Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Poradnik dla obserwatorów społecznych. Wybory samorządowe 2018

Poradnik opublikowany przez Fundację Batorego wprowadza w tematykę społecznej obserwacji wyborczej w Polsce przed wyborami samorządowymi, które odbędą się jesienią 2018 roku.

Podczas wyborów samorządowych w 2018 roku po raz pierwszy polskie organizacje społeczne będą mogły oddelegować do lokali wyborczych swoich obserwatorów. W poradniku wyjaśniamy dlaczego warto skorzystać z możliwości obserwowania procesu wyborczego, jak zorganizować akcję obserwacyjną i jak zostać obserwatorem.

Poradnik składa się z trzech części. We wprowadzeniu opisane zostały obowiązujące przepisy, standardy i dobre praktyki obserwacji społecznej oraz podstawowe założenia dotyczące organizacji akcji obserwacyjnych. Druga część zawiera propozycje działań, jakie mogą podejmować obserwatorzy w dniu głosowania.

Opisane zostały procedury związane z otwarciem lokali wyborczych, głosowaniem, zamknięciem lokali, liczeniem głosów i ustalaniem wyników głosowania.

Trzecią część poświęcono temu, jak podsumować wyniki obserwacji. Zawiera ona również wzór i opis przykładowego protestu wyborczego.

W załączniku do poradnika znajdują się: przykładowy formularz obserwacyjny, jaki obserwatorzy mogą wykorzystać do notowania uwag w trakcie monitoringu, oraz lista zadań, o których trzeba pamiętać, by dobrze przygotować się do prowadzenia obserwacji.

POBIERZ PORADNIK W PLIKU PDF

 

Źródło: http://www.batory.org.pl/

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx