Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Podręcznik monitoringu i ewaluacji Lokalnych Strategii Rozwoju

Niniejszy podręcznik ma charakter pomocniczy (nieobowiązkowy) w stosunku do Wytycznych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w zakresie monitoringu i ewaluacji strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Celem podręcznika jest dostarczenie informacji, praktycznych wskazówek, a także przykładowych narzędzi dotyczących monitorowania i ewaluacji Lokalnych Strategii Rozwoju (LSR). Podczas konsultacji zawartości podręcznika z jego podstawowymi interesariuszami, jakim byli przedstawiciele Lokalnych Grup Działania (LGD), zidentyfikowano potrzebę objęcia przez podręcznik bardzo precyzyjnych informacji dotyczących zasad prowadzenia monitoringu i ewaluacji wraz ze wzorami narzędzi do prowadzenia tych procesów. Dodatkowo, biorąc pod uwagę potrzebę agregowania danych na rożnych poziomach (regionu, kraju), konieczne stało się zaproponowanie wspólnego podejścia w zakresie monitoringu i ewaluacji wszystkich LSR. Jedynie w ten sposób można skutecznie agregować dane i wyciągać wnioski odnośnie rezultatów wdrażania PROW 2014-2020 w części dotyczącej podejścia LEADER.


POBIERZ PODRĘCZNIK

Pierwsza część podręcznika przybliża podstawowe definicje i pojęcia z obszaru ewaluacji i monitoringu, wskazując na jego podstawowe funkcje w sposób wydobywający praktyczne znaczenie analizowanych pojęć.

Druga merytoryczna część podręcznika poświęcona jest zagadnieniom monitoringu LSR. W rozdziale przybliżamy znaczenie monitoringu w ramach wdrażania LSR.

Część trzecią tworzą praktyczne wskazówki dotyczące realizacji procesu ewaluacji, za-równo w formie ewaluacji zewnętrznej, jak i wewnętrznej.

Podręcznik kończą wzory narzędzi przydatnych w procesie ewaluacji i monitoringu.

Źródło: http://www.minrol.gov.pl

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx