Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę

Seniorzy cyfrowo niewykluczeni

Przemysław Chrzanowski: Komputer nie parzy, a jednak senior boi się go tknąć? To kwestia strachu przed nowoczesną technologią?

Wiola Piwowarska, Latarniczka Polski Cyfrowej Równych Szans: - Bardzo często zdarza się, że seniorzy czują strach przed korzystaniem z komputerów, ale nie wynika to stricte z obaw przed nową technologią a raczej jest to lęk przed zepsuciem urządzenia. Więc by temu zapobiec, wolą po prostu z niego nie korzystać. My na zajęciach próbujemy zminimalizować ten strach, zapewniamy, że nie jest tak łatwo zepsuć coś w komputerze, wystarczy tylko czytać okna poleceń, jakie pojawiają się na monitorze i nie klikać na oślep, a wszystko będzie działało. To samo tyczy się usuwania plików. Często słyszę na zajęciach „Mam w domu komputer, córka z niego korzysta. Ja nie, bo się boje, że coś usunę i będzie awantura”. Wtedy tłumaczymy, że przed usunięciem jakiegoś pliku komputer prosi nas o potwierdzenie operacji, więc jeśli udałoby nam się „przez przypadek” coś skasować, jesteśmy to w stanie odzyskać. To trochę uspokaja seniorów, ale najlepszy efekt daje przetestowanie tego na własnej skórze:, czyli tworzymy folder lub dokument, zapisujemy go na dysku a potem usuwamy i odzyskujemy z kosza, To ćwiczenie rozwiewa większość obaw „starszaków”.

latarnik jacek piwowarski ze swoimi uczniami. staszow- szaja
Latarnik Jacek Piwowarski ze swoimi uczniami.

Jak seniora przekonać do komputera? Na pewno są sposoby, dzięki którym wabicie kursantów na swoje szkolenia.

- Najlepszą reklamą „latarniczych” działań i zarazem wabikiem na „nowych seniorów” są nasi byli uczniowie, to oni po zakończeniu kursu zachęcają swoich znajomych do uczestnictwa w spotkaniach. My co jakiś czas organizujemy prelekcję na UTW lub w domach kultury, na których opowiadamy o projekcie Polska Cyfrowa Równych Szans i o pracy Latarników. Na koniec spotkania zapraszamy chętnych na zajęcia i trzeba przyznać, że kolejki zainteresowanych ustawiają się na kilka miesięcy do przodu, więc pracy nam nie brakuje.

A kiedy już senior zjawi się na zajęciach, wtedy pokazujemy możliwości, jakie stoją przed nim dzięki rozwojowi nowych technologii. Udowadniamy, że dzięki Internetowi nie musimy iść do kiosku i kupować gazety, by przeczytać napisane w niej artykuły. Nie musimy jechać do przychodni, by dowiedzieć się, w jakich godzinach przyjmuje lekarz. Nie musimy stać kilkadziesiąt minut w kolejce w jakimś urzędzie tylko dlatego, ze chcemy złożyć uzupełniony druk. Nie musimy kupować książek kucharskich, by mieć pod ręką tysiące sprawdzonych przepisów. Możemy poznać setki ludzi mających te same zainteresowania. Możemy kontaktować się z rodziną, znajomymi oddalonymi często tysiące kilometrów nie ponosząc za to żadnych dodatkowych kosztów. A to tylko cześć argumentów, które pomagają przekonać dotąd nieprzekonanych do korzystania z Internetu.

prelekcja w auli urzedu miast i gminy staszow z senioramzaja
Prelekcja w Auli Urzedu Miasta i Gminy Staszow z seniorami.

Jak to jest zaufaniem do nowoczesnych technologii? Mój sąsiad niby robi przelewy przez Internet, ale potem siada na rower i jedzie do banku, żeby sprawdzić czy się przelało…

- Z zaufaniem bywa różnie, ale musze przyznać, że sami na zajęciach przestrzegamy przed tym, że Internet potrafi w wielu sprawach ułatwić nam życie, ale może też je skomplikować. Dobrym przykładem jest porównanie Internetu do… noża, który może służyć do krojenia chleba, ale można również nim zrobić komuś krzywdę. I to tak naprawdę od nas zależy, w jaki sposób będziemy go używać. To samo tyczy się Internetu. Nasi uczniowie zdają sobie z tego sprawę. Na każdych zajęciach dyskutujemy, podajemy plusy i minusy danych zagadnień, staramy się nie straszyć konsekwencjami złych wyborów, ale też uświadamiamy, że takie mogą mieć miejsce tak jak w życiu realnym. Wielu z uczniów ma konta bankowe z dostępem 24 h przez Internet, część z tej opcji korzysta, części nie jest to potrzebne. Ważnym jest jednak fakt, że wszyscy mogą się wypowiedzieć na ten temat i podzielić doświadczeniami. To jest najcenniejsze.

spotkanie z latarnikiem pcrs podczas obchodow dnia babci (1)zaja
Spotkanie z Latarnikiem PCRS podczas obchodow Dnia Babci.

Wasze spotkania to tylko konstruktywna praca, czy może przy okazji miłe spotkanie z ciekawymi ludźmi?

- Zajęcia prowadzone przez Latarników nie mają charakteru suchych wykładów, warsztatów, czy prelekcji, są to tzw. wydarzenia edukacyjne. Mają się kojarzyć z mile spędzonym czasem z komputerem w gronie rówieśników. Cykl szkoleń to 6 spotkań po 2 godziny każde.

Grupy są kilkuosobowe najczęściej to 6-9 osób. Nie wprowadzamy rygoru ciszy, podstawowym założeniem prowadzenia takich zajęć jest to, że każdy uczeń ma być zrelaksowany i czuć się swobodnie, gdyż w takich warunkach najlepiej przyswaja się wiedzę.

Początek każdego spotkania spędzamy na rozmowach na temat tego, co się u kogo działo przez ostatni tydzień. My ze swojej strony oferujemy do tego ciastka i ciepłe napoje, by „starszacy” mogli dostarczyć organizmowi glukozy utraconej podczas nauki. Na zajęciach spotykają się różni ludzie z różnymi zainteresowaniami, czasem odmiennymi poglądami, z różnych środowisk, którzy często nie mieliby okazji, by się poznać i porozmawiać. Te zajęcia dają im taką możliwość.

spotkanie z latarnikiem pcrs podczas obchodow dnia babcizaja
Spotkanie z Latarnikiem PCRS podczas obchodow Dnia Babci.

Czego konkretnie uczycie swoich nieco starszych podopiecznych?

- Podstawą naszych pierwszych spotkań jest rozmowa o ich zainteresowaniach. O tym, co robią w wolnych chwilach? Jakie oczekiwania mają wobec tych zajęć i samych Latarników. Pytamy czy mieli już kontakt z komputerem? Rozdajemy również wizytówki, by w razie wątpliwości lub problemów związanych z komputerami mogli się z nami skontaktować.

Po wspólnym zapoznaniu przechodzimy do działania. Omawiamy budowę komputera, pokazujemy, do czego służą dane przyciski i klawisze, ćwiczymy posługiwanie się myszką Uczymy się korzystać z edytorów tekstów, testujemy przeglądarki obrazów i filmów. Kolejne zajęcia to kolejne zagadnienia: tworzenie folderów, skrótów, kopiowanie, usuwanie, wycinanie. Z racji tego, że podstawą sukcesu są ćwiczenia nie gonimy z materiałem tylko skrupulatnie powtarzamy to, czego uczyliśmy się na poprzednich zajęciach. Nie sztuką jest wyłożyć bogaty program zajęć sztuką jest przedstawić go w taki sposób, by możliwie jak najwięcej zostało w głowach seniorów.

I nadchodzi w końcu ten długo wyczekiwany moment: wejścia do wirtualnego świata, który nie okazuje się być jednak taki straszny i niedostępny jak się wydawało wcześniej. Omawiamy budowę i funkcję przeglądarek i wyszukiwarek internetowych. Uczniowie testują ich przydatność i przejrzystość obsługi, wyszukują informacji związanych z ich miejscem życia, ich zainteresowaniami, przeglądają zdjęcia w Internecie, uczą się je ściągać na dysk komputera i zapisywać we własnym folderze.

wysepka latarnicza- miejsce cyfrowych porad i konsultacjzaja
Wysepka Latarnicza- miejsce cyfrowych porad i konsultacji.

Innym razem mają za zadanie sprawdzić pogodę na najbliższy tydzień, lub poszukać numeru telefonu do urzędu. Poruszamy również temat zakupów przez Internet i bankowości elektronicznej. Przy okazji dużo mówimy o bezpieczeństwie w sieci i zaznaczamy jak ważna jest odpowiednia ochrona komputera. Zakładamy również skrzynki e-mailowe, na, które przesyłamy zdjęcia z zajęć. Piszemy maile do siebie i do rodziny, uczymy się wstawiać załączniki. Pokazujemy jak nagrywać płyty, jak zgrywać informacje z nośników pamięci, jak zgrywać zdjęcia z aparatów, jak komunikować się za pomocą portali społecznościowych i Skype. Oglądamy filmy za pośrednictwem kanału YouTube, mówimy o blogach uczymy się dodawać wpisy i komentować posty. Odwiedzamy strony lokalnych instytucji i urzędów. To sami seniorzy decydują, na jaki temat chcą poszerzyć swą wiedzę. My Latarnicy jesteśmy po to, by dać im możliwość obcowania z komputerem i Internetem, (bo nie każdy z naszych uczniów ma taką możliwość w domu) pokazujemy im możliwości wykorzystania tych narzędzi w życiu codziennym.

zakonczenie kursu komputerowego jednej z grup - staszowzaja
Zakonczenie kursu komputerowego jednej z grup, Staszów.

Szkolenia zawsze kiedyś się kończą, a część wiedzy ulatuje gdzieś bezpowrotnie. Czy wasi uczniowie powielają ten stereotyp?

- To czas pokaże. Nasi uczniowie otrzymują na każdych zajęciach materiały pomocnicze, dzięki nim mogą ćwiczyć w domu to, co przerabialiśmy na zajęciach. Materiały napisane są prostym językiem, by informacje w nich zawarte były zrozumiałe.

Poza tym mogą w każdej chwili się z nami skontaktować, jeśli będą mieli jakiś problem lub zapytanie. Mimo zakończenia kursów niektóre grupy nadal kontynuują naszą znajomość i chcą szkolić się dalej.

Od marca ruszamy z nową inicjatywą zwaną Latarnią Polski Cyfrowej w ramach, której powstanie Centrum @ktywności Cyfrowej (C@C) mieszkańców Staszowa, w których nasi byli podopieczni będą mogli szlifować swoje umiejętności. Jest to możliwe dzięki wygranej w konkursie „Cyfrowa współpraca popłaca”, który jest częścią działań projektu realizowanego przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” pod hasłem Polska Cyfrowa Równych Szans.

zakonczenie kursu komputerowego smerdynazaja
Zakonczenie kursu komputerowego.

Czy utrzymujecie z sobą wirtualny kontakt? Spotykacie się na przykład na portalach społecznościowych?

- Oczywiście, nie licząc kontaktu bezpośredniego mamy ze sobą kontakt telefoniczny oraz internetowy. Seniorzy lubią korzystać z tych opcji ćwiczą tym samym obsługę aplikacji, komunikatorów. Są bardzo dumni, jeśli napiszą wiadomość, a ja na nią odpowiem. Prowadzenie takich zajęć daje dużą satysfakcję.

zakonczenie kursu latarniczego wioletta piwowarska i jaczaja
Zakonczenie kursu latarniczego. Wiola i Jacek Piwowarscy.

***

Kim są Latarnicy i na czym polega ich praca?

Latarnicy Polski Cyfrowej to lokalni animatorzy, których zadaniem jest zachęcanie przedstawicieli pokolenia 50+ do zrobienia pierwszego kroku w Internecie. Rolą Latarnika jest inspirowanie, uczenie i pomoc w korzystaniu z narzędzi cyfrowych, ale przede wszystkim przekonywanie dotąd nieprzekonanych do samodzielnych poszukiwań w sieci.

Działania Latarników realizowane są z wykorzystaniem publicznych punktów dostępu do Internetu – w bibliotekach, remizach OSP, telecentrach i innych.

Obecnie w Polsce działa 2942 certyfikowanych Latarników Polski Cyfrowej, którzy przeszkolili około 238 tys. osób, na ponad 32 tys. zajęć. To ponad 62 tys. godzin zajęć z „edukacji cyfrowej” osób 50 +.

Latarnicy są częścią projektu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Stowarzyszenia Miasta w Internecie. Działają w ramach inicjatywy Polska Cyfrowa Równych Szans

PCRS - to oddolna inicjatywa, której celem jest wprowadzanie w świat komunikacji cyfrowej oraz usług i treści dostępnych w Internecie - dorosłych Polaków z pokolenia 50+, realizowana przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Wiola Piwowarska: Latarniczka PCRS. Od 6 miesięcy działa na terenie Gminy Staszów razem z mężem Jackiem Piwowarskim, który jest Latarnikiem od 3 lat. Szkolą seniorów i przekonują ich do korzystania z Internetu. Działają w ramach Programu Polska Cyfrowa Równych Szans ( Projekt Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji i Stowarzyszenia Miasta w Internecie) Działają na obszarze Gminy Staszów (woj. świętokrzyskie)

Fot. arch. W. i J. Piwowarskich

 

Najnowsze