Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ojcowie w Ojcowie, czyli rodzinna przygoda na terenie Ojcowa

Projekt organizowany i prowadzony przez Fundację Wspomagającą Wychowanie ARCHEZJA ma za zadanie wzmacnianie autorytetu i roli rodzica - ojca, oraz budowanie i utrwalanie dobrych relacji w rodzinach i społeczeństwie. Zajęcia odbywają się w przepięknym klimacie Ojcowa i są prowadzone przez doświadczonych profilaktyków, w plenerze w Ojcowie i Archezji: Osadzie Pra-ojców.

2

Rozmawiam z koordynatorką projektu, panią Martą Ożlańską z Fundacji Wspomagającej Wychowanie ARCHEZJA.

Piotr Subotkiewicz: Jaka jest geneza powstania projektu?

Marta Ożlańska z Fundacji Wspomagającej Wychowanie ARCHEZJA: Żeby sięgnąć do genezy projektu należy zacząć od samego Ojcowa. Jako fundacja jesteśmy bardzo mocno związani z tym miejscem- tu urodził się i wychował prezes fundacji. Nazwa Ojców pochodzi od dawnego „Ociec u skały”. Kiedy Kazimierz Wielki chciał podziękować okolicznym mieszkańcom za uratowanie swojego ojca – Władysława Łokietka, wybudował zamek i gród i nazwał go „Ociec u Skały”. Oczywiście, język polski na przestrzeni lat zmieniał się i nazwa ta przekształciła się w „Ojców”.

Wykorzystując potencjał zarówno nazwy, jak i miejsca nasz prezes założył plenerowy ośrodek: Osadę Pra-ojców w Ojcowie. Taki był początek. Później realizatorzy różnych programów profilaktycznych, dostrzegli lukę i zapotrzebowanie na tematy związane z ojcostwem. Zaczęły powstawać w pomysły odnośnie zajęć dla ojców. Kiedy ruszyły pierwsze warsztaty okazało się, że jest na nie bardzo duże zapotrzebowanie. Tak powstał nasz program „Ojcowie w Ojcowie”.

A należy się także pochwalić, że od niedawna zaczęliśmy współpracować z Tato.Net. Jest to projekt Fundacji Cyryla i Metodego, istniejącej od 2004 roku, a sama inicjatywa Tato.Net jest dobrze znana w środowisku profilaktycznym. W jej ramach Tato.Net prowadzi różne warsztaty skierowane do ojców.

1

Rozumiem, że jest to projekt, który odbywa się w okresie letnim.

Nasze warsztaty „Ojcowie w Ojcowie” odbywają się w naszym plenerowym ośrodku, właśnie w Ojcowie, tak więc jest to raczej czas od wiosny do jesieni.

Natomiast zajęcia z Tato.Net mogą odbywają się przez cały rok – wszędzie tam gdzie zostaną zaproszeni. Fundacja Cyryla i Metodego ma swoich trenerów i swoje programy.

Po nawiązaniu współpracy Tato.Net wyraził chęć organizacji warsztatów w naszym ośrodku w Ojcowie. Pierwszy warsztat odbył się u nas we wrześniu. Chcemy ożywić Ojców, żeby tak wspaniała nazwa wybrzmiała właśnie w kontekście ojcostwa.

5zaja2

Jaki jest cel warsztatów?

W jednym zdaniu - warsztaty mają na celu pokazanie jak być sprawnym rodzicem.

Jak przebiegają warsztaty „Ojcowie w Ojcowie”?

Przede wszystkim wyłączamy i chowamy do specjalnego pudełka telefony, laptopy i inne urządzenia elektroniczne. Nie mamy do nich dostępu przez cały czas trwania warsztatów.. i wtedy okazuje się, że trzeba zacząć ze sobą ROZMAWIAĆ. To już jest wielkim zaskoczeniem dla naszych podopiecznych. Ważne również jest, że warsztaty odbywają się w otoczeniu pięknej przyrody w Ojcowskim Parku Narodowym.

Doświadczenia w pięknych terenach przyrodniczych, w naturze lepiej się zapamiętuje i te piękne krajobrazy dziecko kojarzy z uczuciami wobec rodziców – na pewno to ma też duży wpływ na trwałość efektów warsztatów.

Tak, wszystkie wrażenia, przyroda, barwy, zapachy, wpływają na głębię doświadczeń, mocniej zapadają w pamięć. My to nazywamy pedagogiką przeżyć. Stworzona w ten sposób więź ojciec-dziecko jest naprawdę niecodzienna. Rola ojca jest bardzo ważna, a w obecnych czasach wymaga wzmacniania, mężczyźni powinni uczyć się, jak być dobrymi ojcami.

3

Jaką formę mają warsztaty?

„Ojcowie w Ojcowie” trwają 24 godziny. Na warsztaty przyjeżdża tata i jego dzieci. Może przyjechać cała rodzina, ale tylko rodzina - jedna. Odstawiają na ten czas karty kredytowe, laptopy, telefony. To czas tylko dla rodziny. Kluczową osobą jest ojciec, ma trzy zadania do wykonania. Musi zabrać dzieci do jaskini, to ważne, bo tam się dowie m.in. gdzie jest lodówka. Musi rozpalić ognisko. Trzeciego zadania nie ujawniam. Tutaj dzieci przeżywają przygodę wspólnie z ojcem. Patrzą, jak ich tata radzi sobie z ogniskiem, przyrządzeniem posiłku, zorganizowaniem noclegu w szałasie. Gdy jest ładna pogoda dostaje teleskop, żeby pokazać dzieciom niebo nocą. Czekają nich przygody i niespodzianki – o szczegółach nie chciałabym mówić, bo przestałyby być przecież niespodziankami.

Warsztaty Tato.Net to spotkania dla samych ojców: nauka i wymiana doświadczeń.

Jaki jest koszt warsztatów?

W podstawowej ofercie warsztaty „Ojcowie w Ojcowie” odbywają się, po zgłoszeniu jednej rodziny na pobyt w ustalonym terminie.

W tym wariancie istnieją 2 opcje - pierwsza 6 godzinna (koszt 50 zł od osoby ) i druga 24- godzinna z noclegiem (koszt 80 zł od osoby).

Co zrobić, żeby wziąć udział w warsztatach?

Należy odwiedzić naszą stronę internetową i skontaktować się z nami. Jesteśmy dość elastyczni i jesteśmy otwarci na nowe wyzwania. Zapewniam, że wszyscy, którzy biorą udział w warsztatach są nimi zachwyceni. Więzy rodzinne zostają wzmocnione, a wrażenia zostają na długo.

4

***

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx