Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Leśne Przedszkola dla Dorosłych – to nie żart!

Przemysław Chrzanowski: Leśne przedszkole - to twój pomysł, czy zaczerpnięty ze świata?

Marcin Kurnik, gospodarz Dobrego Miejsca: - Idea Leśnych przedszkoli przyszła do nas ze świata, takowe istnieją już w: Austrii, Szkocji, Czechach, Japonii, USA, Niemczech, czy w Skandynawii i od kilkudziesięciu lat cieszą się dużą popularnością.

Niby to przedszkola, ale bez ścian i sufitów, w których dzieci spędzają czas niemal wyłącznie na zewnątrz, gdzie dorośli opiekunowie nie nadzorują, a towarzyszą, gdzie nie ma tradycyjnych zabawek, a dzieci bawią się tym, co znajdą na ziemi i co same zbudują... Taki opis zapadł mi bardzo mocno w głowę. Czytałem szperałem, oglądałem, doświadczałem i… tak narodził się pomysł.

Pomysł jednak zgoła odmienny, bo chcesz edukować dorosłych. Czyżby nie wiedzieli, co to las?

- Oni bardziej niż dzieci oderwani są od matki natury, od bycia w przyrodzie. Kilka tygodni temu pojawił się gdzieś w wirtualnej przestrzeni obrazek. Drzewo i ludzie przechodzący obok niego. Stolarz widział meble, drwal - opał, drogowiec - zagrożenie, a tylko dziecko widziało drzewo – takiego spojrzenia będziemy chcieli nauczyć w naszym przedszkolu – dziecięcego spojrzenia na przyrodę.

img 9518[1676]zaja2

Poza tym nie wiemy bardzo wielu rzeczy, tego na przykład ile tlenu produkuje drzewo młode, a ile wiekowe, nie potrafimy przesunąć chodnika od drogi, by oddzielała je aleja lipowa. Las jako zjawisko ekosystemowe jest dla nas już totalną abstrakcją, a rozpoznanie kilkunastu gatunków drzew po liściach, roślin po kwiatach jest ponad nasze siły.

Dorośli bardziej niż dzieci potrzebują nauczyć się przyrody. Potrzebują obcowania, bycia w niej. Ilu dorosłych zdecyduje się boso pójść po kałuży, po mchu, po śniegu, po szyszkach, czy igliwiu? Dzieci, którym nie sprzedano takich uwarunkowań, podejmą wyzwanie, choćby z ciekawości, choćby dla zabawy. Maluchy, które znają smak przyrody zarażają kolejne dzieci, podobnie robią i dorośli, jest wobec tego szansa, że ci dorośli zabiorą swoje dzieci w przyrodę i sami im pokażą, co poznali.

Dobre Miejsce ma praktykę w podglądaniu natury, co może człowieka (dorosłego) w tym dzikim świecie zaskoczyć? Wiadomo, są pewne stereotypy, że w lesie wilki, dziki, niedźwiedzie…Co robić, żeby sobie w drogę nie wchodzić?

- To demonizowanie natury jest dość powszechne, straszenie wilkami jest głęboko zakorzenione w naszej europejskiej kulturze i pewnie każdy z nas ten lęk dźwiga. Do pierwszego spotkania, do chwili, kiedy gęsia skóra i strach złapie za kark, a wilk popatrzy zaciekawiony, ale nieufny i czmychnie gdzieś w leśne ostępy. Nie miałem przyjemności spotkać niedźwiedzia na żywo w naturze, sam ślad odbity w ziemi spowodował, że gorąco się zrobiło, a i głowa jakoś tak szybciej się obracała i słuch się wyostrzył. Ale nie szukałem prowokacji, bezpośredniego spotkania, pewnie dlatego do niego nie doszło. Łatwiej wilka wystraszyć u nas w lesie niż niedźwiedzia spotkać.

img 9516[1675]zaja2

Albo taka żmija... Jak ukąsi, to prozaiczne wyjście do lasu może dostarczyć dramatycznych doznań. Jak się zachowywać, żeby do tak bliskich spotkań nie dopuścić?

- Jeżeli idziemy podglądać przyrodę – to powinno nam zależeć na tym, aby zlać się z otoczeniem, stworzyć namiastkę wrażenia, że jesteśmy częścią środowiska, w które wkraczamy. Przed żmijami ochroni nas kalosz, wysoki but, kij, którym będziemy mogli ją odtrącić, gdyby faktycznie nadepnięta chciała się bronić.

Przed kleszczami ochroni nas odzież dobrze opinająca nasze ciało i jakieś środki, których pajęczaki nie lubią, podobnie jest z komarami. Postarajmy się zadbać o własne bezpieczeństwo poprzez moskitiery, wierzchnie okrycia, odpowiednie obuwie. A jeżeli wiemy, że jest polowanie w okolicy, zabierzmy kamizelki odblaskowe - trudniej będzie nas pomylić z dzikami. Poza tym warto zabrać plecak, lornetkę, jakąś lupę, atlas kieszonkowy i coś do przegryzienia. Będziemy się tego wszystkiego wzajemnie uczyć, trochę pionierki, trochę traperskich pomysłów – dzisiaj ochoczo nazywanych survivalem.

Czy Dobre Miejsce samo poradzi sobie z organizacją zajęć Leśnego Przedszkola?

- Do współpracy zaprosiliśmy naszych przyjaciół: pasjonatów przyrody, ptakolubów, profesjonalistów w swoich leśnych dziedzinach. Wszyscy mają niesamowite rzeczy do pokazania i za każdym razem przeżywają ekscytację, którą są w stanie dzielić się z innymi. Kiedy wędrujemy z „przedszkolakami”, wszystko jest spektakularne i to jest wspaniałe, że mamy poczucie, iż wzajemnie sobie coś ofiarowujemy.

img 9513[1674]zaja2

Forma jaką będziemy propagować? Nie mam pojęcia czy to będą bardziej warsztaty, czy doświadczanie przyrody, czy też spacerowanie z atrakcjami. Zimowe tropienia, wiosenne poszukiwania, jesienne nasłuchiwania, tak pokrótce będzie wyglądać to przedszkole, a że „przedszkolanek” będzie wiele, to i tematyka szeroka ogromnie.

Co na „pierwszy ogień”?

- Na początek planujemy przepiękny spacer w projektowanym rezerwacie przyrody Dolina Smarkatej. Poprowadzi nas tamtędy Piotrek Bednarek, przyrodnik, pasjonat współinicjator pomysłu rezerwatu, twórca Wolnych Rzek, facet który o przyrodzie wie bardzo dużo. Swoją pasją potrafi zarażać wszystkich wokoło. Prowadził kilkadziesiąt szkoleń, prelekcji i zajęć edukacyjnych o tematyce przyrodniczej.

Waszym przedsięwzięciem żywo interesują się media. Gdzie można będzie o Was usłyszeć, poczytać?

- Patronat nad przedszkolem objęło Polskie Radio Rzeszów, premierowa audycja już 21 października, będzie można nas posłuchać od godz. 9:00. Poza tym są z nami papierowa gazeta Korso oraz lokalne serwisy internetowe.

***

Leśnym Przedszkolom dla Dorosłych patronuje także Witryna Wiejska.
Fot. Robert Wilk (arch. Dobrego Miejsca)

Warto zajrzeć: https://www.facebook.com/lesneprzedszkoledladoroslych/

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx