Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Tu na razie jest ściernisko, a kiedy będzie świetlica?

Powoli dobiegają końca prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzeni w gminach uczestniczących w projekcie „Nasza przestrzeń, nasza sprawa”. W sobotę, 5 grudnia w Strzelcach Górnych (Gmina Dobrcz, woj. kujawsko-pomorskie, ok. 800 mieszkańców) odbyło się zebranie poświęcone rozwiązaniom przyjętym w projekcie miejscowego planu.

W szkole podstawowej spotkali się mieszkańcy, aby porozmawiać o wspólnie wypracowanym pomyśle na zagospodarowanie obszaru obecnego boiska. W organizację zebrania zaangażowali się uczniowie, którzy przygotowali makietę zagospodarowania terenu.

 dsc1587zaja22

Mieszkańców powitali sołtys Strzelec Górnych Jan Nieznalski, członkini rady sołeckiej Ewelina Miller oraz sekretarz gminy Leszek Daroszewski.
Następnie projektant planu Paweł Łukowicz i przedstawiciel urzędu gminy nadzorujący prace Rafał Modlisz opowiedzieli o szczegółach projektu i przedstawili formalne kroki konieczne do zamknięcia procedury. Zachęcili zebranych do zapoznania się z projektem planu oraz zgłaszania uwag. Pracownik urzędu gminy powiedział, że wiele wysiłku włożono w uzyskanie zgody Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na „odrolnienie” działki. Bez tego nie byłaby możliwa realizacja pomysłów mieszkańców np. budowa świetlicy czy parkingu.  

 dsc1602zaja22

Mieszkańcy Strzelec Górnych przez wiele miesięcy pracowali nad koncepcją zagospodarowania działki. Rozmawiali z sąsiadami, spierali się i dyskutowali nad tym, co powinno się na niej znaleźć. Na pierwszym spotkaniu w lutym 2015 r. pojawiły się pomysły m.in. wybudowania basenu, świetlicy, placu zabaw. W prace włączyły się dzieci i młodzież, którzy postulowali powstanie świetlicy, placu zabaw, chodnika, a także sklepu wielkopowierzchniowego.Na kolejnych spotkaniach dyskutowano, czy pomysły na zagospodarowanie odzwierciedlają rzeczywiste potrzeby mieszkańców. Uczestnicy spotkań wcielali się w role badaczy i prowadzili rozmowy z osobami, które nie brały udziału w zebraniach. Ostatecznie przystąpiono do rysowania i powstała koncepcja.

zdj1

Dzieci ze szkoły podstawowej wykonały model, który posłużył do przeprowadzenia dyskusji. W sobotę odbyła się jego prezentacja.Mieszkańcy zgłaszali swoje uwagi. Nie było ich dużo, bo – jak powiedziała członkini rady sołeckiej Ewelina Miller – sami to wypracowaliśmy. Pojawiły się głosy, aby odgrodzić teren boiska od jezdni, aby małe dzieci nie mogły wybiec na ulicę. Ktoś zgłosił potrzebę uwzględnienia piłkołapów, bo przeciwnym razie piłka będzie lądować u sąsiadów lub wyrządzać szkody w uprawach. Ktoś jeszcze inny mówił, żeby siłownię na świeżym powietrzu przygotować również z myślą o seniorach, ponieważ stanowią oni coraz liczniejszą grupę mieszkańców Strzelec Górnych. Dyskusję moderowali trenerzy współpracujący z Fundacją – Paweł Jaworski i Magdalena Chustecka.  

zdj4

Przy okazji prac nad planem w Strzelcach Górnych udało się pójść krok dalej i rozpocząć prace nad koncepcją zagospodarowania. Plan miejscowy powstaje, aby zrealizować pomysły i potrzeby mieszkańców.

Projekt dofinansowany z dotacji przyznanej w ramach programu Obywatele dla Demokracji, prowadzonego przez Fundację im. Stefana Batorego we współpracy z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (tzw. Funduszy EOG).
 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx