Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Raport "Świetlice - polskie kluby młodzieżowe?"

Zachęcamy do lektury raportu ze spotkania grupy absolwentów Programu LIDERZY PAFW pt. „Świetlice- polskie kluby młodzieżowe?”, podczas którego zastanawiano się się nad możliwością wykorzystania świetlic na terenach wiejskich do pracy z młodzieżą w ich czasie wolnym.

Raport pochodzi ze strony internetowej Fundacji Aktywizacji i Rozwoju Młodzieży FARMa ze Staszowa.

Zapraszamy do lektury!

***

Dużą inspiracją do rozpoczęcia prac nad świetlicami były kluby młodzieżowe funkcjonujące w krajach takich jak Norwegia, Belgia czy Anglia, których pracy miała okazję przyglądać się Barbara Zamożniewicz z naszej Fundacji (Fundacji Aktywizacji i Rozwoju Młodzieży FARMa ze Staszowa.). Są to placówki wpisane w system edukacji czy pracy socjalnej na poziomie każdej gminy, ze stałym dofinansowaniem, pracownikami młodzieżowymi oraz bardzo dobrze opracowaną metodologią pracy z młodzieżą.

W Polsce coraz więcej osób i organizacji zwraca uwagę na konieczność tworzenia klubów młodzieżowych, głównie z tego powodu, że młodzieży najzwyczajniej brakuje przestrzeni do spotykania się i działania. Młodzież na terenach wiejskich jest  w dużym stopniu wycofana z życia publicznego. Takie kluby mogłyby wypełnić olbrzymią lukę w pracy na rzecz młodzieży i z młodzieżą w ich czasie wolnym (tzw. edukacja nieformalna). To w takich klubach dzieje się to, co nazywamy budowaniem więzi społecznych, nabywaniem kompetencji miękkich i równaniem szans. Ale czy stać nas na upowszechnienie tej metody pracy w kraju? Czy wiejskie gminy stać na utworzenie i utrzymanie nowych placówek? Czy może lepszym pomysłem byłoby wykorzystanie świetlice do tworzenia klubów młodzieżowych na terenach wiejskich w Polsce?

Wraz z innymi absolwentami Programu LIDERZY Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności spotkaliśmy się w dniach 10-12 października 2014 w Domu i Bibliotece Sichowskiej k. Staszowa, woj. świętokrzyskie, by porozmawiać na ten temat.

W spotkaniu udział wzięli:

Barbara Zamożniewicz- inicjatorka i organizatorka spotkania, Staszów, woj. świętokrzyskie

Agata Nowacka- Bednarz- Fundacja Ponad Horyzontem, Trzebownisko, woj. podkarpackie

Agnieszka Zwierzyńska Centrum Kultury i Rozwoju Lokalnego w Rakowie, Raków, woj. świętokrzyskie

Maria Jolanta Brykczyńska- Stowarzyszenie Na Rzecz Aktywizacji Społeczności Lokalnej „Siedlisko” w Lubochni, Gniezno, woj. wielkopolskie

Elżbieta Różycka - Gminna Biblioteka Publiczna w Urszulinie, Urszulin, woj. lubelskie

Jacek Piwowarski - Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej Dolina Kacanki, Wiązownica Kolonia, woj. świętokrzyskie

 

***

Zachęcamy do zapoznania się z raportem oraz infografiką.

Pliki do pobrania:

Raport ze spotkania- Świetlice polskie kluby młodzieżowe.

Infografika do raportu w pdf: Infografika do raportu- Świetlice polskie kluby młodzieżowe

Infografika. Świetlice-polskie kluby młodzieżowe

logo (1)

 Spotkanie odbyło się dzięki dofinansowaniu z Programu LIDERZY Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności
w ramach Funduszu Inicjatyw Absolwenckich.
Dziękujemy!

 

Źródło: http://www.fundacjafarma.pl

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx