Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę

Retro klasa w stuletniej szkole

Przetrwała dwie wojny i czasy komunizmu. Jeszcze 7 lat temu tętniła życiem, a potem zamknięto ją na cztery spusty, skazując na powolną śmierć. Zdawać by się mogło, że niebawem podzieli los wielu podobnych placówek i zniknie pod naporem buldożerów. Ale drewniana szkoła w Wiązownicy Kolonii trwa nadal, niedawno w ławkach ponownie zasiedli tutaj uczniowie. Stara alma mater dostała drugie życie.

img 8860-0011

W świadomości miejscowych istniała od zawsze, większość przedstawicieli lokalnej społeczności, to właśnie tutaj stawiała pierwsze szkolne kroki. Potem wybudowano obok nową murowaną placówkę, niestety zbyt ciasną na to, by móc w niej prowadzić zajęcia wychowania fizycznego czy organizować wydarzenia kulturalne. Natychmiast przypomniano sobie o pojemnych pracowniach w opuszczonym, drewnianym obiekcie. Nadgryziona zębem czasu placówka stała się areną sportowych wyczynów i wszelakich akademii. Kiedy uczniów definitywnie zabrano do szkoły w sąsiedniej miejscowości, klasy wypełniła grobowa cisza. Żeby ponownie tchnąć życie w ten budynek potrzeba było cudu. I cud się zdarzył. A wszystko za sprawą ludzi ze stowarzyszenia Dolina Kacanki.

img 05961

- Kiedy przed czterema laty obejmowałem funkcję sołtysa, poczułem, że jestem w pewnym sensie odpowiedzialny za infrastrukturę w mojej miejscowości. W swoim zamyśle nie pozostałem sam, od początku wspierali mnie ludzie, którym na sercu leży dobro naszej małej ojczyzny. I choć padały sugestie, by starą szkołę rozebrać, zadecydowaliśmy inaczej. Własnym sumptem załataliśmy dziury w dachu i zadbaliśmy o obejście. Z czasem narodził się pomysł, aby urządzić tutaj retro-klasę – opowiada Jacek Piwowarski, sołtys wsi Wiązownica Kolonia, prezes stowarzyszenia Dolina Kacanki.

img 23301

A zaczęło się od tego, że w przyszkolnym składziku odnaleziono drewniane ławki sprzed niemal stu lat. Były mocno zniszczone, wyblakła zielona farba z trudem przykrywała całe dziesięciolecia uczniowskiej aktywności.

– Właśnie to przywołało nasze wspomnienia. Z uwielbieniem zaczytywaliśmy się w lakonicznych treściach napisów wyrytych na blatach ławek. Pomyśleliśmy wówczas, że byłoby wspaniale odkryć tę szkołę sprzed stu lat zupełnie na nowo – wspomina Jacek Piwowarski.

img 04241

Pozostało zakasać rękawy i zabrać się do pracy. Aby urządzić retro-klasę, trzeba było najpierw odnowić jedną z sal. Odmalowano ściany, odświeżono drewniane lamperie, odrestaurowano wspomniane ławki. Zdecydowano, że należy pozostawić je w zastanym kształcie. Z pietyzmem usunięto z nich kilkudziesięcioletni kurz, a potem zaimpregnowano bezbarwnym lakierem.

img 04291

W wyremontowanym pomieszczeniu zamontowano starą tablicę, biurko i fotel wieloletniego kierownika tej placówki. Ponadto wyeksponowano tu wiele pomocy naukowych i plansz, które pamiętają czasy Piłsudskiego, Bieruta, Gomułki, Gierka czy Wałęsy.

img 06351

Na oficjalnym otwarciu retro klasy pojawili się byli uczniowie, nauczyciele, dyrekcja, rodzice. Powróciły dawne wspomnienia, sentymenty i otaczający zmrok oświetlony kilkoma lampami naftowymi wypełnił się magiczną chwilą. Na moment uczestnicy przenieśli się do początku XX wieku i zapomnieli o zgiełku otaczającego ich świata. Dzięki pokazowi starych zdjęć wielu uczestników przypomniało sobie swoich kolegów i koleżanki ze szkolnych ław.

– To dopiero początek nowego życia starej szkoły. W niedalekiej perspektywie mamy plan na remont kolejnej sali, w której wyeksponujemy bardzo ciekawe pomoce naukowe. Poza tym chcemy, by nasza stulatka stała się miejscem, w którym cyklicznie będą odbywały się atrakcyjne zajęcia. Z pewnością zorganizujemy tu warsztaty kaligrafii z użyciem stalówek i papieru czerpanego, sięgniemy jeszcze dalej w głąb historii pisma i spróbujemy zmierzyć się z glinianymi tabliczkami. Nosimy się ponadto z zamiarem wykorzystania przyległego do szkoły terenu, jego atrakcyjne położenie sprzyja organizacji wydarzeń rekreacyjnych i kulturalnych. Pomysłów jest wiele, z pewnością nie damy lokalnej społeczności zapomnieć o naszej wiązownickiej placówce – zapewnia Jacek Piwowarski.

img 05741

Projekt „Retro Klasa - żywa lekcja historii” został zrealizowany przez Stowarzyszenie Dolina Kacanki. Dofinansowano go ze środków Programu Działaj Lokalnie IX, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie – Fundację Aktywizacji i Rozwoju Młodzieży FARMa.

- Celem głównym naszej inicjatywy było ożywienie i uratowanie wyjątkowego budynku oraz ukazanie walorów historycznych i kulturowych naszego regionu. Rezultatem jest unikalna, żywa lekcja historii, gdzie młodzież i dzieci będą poznawać tajniki dawnej szkoły poprzez aktywne warsztaty. Naszym celem było także międzypokoleniowe współdziałanie mieszkańców polegające na zaangażowaniu w renowację sali lekcyjnej, sprzątanie i zagospodarowanie terenu, remont ławek i pomocy szkolnych. Zależało nam także na upowszechnieniu wiedzy i tradycji związanej z historią tego miejsca, służącego jednocześnie integracji społecznej i budowaniu modelu wspólnych działań mieszkańców na rzecz poprawy wizerunku wsi i jej estetyki – mówi Jacek Piwowarski.

Warto dodać, że w ramach projektu powstała także wyjątkowa publikacja, która ukazuje historię szkolnictwa Wiązownicy od 1529 roku.

- Dobrem wspólnym jest nie tylko nasza szkoła, która łączy pokolenia, ale głównie poczucie dumy z własnej historii i praca na rzecz jej uratowania. Wierzymy, że nasze działania są początkiem nowego życia tego wyjątkowego miejsca i przyczynią się do jego zachowania. To jest nasz moralny obowiązek i swoisty dług, który powinniśmy spłacić naszej szkole, która wypuściła spod swych stuletnich skrzydeł tysiące absolwentów – kwituje sołtys Wiązownicy.

Przemysław Chrzanowski

Najnowsze