. kompetencji miękkich.

– Praca w wolontariacie gwarantuje bardzo ciekawy wpis do CV. Obecnie pracodawcy bardzo interesują się tym, co młody człowiek robił na studiach i doceniają wszelaką aktywność. Jest to zatem dobry start w przyszłą karierę zawodową – dodaje Weronika.

- Mamy ogólnopolską bazę wolontariuszy, do której może zapisać się każdy student. Praktycznie w każdym mieście akademickim mamy swoich ludzi, w łatwy sposób można nawiązać z nimi kontakt – zapewnia Daria Mazur.

– Jeżeli mamy zapotrzebowanie na uczestnictwo w konkretnym projekcie, w konkretnym miejscu w Polsce, sprawdzamy w bazie kto jest najbliżej i czy może poprowadzić zajęcia. Mogą one dotyczyć różnych obszarów, ja osobiście przez dwa lata uczestnictwa w wolontariacie studenckim przeprowadziłam kilkadziesiąt projektów z fizyki i kreatywnego myślenia. Za każdym razem konkretną wiedzę łączymy z animacjami dla najmłodszych.

Największą satysfakcję daje im radość dzieci. Kiedy przybywają do małych szkół wiejskich, uczniowie nie kryją radości, bo mogą wreszcie zobaczyć coś nowego. To dla nich odskocznia od monotonnego procesu edukacyjnego. Wolontariat studencki nie działa jednak tylko w trakcie roku szkolnego, Projektor ma szeroki wachlarz propozycji letnich, które kryją się pod hasłem „Ogarnij patent na wakacje.”

projektor wakacjezaja22

Patent na wakacje

- Studenckie wakacje to około 90 dni, z których każdy może być wyjątkowy. Czas, w którym student nic nie musi i może przeżyć coś nowego. Nasza propozycja adresowana jest do tych osób, które mają kilka wolnych dni, szukają ciekawej alternatywy na spędzenie wolnego czasu i chcą poznać piękne zakątki Polski. To też okazja, aby spotkać się z ludźmi, których dawno się nie widziało, bo do projektu zaprosić można dawnego kolegę z podstawówki, czy szkoły średniej – zapowiadają organizatorzy przedsięwzięcia.

Projekty wakacyjne to tygodniowy pobyt w wybranym miejscu w Polsce, gdzie przez 4 lub 5 dni realizuje się projekty w formie warsztatów dla dzieci. Zajęcia trwają po 5 godzin dziennie, a popołudnia to czas wolny na zwiedzanie i szeroko pojęty relaks. Nocleg i posiłki zapewnia placówka w wybranej miejscowości – a Projektor zwraca koszty przejazdu i materiałów na warsztaty (do kwoty 450 zł na projekt 5-dniowy, 400 zł na projekt 4-dniowy). Dzięki temu można pojechać na wakacje praktycznie bezkosztowo.

Jak to działa?

Najpierw trzeba zebrać ekipę. Projekt wakacyjny można realizować w grupie od 2 do 3 osób. Do jednego miejsca w tym samym czasie można pojechać większą ekipą – maksymalnie 6 osób – wtedy należy zgłosić 2 projekty realizowane przez dwie grupy po 3 osoby. Następny krok to rejestracja na platformie https://app.projektor.org.pl/ . Trzeba wydrukować i podpisać oświadczenie, a następnie umieścić skan na swoim koncie. W ten sposób dołączamy do Programu i możemy korzystać z wszystkich oferowanych wolontariuszowi opcji.

Po formalnościach należy wybrać termin i miejsce, w których chcemy realizować projekt. Można pojechać do wybranej placówki edukacyjnej na terenie całej Polski. Wiele placówek już zgłosiło się do Programu, można znaleźć je na aktualizowanej codziennie mapie.

Można też wybrać dowolną placówkę w miejscu, które nam się marzy – wystarczy skontaktować się ze szkołą na Mazurach, czy w Bieszczadach i zaprosić ją do dołączenia do Programu. Placówki rejestrują gotowość przyjęcia wolontariuszy na platformie app.projektor.org.pl, a rejestracja zajmuje kilka minut. Projekty wakacyjne można zrealizować do 30 września. Termin przyjazdu ustalamy z placówką. Najlepiej zadzwonić do szkolnego opiekuna projektu i ustalić wszystkie szczegóły.

Kolejny etap to krótki opis działania. Umieszczamy go na swoim koncie na platformie. Możemy zrealizować dowolne warsztaty – pomysł jest nasz i to od nas również zależy jaką tematykę wybierzemy. Warto zainspirować się gotowymi scenariuszami – wystarczy kliknąć zakładkę „Przykładowe projekty” po zalogowaniu na swoje konto na platformie Projektora.

Pozostaje tylko działać i odpoczywać!

***

Projektor czeka nie tylko na studentów ale i na zgłoszenia szkół i innych placówek edukacyjnych (np. GOK, biblioteki, świetlice), szczególnie z miejscowości liczących do 20 tys. mieszkańców, które chciałyby zrealizować niezwykłe wakacyjne warsztaty edukacyjne.

Szczegóły i formularze do pobrania

Wszelkie informacje na temat wolontariatu studenckiego

Chcesz ogarnąć patent na wakacje? Koniecznie zajrzyj

Przemysław Chrzanowski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx