Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Abecadło dobrych praktyk organizacji pozarządowej

Organizacja pozarządowa gotowa na wszystko! Tym określeniem można streścić wiedzę, jaką stara się przekazać Abecadło. Opracowanie powstało z inicjatywy samych organizacji. Zebrane zalecenia, obowiązki, dobre praktyki, czy standardy mogą nie być dla NGO-sów nowością czy zaskoczeniem. Warto jednak sprawdzić, czy w codziennym pozarządowym zabieganiu czegoś nie przeoczyliśmy.

Na kryzys Abecadło

Abecadło dobrych praktyk organizacji pozarządowej to skrótowy przegląd różnych obszarów działania organizacji, w których warto zadbać o porządek. Podpowiadamy nie tylko, jakie organizacja ma obowiązki wynikające z prawa czy jakie procedury powinna przyjąć, by działać sprawnie, bezpiecznie i zgodnie z prawem, ale też szereg dobrych praktyk, które pozwolą organizacji uniknąć wielu problemów lub zminimalizować szkody, gdy pojawi kryzys w jednym z opisanych obszarów związanych z bezpieczeństwem organizacji.

Nie tylko o prawie

Najczęściej koncentrujemy się na prawnych aspektach działania organizacji pozarządowych – regulacjach, które kształtują stosowane w NGO procedury, dokumenty, rachunkowość. Zachowanie standardów w tej dziedzinie jest ważne, ale bezpieczna organizacja zwraca też uwagę na inne obszary. Choćby taką organizację przestrzeni, która zapewni „obronę” przed niespodziewaną agresją z zewnątrz. Bezpieczniejsza będzie też NGO dobrze komunikująca się ze światem czy wiedząca jak zachować się w trakcie wizyty służb.

Wspólnym wysiłkiem organizacji pozarządowych

Abecadło powstało z inicjatywy grupy osób aktywnych w sektorze pozarządowym, które postanowiły podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, żeby pomóc innym tworzyć bezpieczne i odporne na kryzysy organizacje pozarządowe.

Abecadło dobrych praktyk przygotowała Anna Obem, przy współpracy: Magdaleny Dul-Komosińskiej, Jakuba Sokalskiego, Zofii Komorowskiej i Rafała Kowalskiego. W tworzenie Abecadła zaangażowane były organizacje: Fundacja Panoptykon, Stocznia, WWF, Stowarzyszenie Klon/Jawor, Greenpeace, Fundacja im. S. Batorego, Stowarzyszenie BORIS, FRSO.

Zapraszamy do lektury!

Źródło:http://poradnik.ngo.pl/

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx