Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

ZMIENIAJ ŚWIAT. BUDIMEX 50 lat – ZBLIŻA SIĘ DO FINAŁU! Jury wyłoniło 3 najciekawsze projekty. 600 tys. zł na projekty społeczne z Białegostoku, Gdyni i Warszawy

Spośród 254 pomysłów zgłoszonych do konkursu „Zmieniaj świat. Budimex 50 lat”, 100 spełniło wszystkie wymagania formalne. Wśród nich podczas pierwszych obrad jury wyłoniono 3 projekty, które dostały się do ścisłego finału.

Już 5 września ich autorzy osobiście zaprezentują jurorom swoje pomysły. Przewodniczący jury, przedsiębiorca Rafał Sonik oraz dr Konrad Maj z SWPS wraz z pozostałymi jurorami wybiorą zwycięski projekt, który otrzyma 500 tys. zł.

Nagrody dodatkowe w konkursie to łącznie 100 tys. zł: 45 tys. zł za drugie miejsce, 35 tys. zł za trzecie miejsce oraz 20 tys. zł jako nagroda internautów.

Od 14 sierpnia na stronie www.zmieniajswiatbx50.pl można głosować na najlepszy projekt spośród trzech wstępnie wyselekcjonowanych przez jury.

 - Biorę udział w tym projekcie, ponieważ promowanie idei pomagania poprzez angażowanie się biznesu w problemy społeczne jest mi bliskie. Uważam, że dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, a także dostarczanie środków finansowych na cele społeczne jest w dzisiejszych czasach bardzo istotne - podkreśla przewodniczący jury, Rafał Sonik, znany przedsiębiorca, sportowiec i wizjoner.

Wśród 3 projektów wybranych przez jury w finale znalazły się: infrastruktura dla pierwszej prawdziwie leśnej szkoły w Polsce, zgłoszona przez Fundację trzy czte ry! z Białegostoku, innowacyjny projekt stworzenia przy hospicjum dla dzieci „Bursztynowa Przystań” całorocznego ogrodu tropikalnego, realizowany przez Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Wawrzyńca z Gdyni oraz Centrum ReStore Fundacji Habitat for Humanity Poland z Warszawy.

Projekty zgłoszone do konkursu „Zmieniaj Świat. Budimex 50 lat” zdecydowanie przerosły nasze oczekiwania – przyznaje Cezary Łysenko, członek jury z ramienia firmy Budimex. Wszystkie cechują się oryginalnością i pomysłowością. Było nam bardzo trudno wybrać 3 laureatów, ale kierowaliśmy się określonymi kryteriami: nie tylko innowacyjnością projektu, lecz także szerokością grupy beneficjentów, trwałością i realnością wykonania projektu, rzetelnością w przygotowaniu budżetu czy pomysłem na utrzymanie inwestycji w przyszłości – dodaje.

Warto dodać, że wszystkie 100 projektów, które spełniły warunki regulaminu są na bardzo wysokim poziomie, zarówno pod względem merytorycznym, jak i wartości społecznej. Autorzy wykazali się nie tylko wielką kreatywnością, lecz także wiedzą i zaangażowaniem. Formuła Programu „Zmieniaj Świat. Budimex 50 lat” zakłada, że 3 projekty przechodzą do finału, jednak każdy z 254 pomysłów zasługuje na wielkie wyrazy uznania i gratulacje – podkreśla Maria Mikołajczak, członek jury z ramienia organizatora

Laureatów poznamy 5 września 2018 r. podczas uroczystego finału w Warszawie.

Opisy finałowych projektów:

1. Infrastruktura dla pierwszej prawdziwie leśnej szkoły w Polsce. Pilotaż innowacji edukacyjnej na terenie kraju, Fundacja trzy czte ry!

Zgłoszony projekt zakłada stworzenie w Białymstoku pierwszej w Polsce prawdziwie Leśnej Szkoły. Z inicjatywy fundacji trzy czte ry! powstało na terenie Polski aż 30 leśnych przedszkoli. Wybudowanie Leśnej Szkoły, będącej kolejnym etapem edukacji zapoczątkowanej w leśnych przedszkolach, jest odpowiedzią na potrzeby rodziców i uczniów z całej Polski.

W Leśnej Szkole dzieci odkrywają, doświadczają, uczą się w bliskim kontakcie z naturą bez względu na pogodę. Lepsze zdolności poznawcze oznaczają lepsze zdrowie. Dzieci uczące się i obcujące jednocześnie z naturą, szybciej rozwijają swoje zdolności. Efektem działań leśnej edukacji jest wzrost świadomości społeczeństwa dotyczącej szeroko rozumianej profilaktyki Syndromu Deficytu Natury oraz niwelowania jego negatywnych skutków (ADHD, otyłość, depresje, problemy z integracją sensoryczną) poprzez ponowne nawiązanie więzi z naturą. Jest również wspólną odpowiedzialnością naszego pokolenia na rzecz rozwoju i kształtowania świadomego obywatela oraz jego dobra w przyszłości. Inicjatywa już na tym etapie planowania znalazła swoich zwolenników w całej Polsce, a w planach jest uruchomienie większej liczby takich szkół.

pro1

Wygrana w Konkursie „Zmieniaj świat. Budimex 50 lat" pozwoli nam realnie, odważnie i z pasją postawić kolejny krok na drodze do powstania pierwszej prawdziwie Leśnej Szkoły w Polsce. Szkoły, gdzie dzieci odkrywają, doświadczają i uczą się w bliskim kontakcie z naturą – bez względu na pogodę. Szkoły, która odpowiada na problemy współczesnej edukacji. Szkoły pełnej szczęśliwego dzieciństwa, bezpiecznego dorastania, która rozwija zdolności oraz kształtuje mądrego, odpowiedzialnego, wrażliwego człowieka. Naszym celem jest dzielenie się doświadczeniem i wiedzą, podnoszenie świadomości społeczeństwa, rodziców, pedagogów, nauczycieli – mówi Agnieszka Kudraszow, prezes Fundacji trzy czte ry!.

2. Biofilia (ogród terapeutyczno-edukacyjny), Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Wawrzyńca

Projekt zakłada stworzenie przy Hospicjum dla dzieci „Bursztynowa Przystań” w Gdyni całorocznego ogrodu tropikalnego wraz z pierwszą w Polsce motylarnią. Umożliwi to pacjentom, odwiedzającym ich bliskim i wszystkim zainteresowanym osobom stały kontakt z przyrodą, między innymi kwitnącymi roślinami, różnobarwnymi motylami, czy mrówkami parasolowymi. Młodzi pacjenci hospicjum poza odczuwaniem bólu fizycznego cierpią psychicznie. Obserwacja natury stymuluje wiele zmysłów, obniża stres, zwiększa szybkość regeneracji i skraca czas rekonwalescencji. Wiecznie zielona przestrzeń pełniłaby zatem funkcję terapeutyczną, integracyjną i edukacyjną.

Celem realizacji projektu jest krzewienie idei hospicyjnej wśród społeczeństwa, podkreślenie istotności wolontariatu. Innowacyjność projektu zakłada wyznaczanie nowych standardów w opiece hospicyjnej i paliatywnej w Polsce. Powstanie „Biofili” przyczyni się do rozpowszechnienia rzadko wykorzystywanych dotąd kierunków nie tylko w praktykach lekarskich i pielęgniarskich, lecz także rozwiązaniach pozamedycznych.

pro2

Wierzymy, że realizacja tego prospołecznego projektu stanowić może doskonałe dopełnienie wszystkiego tego, czego hospicjum dziecięce „Bursztynowa Przystań" w Gdyni dokonało już na przestrzeni lat. Zaproponowana przez pomysłodawców koncepcja pozwoli na wypracowanie nowych standardów i umożliwi wyznaczenie niekonwencjonalnych kierunków w rozwiązywaniu problemów w opiece hospicyjnej. Pragniemy zmienić ten mały świat na lepsze. On nas już zmienił – mówi Dawid Graczyk, biolog, współtwórca projektu Biofilia.

3. Centrum ReStore, Fundacja Habitat for Humanity Poland

Centrum ReStore, czyli miejsce aktywności lokalnej, które powstanie na terenie dawnego obiektu przemysłowego, zakłada propagowanie działań integrujących społeczność lokalną, opartych na rozwiązaniach gospodarki cyrkularnej. System odbioru używanych mebli i sprzętów od mieszkańców i biznesu, pracownie rzemieślnicze i edukacyjne to tylko przykłady aktywności, które będą tam realizowane. Dostępność rozwiązań gospodarki cyrkularnej dla społeczności oznacza tańsze produkty z recyklingu i upcyklingu, czystsze otoczenie, ale przede wszystkim wzrost świadomości ekologicznej.

Centrum ReStore znajdzie się na mapie rewitalizowanej Pragi Południe w Warszawie.

Zagospodarowanie i dodanie życia temu obszarowi przywróci mieszkańcom możliwość korzystania z zasobów miejsca.

pro3

pro3a

ReStore to unikatowy, kompleksowy projekt, który promuje postawy dobroczynne i ekologiczne Polaków, łączy pokolenia, tworzy miejsca pracy, odpowiadając jednocześnie na potrzeby osób w ubóstwie mieszkaniowym i na wyzwania odpowiedzialnego biznesu. Proponujemy przemyślane rozwiązania systemowe do długofalowej realizacji i powielania na terenie całego kraju – mówi Jacek Renard, manager projektu Centrum ReStore.

***

BUDIMEX SA jest spółką z pięćdziesięcioletnią tradycją, która ma znaczący udział w rozwoju gospodarczym Polski. Naszą pracą podnosimy jakość życia milionów Polaków. W okresie 50 lat istnienia firmy zrealizowaliśmy tysiące nowoczesnych inwestycji infrastrukturalnych, kubaturowych i przemysłowych. Kultura innowacyjności, doskonalenie i kierowanie się zasadami zrównoważonego rozwoju pozwoliły nam zdobyć pozycję lidera polskiego rynku budowlanego. Jesteśmy obecni nie tylko na rynku polskim, ale też zagranicznym. Stopniowo zwiększamy swoje zaangażowanie w sektorze facility management (obsługa nieruchomości i obiektów infrastruktury) oraz gospodarki odpadami. Od 1995 roku nasza spółka notowana jest na warszawskiej GPW, a od roku 2011 wchodzi w skład indeksu RESPECT – najbardziej odpowiedzialnych spółek giełdowych. Jej inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma o globalnym zasięgu – Ferrovial. W skład grupy wchodzą: Budimex Nieruchomości, Mostostal Kraków oraz Elektromontaż Poznań SA. Jesteśmy jednym z sygnatariuszy Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie – inicjatywy utworzonej w 2010 r., zrzeszającej największych generalnych wykonawców w Polsce w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa pracy w branży budowlanej. Więcej informacji jest dostępnych na www.budimex.pl 

Źródło: Informacja prasowa

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx