Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Formalno-prawne aspekty działalności kół gospodyń wiejskich

Pierwsze koła gospodyń wiejskich (KGW) i organizacje o zbliżonych do nich celach powstały 150 lat temu z inicjatywy kobiet. Pierwsza organizacja kobiet wiejskich – „Towarzystwo Gospodyń" – została założona już w 1866 roku. Panie zawiązały swoje towarzystwo w Piasecznie koło Gniewa na Pomorzu. Natomiast pierwszą organizację o nazwie koło gospodyń wiejskich, obowiązującej do dziś, założyła Filipina Płaskowicka w Janisławicach w województwie łódzkim w 1877 roku[1].

Na przestrzeni lat KGW pielęgnowały polską tradycję i jednocześnie wywierały silny wpływ na rozwój polskiej wsi. Popularyzowały oświatę na wsi. Organizowały kursy m.in. szycia, gotowania, pieczenia, haftowania i robót ręcznych. Inicjowały i prowadziły pogadanki na temat higieny, zdrowia i prawidłowego prowadzenia gospodarstw domowych. Współorganizowały szkoły i ochotnicze straże pożarne, a także kursy przysposobienia rolniczego, szkolenia rolnicze i drobiarskie. Panie z KGW wspomagały osoby w trudnej sytuacji i uczyły wzajemnej pomocy. Organizowały festiwale i spektakle ludowe, różnego typu biesiady. Promowały sztukę ludową[2].

Po okresie transformacji, w latach 90-tych, część KGW przestała istnieć, wiele kół ograniczyło swoją działalność. Jednak w ostatnich 15-latach obserwujemy renesans aktywności kobiet zamieszkujących obszary wiejskie, co objawia się między innymi wzrostem aktywności kół gospodyń wiejskich. Kobiety, obserwując dorobek kulturowy, edukacyjny i społeczny swoich matek i babć, a także mając na uwadze potrzebę modernizacji i odnowy wsi wstępują do KGW lub zakładają nowe koła. Zdecydowaną większość członkiń stanowią rolniczki, jednak nie brakuje również innych osób ze środowiska wiejskiego[3] - nauczycielek, pielęgniarek, urzędniczek, przedstawicielek lokalnego biznesu.

***

Poniżej charakterystyki kół gospodyń wiejskich dokonane w oparciu o ich status prawny. 

POBIERZ PORADNIK W PLIKU PDF

 


[1] https://kolkarolnicze.pl/O-nas/Kola-Gospodyn-Wiejskich, online: 15.04.2019 r.

[2] Tamże.

[3] W praktyce, z powodu zmian administracyjnych i włączenia obszarów wiejskich do miast, niektóre z kół gospodyń wiejskich (utworzonych przed 29 listopada 2018 r.), mają siedziby w miastach.

 

Foto zajawka: KGW Wiadrów.

***

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx