Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Komentarze i uwagi zespołu Fundacji Wspomagania Wsi

Komentarze i uwagi zespołu Fundacji Wspomagania Wsi
Po debacie LEADER, CZY MOŻNA LEPIEJ?

Komentarze i uwagi zespołu Fundacji Wspomagania Wsi po debacie LEADER, CZY MOŻNA LEPIEJ?

 

W raporcie Europejskiego Trybunału Obrachunkowego na temat realizacji LEADERA znajduje się opis czym ma być LEADER i dlaczego ta metoda znalazła się w głównym nurcie programów unijnych.

Leader jest metodą osiągnięcia celów polityk UE w zakresie rozwoju obszarów wiejskich polegającą na stosowaniu oddolnego podejścia zamiast tradycyjnego podejścia odgórnego. W porównaniu z tradycyjnymi metodami finansowania podejście Leader związane jest z wyższym poziomem kosztów i ryzyka ze względu na dodatkowy poziom wdrożenia oraz z przekazaniem kontroli nad budżetem UE wielu lokalnym partnerstwom (LGD: lokalne grupy działania).

Uzasadnienie dodatkowego poziomu kosztów i ryzyka programu Leader stanowi wartość dodana, która powinna być wynikiem przyjęcia podejścia oddolnego i partnerskiego przejawiająca się w lepszym określeniu lokalnych potrzeb i rozwiązań, większym zaangażowaniu ze strony lokalnych podmiotów oraz większych możliwościach wdrażania innowacyjnych rozwiązań.

Z debaty przeprowadzonej 17 marca 2011 roku „Leader, czy można lepiej” wynika, że program jaki jest obecnie realizowany w naszym kraju w ramach Osi 4 nie spełnia warunków podejścia LEADER.

DO POBRANIA:

Po debacie LEADER, CZY MOŻNA LEPIEJ? Komentarze i uwagi zespołu Fundacji Wspomagania Wsi

***

Więcej na ten temat:

Filmowa relacja z debaty

Raport z debaty

wersja do druku

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx