Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

O tym jak powstawał Stadion Olimpijski sołectwa Katarzynów – Zygmuntów

Kiedy boisko w Katarzynowie zaczęło przypominać kartoflisko, amatorów gry w piłkę kopaną ze zrozumiałych względów zaczęło w okolicy ubywać. To smutne, bo jeszcze nie tak dawno większość meczów, rozgrywanych w Wiejskiej Lidze Piłki Nożnej organizowano właśnie tutaj. Nierówności w nawierzchni okazały się jednak tak wielkie, że uczestnictwo w meczach groziło dotkliwymi kontuzjami. Boisko w Katarzynowie najpewniej w krótkim czasie stałoby się zapomnianym ugorem, gdyby nie grupa młodych zapaleńców. Dzięki ich uporowi w tej małej miejscowości w województwie łódzkim zaistniał Stadion Olimpijski.

- Zaczęliśmy coraz częściej rozmawiać o tym, co zrobić, aby poprawić stan murawy. Młodzi, pełni optymizmu podchodzili do tematu z humorem – zaoramy, nawieziemy ziemi, wyrównamy, zasiejemy nową trawę, ubijemy i na wiosnę gramy. Osoby z zewnątrz, z którymi również rozmawiałem proponowały różne rozwiązania, które w większości były trafne, ale ze względu na nasze ograniczone możliwości finansowe pozostały tylko w sferze marzeń – opowiada sołtys Katarzynowa-Zygmuntowa, Jarosław Kłosiński.

– Nie mieliśmy pieniędzy, nie dysponowaliśmy odpowiednim sprzętem mechanicznym, nie wiedzieliśmy skąd wziąć czarną ziemię, ale mieliśmy świadomość tego, że jak zaczniemy, to drobnymi krokami dopniemy swego. Mieliśmy przecież silne ręce i sporo zapału. I z takim zapleczem przystąpiliśmy do działania.

Najpierw zorganizowano zebranie wiejskie. Potrzebna była zgoda ludzi, gdyż boisko było oddane na użytek wszystkich mieszkańców sołectwa i sołtys sam decyzji o remoncie i zamknięciu obiektu na długi czas podjąć nie może. Oczywiście decyzja była pozytywna. To był wrzesień 2015 roku. Po zebraniu inicjatorzy pomysłu spotkali się ponownie i zrobili plan działania, który zakładał, że do końca sierpnia 2016 r. nowa trawa zdąży się zakorzenić i boisko ponownie zostanie oddane do użytku. Sporządzono listę mieszkańców, którzy posiadają sprzęt mechaniczny, konieczny do przeprowadzenia prac ziemnych. Z każdym z nich sołtys przeprowadził rozmowę i poprosił o pomoc. Reakcje były pozytywne.

stadion3zcw

- Prace rozpoczęły się od tzw. talerzowania. Cały teren został „zmielony” dzięki sprzętowi mieszkańca. Katarzynowa, Sławka Krupińskiego. Następnie rozpoczęły się poszukiwania dostawców czarnej ziemi. Jeszcze w grudniu dwie wywrotki udało mi się nieodpłatnie pozyskać dzięki uprzejmości firmy SETJA z Długiego, następne cztery od firmy wykonującej niwelację pobocza drogi na Zygmuntowie. Wszystko to cieszyło oko – wspomina Jarosław Kłosiński. - Zima i zła pogoda do końca lutego 2016 wstrzymały kolejne dostawy ziemi, które udało się załatwić z niwelacji terenu pod budowę obiektu produkcyjnego dla norweskiego koncernu motoryzacyjnego Kongsberg Automotive. Dostawy ruszyły na początku marca 2016.

Ziemia już była. Teraz te wielkie zwały trzeba było rozwieść po terenie boiska. Jest 19 marca, czas biegnie, niedługo pora na sianie trawy a to dopiero w początkowa faza modernizacji.  Z pomocą i swoim sprzętem ponownie przychodzi kolega Sławek. Sprawnie rozwozi ziemię, następnie ją ponownie talerzuje. Jest nieźle, ale przydałyby się ciężkie brony, aby to wyrównać. Do akcji wkracza mieszkaniec Zygmuntowa, Krzysiek Sikora.

- Ursus z napędem na cztery koła i szerokie ciężkie brony radzą sobie z nierównościami i mamy rozgarniętą całą ziemię, która została dowieziona na boisko. Brony jak to brony, ładnie bronują i przy okazji wyciągają wszystko to, co jest na ich drodze – kamienie, korzenie chwasty itp. Nie ma rady, trzeba to wszystko wyzbierać i wstępnie rozgrabić. Teraz dopiero zaczyna się ciężka fizyczna praca. Ku naszemu zadowoleniu dołączają kolejni mieszkańcy i młodzież z sołectwa – Dominik Matusiak, Krzysiek Kamiński z mamą, siostra Michała – Ewelina, Wiktor Koprowski, Zbyszek Krupiński, Jan Ścieszko, Adam Delewski. Wszyscy ciężko pracują przez bite dwa dni. Odciski na dłoniach, pot na czole, ale i satysfakcja z wykonanej roboty kończą pierwszy etap społecznej pracy.

