Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Nasza przestrzeń - od pomysłu do działania

W jaki sposób zmienic swoje najbliższe otoczenie?

Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy warsztatów Fundacji Wspomagania Wsi zorganizowanych w ramach projektu "Nasza przestrzeń - nasza sprawa". W warsztatach, które miały na celu zaplanowanie i zaprojektowanie zmian w przestrzeni wspólnej, oraz ich realizację, wzięli udział młodzi mieszkańcy Spały. Projekt "Nasza przestrzeń - nasza sprawa" jest realizowany od roku, w jego ramach spotykaliśmy się już z mieszkańcami gmin Dobrcz, Wieprz i Inowłódz. Celem projektu jest angażowanie mieszkańców w konsultację planów miejscowych i tym samym zwiększanie ich wpływu na decyzje dotyczące ich otoczenia.

imag0797zaja22
Rozpoczęliśmy od spotkania w Świetlicy Środowiskowej w Spale. Rozmawialiśmy o różnych potrzebach. Niektóre z nich były niemożliwe do zaspokojenia w czasie dwudniowych warsztatów, postanowiliśmy skoncentrować się na tych możliwych do realizacji tu i teraz.

imag0799zaja22
Wyszliśmy na spacer badawczy po Spale. Chcieliśmy zdecydować , w których miejscach wprowadzimy zmiany. Wybór padł na najbliższe otoczenie świetlicy, która sąsiaduje z Zakładem Usług Komunalnych i dzieli z nim teren.

imag0800zaja22
Po powrocie do budynku świetlicy, zaczęliśmy projektowanie. Zadaniem było naniesienie na plan placu obiektów, które zdaniem uczestników warsztatów, powinny się na nim znaleźć.

imag0804zaja22
Propozycje, które pojawiły się na rysunkach to: boisko do gier sportowych, stojak na rowery, więcej zieleni, kolorowa świetlica.

Później każdy przypisał swoje imię do zadań, którymi najbardziej chciałby się zająć. Dziewczyny wybrały zieleń i kolorową świetlicę, chłopcy - pracę przy boisku i wyznaczenie nowych miejsc parkingowych.

imag0806zaja22
Określiliśmy również bariery utrudniające realizację naszych planów. Były to: samochody zajmujące cały plac, zalegający gruz, nierówna, twarda i niebezpieczna nawierzchnia. Ustaliliśmy, jakie będą nam potrzebne materiały do przeprowadzenia zaplanowanych działań.

imag0821zaja22
Zabraliśmy się do pracy. Dziewczyny zajęły się renowacją ławki.

imag0824zaja22
A chłopcy zaczęli od przygotowania nawierzchni do wyznaczenia nowych miejsc parkingowych. Dzięki temu samochody nie będą zajmowały całego placu, a tylko wyznaczone dla nich miejsca.

imag0829zaja22
W ten sposób powstało miejsce na boisko, które wystarczyło wyznaczyć liniami namalowanymi farbą.

imag0835zaja22
Renowacja ławki objęła wymianę desek, oczyszczenie szkieletu ławki ze rdzy i starej farby oraz pomalowanie jej na nowo.

imag0836zaja22
Dwa dni to trochę za mało, zeby wprowadzić bardzo duże zmiany. Część prac wykonaliśmy, inne zaplanowaliśmy. Pozostało dużo do zrobiebienia, ale mając wiedzę, chęć i zapał do działania - nie będzie to trudne.

*** 

Projekt dofinansowany z dotacji przyznanej w ramach programu Obywatele dla Demokracji, prowadzonego przez Fundację im. Stefana Batorego we współpracy z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (tzw. Funduszy EOG).
 
***

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx