Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę

Społeczne konsultacje, międzyludzkie interakcje

Mieszkańcy wsi mogą brać udział w tworzeniu i postawaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Nie wszyscy o tym wiedzą i nie zawsze do końca wiadomo jak wziąć w tym udział. Fundacja Wspomagania Wsi realizuje projekt „Nasza przestrzeń, nasza sprawa - konsultacje społeczne planów miejscowych”, którego celem jest wypracowanie metod i sposobów angażowania mieszkańców w faktyczne konsultacje planów miejscowych. Gmina Inowłódz, w której leży miejscowość Spała bierze udział w tym przedsięwzięciu.

1

- Pomyśleliśmy, że ważne jest angażowanie ludzi młodych w nasze działania - zazwyczaj pomijanych i niepytanych o zdanie. Zaproponowaliśmy Świetlicy Środowiskowej w Spale przyłączenie się do akcji. Działania wsparły trenerki Dorota Bregin i Magdalena Chustecka z Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej. Przez całe lato uczestniczące w zajęciach na świetlicy dzieci przyglądały się uważnie swojej miejscowości. Obserwacje uwieczniały na fotografiach. Robiły to podczas swego rodzaju spacerów badawczych, pod okiem wychowawczyni – relacjonuje Krystian Połomski, koordynator projektu.

- Ilustracje były odpowiedziami na pytania zawarte w kwestionariuszu. Należało wskazać miejsca, które zdaniem młodych ludzi uchodzą za ładne, przyjazne dla mieszkańców, w których lubią spędzać czas oraz takie, które wymagają zagospodarowania i doinwestowania.

3

Fotografie posłużyły do przygotowania wystawy. Architekt Paweł Jaworski z Fundacji „Napraw Sobie Miasto” na banerze z odzysku narysował mapę Spały. Na płocie w ciągu kilka godzin powstawała wystawa. Na dużych płachtach papieru przyklejano fotografie, a na mapę Spały nanoszono punkty pokazujące, do jakiego obszaru odnosi się zdjęcie. Punkty nanoszone na mapę były różnych kolorów np. zielony oznaczał, że miejsce się podoba, a czerwony, że miejsce wymaga interwencji i poprawy. Powstał dość jasny przekaz, uwzględniający zdanie młodzieży.

2

6

Przy okazji wystawy zaprezentowano opinie mieszkańców Spały. W czerwcu rozmawialiśmy z mieszkańcami Spały. Na tej podstawie przekonaliśmy się, że najwięcej kontrowersji wywołuje plac zlokalizowany tuż obok kościoła. Potrzebę jego modernizacji wskazały także dzieci. Z materiałów zebranych m.in. podczas letniej akcji fotograficznej wynika, że jest to miejsce wymagające dostosowania do potrzeb mieszkańców. Wszyscy wskazują tu na stary basen, który wykorzystywany był w latach 80., na rozpadający się budynek dawnej kuźni, czy na plac zabaw, który nie do końca spełnia oczekiwania dzieci i młodzieży. Starsi mieszkańcy Spały wspominali, że miejsce to w czasach swojej świetności tętniło życiem, a przy wspomnianym basenie wypoczywały tłumy turystów.

4

Dorośli chcieliby poprawy bezpieczeństwa na głównym skrzyżowaniu zlokalizowanym tuż obok wspomnianego placu. Często dochodzi tam do groźnych sytuacji. Ważne jest przygotowanie miejsc parkingowych dla turystów lub zorganizowanie alternatywnego transportu do Spały np. weekendowej linii autobusowej na trasie Łódź-Spała. Obecnie przyjezdni nie mają wyboru, wskutek czego pozostawiają samochody gdziekolwiek. Problem przybiera na sile szczególnie w czasie dni wolnych. Pojawiły się też głosy, że w okolicy brak krótkich szlaków turystycznych, a te które istnieją są słabo oznakowane. Mieszkańcy chcieliby także dostępu do bezpiecznej plaży nad Pilicą.

5

Wyjście na ulicę i zorganizowanie krótkiej, bo trwającej kilka godzin wystawy stworzyło na chwilę przestrzeń do spotkania i rozmów. Mieszkańcy idąc do sklepu, do kościoła lub spacerując z psami, zatrzymywali się, pytali co robimy, czasami dzieli się swoimi opiniami i uwagami i szli do swoich zajęć. Inni przynosili własne zdjęcia, pokazywali Spałę z lat 70. i 80. Trafił do nas także ksiądz proboszcz, który wyraził opinię, że podobnych spotkań powinno organizować się więcej, bo to łączy ludzi i prowokuje do dialogu w imię wspólnego dobra. W efekcie powstał zestaw wniosków, które będą przekazane pod rozwagę radzie gminy.

Tekst: Przemek Chrzanowski
Foto: Paweł Jaworski

 

Projekt dofinansowany z dotacji przyznanej w ramach programu Obywatele dla Demokracji, prowadzonego przez Fundację im. Stefana Batorego we współpracy z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (tzw. Funduszy EOG).

 

***

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Konsultacje planu miejscowego w gminie Wieprz

Nasza przestrzeń, nasza sprawa – warsztaty w Gminie Dobrcz

Nasza przestrzeń – nasza sprawa” - spotkania z mieszkańcami gmin Dobrcz, Inowłódz i Wieprz

Jak włączyć się w konsultację miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego?

Najnowsze