Co potem? Przydałoby się cały teren profesjonalnie zniwelować i wyrównać. Sołtys kilkukrotnie rozmawia z lokalną firmą drogową. Mają duży nawał prac, ale jest nadzieja, że dadzą radę znaleźć wolny termin. 25 marca Jarosław Kłosiński dostaje informację, że jedzie ciężki sprzęt. Po czterech godzinach boisko jest perfekcyjnie wyrównane. Jest gładkie jak stół, ale są ślady po sprzęcie. Operator Heniek Jóźwik i jego Ursus C330 z lekkimi bronami ostatecznie likwidują nierówności. Ponownie pojawiły się jeszcze drobne kamienie i korzenie. Mieszkańcy zwarci i gotowi. Znów akcja „grabie”, ale już dokładniej pod sianie trawy.

stadion4zcw

– Pod koniec marca koledzy Michał i Kamil wzbogacają ph ziemi rozsiewając wapno. Teren mamy gotowy do zasiewu. Do akcji przystępujemy dwa tygodnie później. 85 kg. trawy rozsiewamy ręcznie i dokładnie po całej płycie pod okiem naszego fachowca od zieleni, Tomka Woźniaka. Uprzednio jeszcze raz grabimy i zruszamy ziemię, żeby się lepiej trawa przyjęła. Po czterech godzinach wszystko mamy gotowe. Pozostało tylko wałowanie, wstępnie robią to koledzy przy pomocy quada. Ostateczne utwardzenie wykonujemy 1,5-tonowym walcem – relacjonuje sołtys Katarzynowa-Zygmuntowa.

Teraz  pozostało czekać na efekty. Z końcem kwietnia, szary plac powoli zmienia swoje oblicze i pojawia się piękna zielona trawa, która w kolejnych tygodniach wypełnia całą powierzchnię boiska. W drugiej połowie maja, pojawia się problem – brak opadów wpłynął na wyraźne spowolnienie wzrostu trawy. Ale i tu znajduje się rozwiązanie. Jan Woźniak, który mieszka przy boisku użycza węża ogrodowego podłączonego do jego przydomowego kranu. Dodatkowo swojej pomocy nie odmawiają druhowie z OSP Długie. Swoim nowym wozem bojowym dwa razy zraszają murawę. Trawa rośnie w oczach. Teraz tylko pielęgnacja. Cykliczne koszenie sołecką kosiarką i prywatnym sprzętem jednego z mieszkańców.

- Potrzebowaliśmy jeszcze szatni. Tu z pomocą przyszedł jeden z kolegów, który nieodpłatnie odstąpił nam barak. Przewieźliśmy go na boisko, a dzięki funduszowi sołeckiemu załataliśmy dach i odmalowaliśmy elewację. Następnie postaraliśmy się o wiaty boiskowe dla piłkarzy, wykonali je ślusarze w firmie z Zygmuntowa. Naszymi trybunami stały się rzędy zespolonych krzeseł, ściągniętych z dworca. Na dwa dni przed otwarciem obiektu zajęliśmy się wytyczaniem granic boiska. Wszyscy aktywnie włączają się w ostatnie prace montażowe. Mocujemy odnowione bramki, ostatecznie kosimy murawę i malujemy linie. Choć trudno w to uwierzyć, dobijamy do finału – kwituje rozemocjonowany Jarosław Kłosiński.

stadion2zcw

- Szczęśliwi że udało nam się wykonać kawał dobrej roboty małym nakładem finansowym, ale za to ogromnym wysiłkiem i zaangażowaniem mieszkańców sołectwa, 3 lipca 2016 r. oddajemy do użytku nowe boisko. Doły Olimpijskie przestały istnieć, a pojawił się STADION OLIMPIJSKI SOŁECTWA KATARZYNÓW-ZYGMUNTÓW.

Na podstawie relacji Jarosław Kłosińskiego opr. Przemysław Chrzanowski

Fot. Archiwum Sołectwa Katarzynów-Zygmuntów

***

1 komentarz

 • Krzyber

  Witam

  Podziwiam

  Ale również chciałbym powiedzieć, że w mojej miejscowości Włodary gm Korfantów, mieliśmy jeszcze ciekawszy- gorszy przypadek. Musieliśmy karczować korzenie rosłych topoli nasadzonych w latach "kwitnącej komuny", które całkowicie zdeformowały płytę boiska. Nie mieliśmy zupełnie ogrodzenia, ławek baraku nic tylko bramki. PORADZILIŚMY sobie i i to jeszcze jak. Pozyskiwaliśmy drobne granty w ramach Odnowy Wsi Powiatu Nyskiego w wielkości do 3 tys zł rocznie. Reszta to PRACA, PRACA i PRACA. Zazdroszczę mieszczuchom. Za nich to nawet się myśli. Prace trwają już 7 lat mam nadzieję że w tym roku zamkniemy komplet ogrodzenia, które( na dodatek) 2 lata temu nam skradziono(70 paneli).
  Zapraszam do Włodar. Dla chętnych opiszę całą historię naszego przedsięwzięcia.

  Pozdrawiam
  Krzysztof Bernacki Lider Odnowy Wsi

  Krzyber niedziela, 05, marzec 2017 11:00 Link do komentarza

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx