Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Monitoring jakości powietrza za… złom

 Co zmieniłbyś w swoim najbliższym otoczeniu, gdybyś miał na to realny wpływ? Z takim pytaniem zderzyli się uczniowie ze Skomlina w woj. łódzkim, uczestniczący w projekcie „Mądrzy cyfrowi” firmowanym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” oraz Fundację Google. Zakładana przez pomysłodawców przedsięwzięcia burza mózgów nie była potrzebna, młodzi ludzie zdecydowanie wyartykułowali, że chcą zdrowego powietrza.

madrzy 102
W warsztatach podczas ferii uczestniczyło kilkunastu uczniów. Bez szkolnego rygoru, z otwartymi głowami, z wyzwalającymi kreatywność narzędziami. Po prostu – Mądrzy Cyfrowi.

O zanieczyszczonym powietrzu zwykle mówi się w odniesieniu do aglomeracji miejskich. Dlaczego tak się dzieje, skoro nasze wsie toną w kłębach czarnego dymu? Uczestników projektu na rozwiązanie zagadki naprowadził Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

- Ma to związek z faktem, że to głównie w miastach bada się poziom zanieczyszczenia powietrza. W całej Polsce zaledwie w kilku wsiach znajdują się stacje pomiarowe. Jedna z nich jest w miejscowości Godów, zlokalizowanej na granicy polsko-czeskiej. Wiem, że wynik tamtejszych pomiarów pokazuje tragiczną jakość powietrza. My jako Polski Alarm Smogowy robiliśmy pomiary we wsiach małopolskich wokół Krakowa. Za każdym razem, kiedy analizowaliśmy wyniki, porównywaliśmy je z efektem pomiarów w centrum aglomeracji krakowskiej. Ku naszemu zaskoczeniu na wsi powietrze bywało z reguły dużo gorszej jakości.

- Jasne dla wszystkich okazało się, że skoro chcemy uświadamiać mieszkańców, to najpierw musimy im dać dowód na to, że powietrze jest złe. Zorientowaliśmy się, że w promieniu kilkunastu kilometrów nikt nie monitoruje czym oddychamy. Panowie, z którymi mieliśmy zajęcia w ferie podpowiedzieli, że najbliżej zlokalizowane czujniki znajdują się w Praszce. Przeszukaliśmy internet, by znaleźć odpowiednie urządzenia pomiarowe. Okazało się, że nie są bardzo kosztowne, pozostało wymyślić jak zdobyć na nie pieniądze – mówi Piotr Pilarski, uczestnik projektu.

madrzy 122
Kulminacyjnym punktem programu była zbiórka złomu. Poprzedziła ją skuteczna kampania reklamowa przygotowana podczas zajęć warsztatowych.

Koncepcji było wiele, ostatecznie postanowiono, że niebawem zostanie ogłoszona w Skomlinie zbiórka złomu. Dochód z jego sprzedaży przekazany będzie na zakup czujnika. W przedsięwzięcie zdecydował się zaangażować wójt gminy Skomlin, którego młodzież odwiedziła, by opowiedzieć o swoich działaniach.

– To bardzo cieszy, że młodzi ludzie zauważają takie problemy. Jestem zbudowany ich postawą, bo chcą wpływać na poprawę jakości życia w swojej gminie – komentuje Grzegorz Maras, wójt gminy Skomlin.

Do koalicji na rzecz stworzenia lokalnego monitoringu jakości powietrza przystąpiły również Bank Spółdzielczy w Skomlinie oraz Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Skomlińskiej.

złom32

– Na sercu leży nam poprawa jakości życia w naszej małej ojczyźnie. Chcemy, by kolejne pokolenia mogły poprawnie się rozwijać i cieszyć dobrym zdrowiem. Akcja, którą zainicjowała Szkoła Podstawowa w Skomlinie jest dla nas bezdyskusyjnie ważna, dlatego zdecydowaliśmy się w nią zaangażować – potwierdza Roman Furman, prezes Stowarzyszenia.

Wokół akcji rozpętał się medialny szum. Niecodzienną inicjatywą szóstoklasistów ze Skomlina zainteresowała się największa gazeta w regionie „Dziennik Łódzki”, na łamach której pojawiły się artykuły, relacjonujące przebieg projektu . Zareagowało także Radio Łódź, w efekcie czego o akcji głośno było również w eterze.

złom22

Pierwsze urządzenie pomiarowe zostanie zainstalowane na gmachu szkoły. Z chwilą jego uruchomienia dane o poziomie zanieczyszczenia można będzie odczytać z aplikacji na urządzeniach mobilnych. Każdy mieszkaniec, zainteresowany jakością powietrza, będzie mógł kontrolować wyniki pomiarów w swoim telefonie, albo poprzez lokalne strony internetowe.

Zajęcia projektowe zainicjowane zostały podczas ferii zimowych, uczestniczyło w nich kilkunastu szóstoklasistów. Spotkania poprowadzili nauczyciele skomlińskiej placówki.

- Jeżeli miałbym oceniać pracę uczniów podczas realizacji projektu, to skalę ocen obowiązującą w szkole należałoby rozszerzyć poza ocenę celującą. Ich zaangażowanie, kreatywne podejście do problemu, a także umiejętności korzystania z narzędzi cyfrowych zasługują na szacunek i uznanie. Okazuje się, że są bystrymi obserwatorami otaczającego nas świata, wiedzą co i jak należy w nim zmieniać. Sądzę, że praca nad projektem była dla nich bardzo ciekawym doświadczeniem – relacjonuje Paweł Rzeszowski, nauczyciel matematyki i informatyki.

złom42

„Mądrzy Cyfrowi” to pierwszy ogólnopolski program, którego głównym celem jest edukacja moralna uczniów połączona z rozwijaniem postaw odpowiedzialności społecznej oraz podnoszeniem kompetencji cyfrowych. W czasie tegorocznych ferii w Programie MC wzięło udział kilka tysięcy uczniów z ponad 150 placówek w całym kraju. Projekt realizowany jest przez Fundację “ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” przy wsparciu Google.org. Obecnie trwa nabór do kolejnej edycji przedsięwzięcia.

- To nowa, elastyczna formuła Programu MC, która uwzględnia w większym stopniu potrzeby i możliwości szkół, bibliotek oraz ośrodków kultury. Warsztaty z młodzieżą można obecnie realizować zarówno w ciągu roku szkolnego, jak i w czasie wolnym od zajęć. Można je prowadzić w trybie 5-dniowych zajęć warsztatowych np. w czasie ferii, wakacji lub zielonej szkoły, lub też można pracować z młodzieżą w ciągu roku szkolnego w trybie 12 warsztatów po 1,5 godziny zegarowej każdy np. na lekcjach języka polskiego, informatyki czy godzinach wychowawczych lub w czasie popołudniowych zajęć w bibliotece czy domu kultury. Po zakończeniu zajęć warsztatowych, podczas których uczniowie poznają wartości moralne jak szacunek, uczciwość, odpowiedzialności, czy mądrość, oraz istotę metody projektowej i nowe narzędzia cyfrowe, przychodzi czas na samodzielne przeprowadzenie przez nich własnych projektów społecznych w swoim otoczeniu. Każdy edukator może elastycznie dopasować plan realizacji Programu MC do grafiku uczestników i swojej placówki - wyjaśnia Agata Grabiec z ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.

Przemysław Chrzanowski

***

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx