Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

"Stop dezinformacji"- przewodnik Fundacji Panoptykon

Fundacja Panoptykon we współpracy z Fundacją Reporterów opublikowała przewodnik "Stop dezinformacji".

Jest to pierwsza publikacja w języku polskim, która kompleksowo podejmuje problematykę związaną z dezinformacją. Chociaż osadzona jest kontekście dziennikarskim, może być interesująca także dla organizacji, które nieraz prowadzą własne media - i podobnie jak redakcje narażone są na ataki, którymi zajmujemy się w jednym z rozdziałów.

W publikacji piszemy o tym:

--> jak weryfikować źródła informacji i samą informację przy pomocy dostępnych – w większości darmowych – narzędzi;

--> jak relacjonować zbliżające się wybory parlamentarne, tak by ograniczać negatywny wpływ dezinformacji na proces wyborczy;

--> jak w długofalowej perspektywie (nie tylko w kontekście wyborów) budować pozycję swojej redakcji jako rzetelnej i godnej zaufania.

W Przewodniku znalazły się też podpowiedzi, jak dziennikarze i redakcje mogą chronić się przed atakami – w szczególności nękaniem w sieci (np. zorganizowanymi kampaniami manipulacji bądź nienawiści mającymi na celu zdyskredytowanie niewygodnych mediów).

Dlatego zarówno sami dziennikarze, jak i redakcje powinni zadbać o bezpieczeństwo swojej komunikacji i przygotować odpowiednie procedury, żeby ochronić się przed atakiem, a jeśli do niego dojdzie – sprawnie zareagować. Ta część może być też interesująca dla organizacji społecznych, które narażone są na ataki podobne jak te, które dotykają redakcje - nawet bez związku z dezinformacją.

Przewodnik przygotowaliśmy w wygodnej formie strony internetowej: panoptykon.org/stop-dezinformacji, na której również można pobrać PDF do samodzielnego druku. Przewodnik dostępny jest za darmo i na wolnej licencji  (przy okazji zachęcamy do wspierania Panoptykonu i Fundacji Reporterów darowiznami - chociaż nie jest to warunek skorzystania z publikacji).

PRZEJDŹ DO PRZEWODNIKA

Źródło: Informacja prasowa

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx