Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Polska sprawiedliwa komunikacyjnie - najnowsza publikacja wydana przez forumIdei Fundacji Batorego

Przedstawiamy najnowszą publikację wydaną przez forumIdei Fundacji Batorego, w której prof. Tomasz Komornicki (Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN) pokazuje, że wykluczenie transportowe jest jedną z przyczyn nierówności społecznych w Polsce.

W dyskusjach o przyczynach nierówności społecznych często wymienia się dziedziczenie biedy, brak dostępu do odpowiedniego wykształcenia, bezrobocie, niedostępność opieki zdrowotnej. Rzadko kiedy jednak zwraca się uwagę na fakt, że aby skorzystać z dynamicznie rozwijających się rynków pracy, placówek edukacyjnych pozwalających zdobyć odpowiednie kwalifikacje zawodowe lub instytucji opieki zdrowotnej trzeba zwyczajnie móc do nich dojechać. Bez łatwo dostępnego transportu dobrej jakości nie sposób skorzystać z usług publicznych gwarantujących właściwy poziom życia, a czasem pozwalających wydobyć się z biedy lub choroby. Zaskakująco często jednak wykluczenie transportowe pomijane jest w dyskusjach o przyczynach nierówności społecznych i sposobach przeciwdziałania im.

Niniejsze opracowanie jest próbą wypełnienia tej luki. Autor pokazuje w nim w oparciu o szereg badań zrealizowanych w Instytucie Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, że potrzeby transportowe regionów, a nawet lokalnych jednostek samorządowych są odmienne, a podział na Polskę zachodnią i wschodnią w zakresie dostępności transportowej nie jest tak prosty, jak podpowiadają stereotypy. Dlatego też prof. Komornicki dowodzi, że polityka transportowa wymaga większego zróżnicowania terytorialnego. W wymiarze krajowym powinna być komplementarna względem polityki demograficznej, a na poziomie lokalnym ściśle zintegrowana z polityką edukacyjną, zdrowotną oraz społeczną. Przestrzega również, że jeśli inwestycje transportowe nie będą kontynuowane, Polsce grozi pogłębienie się stanu, który można nazwać niesprawiedliwością komunikacyjną.

Pobierz publikację w pliku PDF

Polska sprawiedliwa komunikacyjnie

Źródło: Informacja prasowa

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx