Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Nadwiślanin - serce Kampinoskiej Krainy Wisły

Stowarzyszenie ENJOY LEONCIN powstało w roku 2017. Jego początki wiążą się z projektem "Obywatel rzeki Wisły" prowadzonym przez Fundację Rok Rzeki Wisły. Była to akcja społeczna mająca na celu promowanie wydarzeń wiślanych organizowanych oddolnie przez “jej obywateli”.

Najważniejszymi celami Stowarzyszenia ENJOY LEONCIN, określonymi w jego statucie, są:
- zrównoważony rozwój obszarów wiejskich i miejskich

- promocja i realizacja zadań na rzecz kultury i sztuki na obszarach wiejskich

- działalność w zakresie turystyki i rekreacji wraz z upowszechnianiem kultury fizycznej i sportu na obszarach wiejskich

- ochrona historycznego dziedzictwa kulturowego, zlokalizowanego na terenie obszarów wiejskich

- ochrona środowiska na obszarach wiejskich

- wspieranie inicjatyw społecznych dotyczących poprawy jakości życia ludności zamieszkałej na terenach wiejskich

- integracja społeczeństwa z obszarów wiejskich służąca wymianie doświadczeń i wiedzy, poprawiająca jakość życia lokalnych społeczności

- inicjowanie i wspieranie rozwiązań w różnych dziedzinach życia społecznego, służących aktywizacji społeczeństwa i przeciwdziałaniu marginalizacji ludzi.

Flis Wislany 01
Największa tradycyjna szkuta Dar Mazowsza.

Działalność Stowarzyszenia ENJOY LEONCIN opiera się na założeniu wykorzystania potencjału turystycznego tkwiącego w regionie do jego rozwoju. Rdzeniem działań stowarzyszenia jest gmina Leoncin, położona w samym sercu Mazowsza, w Kotlinie Warszawskiej, około 40 kilometrów od Warszawy i zaledwie kilkanaście kilometrów od portu lotniczego Warszawa-Modlin. Obszar gminy rozciąga się pomiędzy Kampinoskim Parkiem Narodowym, a Wisłą, jedną z największych, nieuregulowanych rzek w Europie, która w tej okolicy w znacznej mierze zachowała swój naturalny charakter. Unikatowe walory przyrodnicze, interesująca historia i tradycje kulturowe (na przestrzeni wieków koegzystowały ze sobą na jednym obszarze różne narodowości - Polacy, Olędrzy i Żydzi), a także czyste powietrze oraz korzystny mikroklimat decydują o wyjątkowości tego obszaru, co jednak nie zostało dotąd odpowiednio spożytkowane.

Flis Wislany 02
Mieszkańcy i turyści tłumnie przybyli na brzeg i chętnie korzystali z rejsów łodziami.

Stowarzyszenie ENJOY LEONCIN stara się uwolnić potencjał turystyczny tego miejsca, widząc w tym szansę na intensyfikację jego rozwoju. W sierpniu każdego roku na przystani w Secyminie oraz w Wychódźcu organizowane są "Wiślane Spotkania", będące imprezą promującą gminy nadwiślańskie północnego Mazowsza. Jest to wydarzenie, które integruje lokalną społeczność, a przy tym przyciąga tłumy turystów. Prowadzone są również działania w sprawie utworzenia regionu turystycznego o nazwie "Kampinoska Kraina Wisły", obejmującego Kampinoski Park Narodowy oraz gminy Zakroczym, Leoncin, Brochów i Czerwińsk nad Wisłą.

Aktualnie jednym z kluczowych zadań stowarzyszenia jest przywrócenie przeprawy przez rzekę na wysokości Secymin-Wychódźc, ponieważ obecnie Wisła zamiast łączyć, dzieli. Dystans pomiędzy najbliższymi mostami na Wiśle, czyli w Wyszogrodzie i Zakroczymiu wynosi blisko 40 km, stanowiąc barierę dla mieszkańców okolicznych miejscowości, a także dla ruchu turystycznego. Przeprawa otworzy dla turystów zachodnią, mniej uczęszczaną część Puszczy Kampinoskiej i będzie sprzyjała powstaniu szlaku łączącego Kampinoski Park Narodowy oraz gminy Leoncin, Brochów, Czerwińsk nad Wisłą i Zakroczym, stanowiąc tym samym oś "Kampinoskiej Krainy Wisły".

Flis Wislany 03Łukasz Czudec z Płockiej Grupy Rekonstrukcyjnej oraz Robert Jankowski z Fundacji Rok Rzeki Wisły przypłynęli z Flisem.

Poza poparciem społecznym oraz działaniami lokalnych samorządów, w prace zaangażowało się także wiele różnych instytucji i podmiotów gospodarczych. Stowarzyszenie ENJOY LEONCIN zainicjowało szereg spotkań, rozmów i konsultacji w których biorą udział m.in. Stowarzyszenie Nasz Czerwińsk nad Wisłą, Stowarzyszenie Konfraternia św. Rocha, Dwór Złotopolska Dolina, Port Lotniczy Warszawa-Modlin, Otulina Stefan Bartosz Sp. J., Stajnia Dorado, Polo Club Żurawno, parafie w Leoncinie i Nowinach, Koło Łowieckie Rycerze św. Huberta oraz Zarząd Okręgowy w Warszawie Polskiego Związku Łowieckiego. Wsparciem służy również Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna, a także firma RDH Architekci Urbaniści, która posiada ogromne doświadczenie w przedsięwzięciach tego typu oraz zna specyfikę regionu (była odpowiedzialna za stworzenie m.in. konceptu Vistula River Park). Nieoceniona jest także pomoc Fundacji Rok Rzeki Wisły, która wspiera nas wiedzą związaną z turystyką wiślaną, prowadzeniem warsztatów oraz biorąc bezpośredni udział wraz ze swoimi jednostkami (m.in. "Dar Mazowsza") w wydarzeniach organizowanych w regionie. Ostatnio współpracę nawiązało Stowarzyszenie z Federacja Mazowia, która wspiera organizacje pozarządowe województwa mazowieckiego.

Flis Wislany 04Zbieramy opinię wśród mieszkańców na temat potrzeby uruchomienia regularnych przepraw z Nowego Secymina.

Poza "Wiślanymi Spotkaniami" prowadzone są również działania mające na celu utworzenie regionu turystycznego o nazwie "Kampinoska Kraina Wisły", obejmującego Kampinoski Park Narodowy oraz gminy Zakroczym, Leoncin, Brochów i Czerwińsk nad Wisłą. W ramach tego przedsięwzięcia organizowana jest zbiórka na zbudowanie i zwodowanie tradycyjnej łodzi drewnianej typu bat, która będzie pełnić funkcję sezonowej przeprawy przez Wisłę (Secymin-Wychódźc) stając się tym samym sercem "Kampinoskiej Krainy Wisły". Dzięki łodzi będzie też możliwe organizowanie rejsów po rzece zarówno dla społeczności lokalnej, jak i turystów.

Flis Wislany 05
Rytman – taką łódź chce wybudować Enjoy Leoncin. Fot. Zbigniew Dobraczyński.

Właśnie dostaliśmy dotację na rekonstrukcję, wybudowanie bata wiślanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. W planach tego zadania oprócz budowy łodzi mamy warsztaty z lokalną społecznością podczas Dni Leoncina 13-14 lipca i chrzest z wodowaniem łodzi 4 sierpnia.

Łódź nazwiemy Nadwiślanin - pamięci Aleksandra Janowskiego - wielkiego podróżnika, propagatora turystyki i miłośnika Puszczy Kampinoskiej, który wraz z mieszkańcami Warszawy przypłynął do Gniewniewic w 1907 roku statkiem Nadwiślanin i zapoczątkował tym tradycję wycieczek w te strony.

Pielgrzymka 01
Nieoceniona pomoc przy każdej z imprez bracia z Totus Tuus z parafii w Nowinach.

"Pozostało kilka obrazowych opisów tej wycieczki, ukazujących jak wówczas, przed niemal równo wiekiem, wędrowano. Oto wpierw szła ku puszczy kilkusetosobowa grupa piechurów, pod przewodem "Wuja", Aleksandra Janowskiego, któremu towarzyszył Kazimierz Kulwieć, obaj współzałożyciele Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Potem jechały furki, wiozące bagaż. Widok ten, niezwykły dla miejscowych, zapewne oglądał malutki wówczas Isaac Singer, przyszły laureat literackiego Nobla, którego ojciec był w tym czasie rabinem wspólnoty żydowskiej w Leoncinie. Barwny wąż wił się po piaszczystej drodze. Panie z gracją podtrzymywały długie ogony swych sukien, osłaniając twarze kolorowymi parasolkami" - pisała wiele lat później Maria Kann w "Wiernej puszczy". "Te wyprawy" - wspominała ich uczestniczka, Maria Mickiewiczowa - "dawały nam złudzenie swobody... Można było śpiewać polskie pieśni".(Żródło:http://mazowszezsercem.blogspot.com)

Pielgrzymka 02
Widok na Wisłę i mniejsze łodzie. Fot. Piotr Wroniewski.

Ulotka Enjoy
Wislane 2017 01
Pierwsze Spotkania Wiślane 6 sierpnia 2017 roku. Już wtedy dostrzegliśmy, że ludzi ciągnie nad Wisłę.

Wislane 2017 02
Plenerowa wystawa starych zdjęć z Leoncina.

Wislane 2017 03
Łodzie dopływały do Wychódźca – a tam integracja ludzi z dwóch brzegów.

Wislane 2017 04
Sygnaliści myśliwscy umilali czas podczas Wiślanych Spotkań. Fot. Ewa Gruszka.

Wislane 2018 04
Wiślane Spotkania 5 sierpnia 2018 roku – dwie jednostki OSP z gminy Leoncin zapewniały bezpieczeństwo na brzegu...i na wodzie.

Wislane 2018 07
Robert Jankowski z Fundacji „Rok Rzeki Wisły” zaprasza gości na rejsy po Wiśle.

Wislane 2018 06
Na scenie partnerzy i organizatorzy pikniku i zapowiedź atrakcji: gry terenowej zorganizowanej przez stowarzyszenie św. Rocha z Brochowa i zaproszenie do obozu rycerskiego – tu gospodarzem był Łukasz Czudec ze swoją grupą rekonstrukcyjną.

Wislane 2018 09
Firma Aquila-Falconry zorganizowała pokazy sokolnicze – pochodzą z Leoncina.

Wislane 2018 10
Kolejka do przejażdżek.

Wislane 2018 11
Koncert sygnalistów myśliwskich. Fot. Piotr Wroniewski.

 

Autorka: Marzena Dobraczyńska, Stowarzyszenie ENJOY LEONCIN

WESPRZYJ PROJEKT

***

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx