Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Perspektywy dla polskiej wsi. Relacja z konferencji FAOW „Przedsiębiorcze i niezależne NGO”

Zmiany polityczne i kadrowe, rozpoczęcie finansowania z kolejnego okresu funduszy unijnych jak i możliwości urozmaicenia źródeł finansowania organizacji na wsi przez przedsiębiorczość zostały przedstawione uczestnikom podczas konferencji Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich (FAOW). Konferencja, która odbyła się w Warszawie 16 grudnia 2015 roku, zorganizowana została z okazji zakończenia projektu „Przedsiębiorcze i niezależne NGO dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Konferencję zaszczycił swoją obecnością Wiceminister Ryszard Zarudzki, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który podzielił się z uczestnikami swoją wiedzą na temat działalności organizacji społecznych na terenach wiejskich, ale także przedstawił wyzwania, które widzi na początku swojej służby w Ministerstwie.

Wystąpienia podczas konferencji były poświęcone głównie wsparciu organizacji pozarządowych w zakresie rozpoczęcia działalności odpłatnej i / lub gospodarczej, funduszom europejskim na ich działalność i rozwój, jak i innym zagadnieniom prawnym, które mają wpływ na ich działalność. Wystąpienia dotyczyły:

  • Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Programu LEADER oraz Europejskiego Funduszu Społecznego;
  • Sieci KSOW oraz Europejskiej Sieci Obszarów Wiejskich ENRD; jak i
  • możliwości funkcjonowania wiejskich NGO w świetle ostatnich prac Federacji OFOP jak i zmian w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

Na konferencji przedstawione zostały przykłady dobrych praktyk podejmowania przez organizacje pozarządowe działalności odpłatnej i / lub gospodarczej.

Projekt „Przedsiębiorcze i niezależne NGO” został wdrożony przez Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich (FAOW) i korzystał z dofinansowania ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Więcej informacji na temat projektu dostępnych jest na stronie projektu [link].

 ***

Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania wystąpień prelegentów, oraz do zapoznania się z prezentacjami, które zamieszczamy pod plikami filmowymi.

"Wsparcie wiejskich organizacji pozarządowych w ramach PROW na lata 2014-2020". Wystąpienie Ryszarda Zarudzkiego, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

PREZENTACJA "Wsparcie wiejskich organizacji pozarządowych w ramach PROW na lata 2014-2020"

***

"Wsparcie wiejskich organizacji pozarządowych w ramach PROW na lata 2014-2020- PROGRAM LEADER". Wystąpienie Joanny Gierulskiej z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 ***

"Wsparcie wiejskich organizacji pozarządowych w ramach PROW na lata 2014-2020 - KRAJOWA SIEC OBSZARÓW WIEJSKICH" Wystąpienie Justyny Adamskiej z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

PREZENTACJA KRAJOWA SIEC OBSZARÓW WIEJSKICH 2014 - 2020

***

Różne źródła finansowania wiejskich organizacji pozarządowych w tym środki regionalne, EFS, rządowe, samorządowe na lata 2014-2020 –wystąpienie Daniela Kosińskiego, Naczelnika Wydziału, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Warszawa, 16 grudnia 2015r.

 PREZENTACJA "Różne źródła finansowania wiejskich organizacji pozarządowych w tym środki regionalne, EFS, rządowe, samorządowe na lata 2014-2020" 

***

Wspieranie organizacji pozarządowych z perspektywy Europejskiej Sieci Obszarów Wiejskich ERDN - Urszula Budzich-Tabor.

PREZENTACJA Wspieranie organizacji pozarządowych z perspektywy Europejskiej Sieci Obszarów Wiejskich (ESOW)

***

Odpowiedzi na pytania uczestników konferencji udzielają urzędnicy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

***

Prezentacje dobrych praktyk podejmowania przez organizacje pozarządowe działalności odpłatnej i/lub gospodarczej – Katarzyna Jórga, Irena Krukowska-Szopa, Iwona Olkowicz.

PREZENTACJA "DOBRE PRAKTYKI PROWADZENIA DZIAŁALNOŚĆI ODPŁATNEJ I/LUB GOSPODARCZEJ POLSKICH NGO

PREZENTACJA "DOBRE PRAKTYKI DZIAŁAŃ ODPŁATNYCH I GOSPODARCZYCH PODEJMOWANYCH PRZEZ ORGANIZACJE POZARZĄDOWE"

PREZENTACJA "DOBRE PRAKTYKI PODEJMOWANIA PRZEZ ORGANIZACJE POZARZĄDOWE DZIAŁALNOŚCI ODPŁATNEJ I/LUB GOSPODARCZEJ"

***

Możliwości funkcjonowania wiejskich NGO w świetle ostatnich prac Federacji OFOP – Piotr Frączak – Członek Honorowy OFOP.

***

Korzyści płynące ze zmian w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie – Jan Karpowicz, Departament Pożytku Publicznego. 

PREZENTACJA "Prawo trzeciego sektora w świetle nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie" 

***

Podsumowanie projektu „PRZEDSIĘBIORCZE I NIEZALEŻNE NGO"- Sylwia Romańska-Węzik, Koordynator projektu (Członek Zarządu FAOW), Katarzyna Jórga, Irena Krukowska-Szopa, Iwona Olkowicz.


***

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx