Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Crowdfunding – czyli jak można sfinansować projekt społeczny?

Bartosz Sokoliński, Michał Szaniawski: Crowdfunding to najprościej rzecz ujmując zbiórka pieniędzy na projekty społeczne, dzięki wykorzystaniu platformy internetowej. Mówię tu miedzy innymi o naszej platformie www.fundujesz.pl , gdzie można zapoznać się z konkretnymi projektami i je wesprzeć.


Bartosz Sokoliński i Michał Szaniawski z pierwszego w Polsce Portalu Finansowania Społecznościowego
dedykowanego dla trzeciego sektora www.fundujesz.pl

To bardzo interesujący sposób pozyskania pieniędzy dla tych, którzy nie są w stanie zrealizować projektów w oparciu o własne środki finansowe. To, że ich pomysł trafia do sieci, daje szansę na jego promocję. Jeżeli projekt jest godzien uwagi, crowd (czyli tłum) zaczyna wpłacać drobne sumy pieniędzy. Wszystko dzieje się w określonym czasie. Jeżeli w założonym okresie nie uda się zebrać stosownej kwoty, pieniądze wracają do darczyńców. Ma to na celu ochronę samych wpłacających oraz mobilizację autorów projektów do racjonalnego myślenia o ich realizacji.

Czy koniecznie trzeba szukać pomocy platformy crowdfundingowej? Oczywiście można spróbować własnych sił, ale jest to mniej więcej podobny wybór do tego, czy kupować masło w sklepie, czy robić je samemu. My dajemy ludziom narzędzie, które dobrze działa. Przykłady ze świata pokazują, że łatwiej jest cokolwiek zebrać za pomocą platform, które są sprawdzone i z sukcesem przetestowane przez tysiące ludzi, którzy tą drogą zrealizowali swoje projekty.

Są projekty, które niemal na sto procent doczekają się odpowiedniej liczby wpłat. Na naszej platformie pojawił się pomysł ze zwierzakami w tle. Jego autorzy zilustrowali projekt zdjęciami z rzewnie spoglądającymi psiakami. Rzesza ludzi, którym serca miękną na taki widok jest ogromna, a więc i fundatorów jest proporcjonalnie więcej niż w przypadku innych projektów. Poważnie jednak mówiąc, nie tylko to decyduje o sukcesie. Bardzo ważne jest też to, w jaki sposób kontaktujemy się z darczyńcami.

Trzeba dobrze zaplanować cały projekt zanim uruchomimy kampanię. Zastanowić się, do kogo można go skierować, kto będzie zainteresowany udziałem w takim przedsięwzięciu, z jakich kanałów informacyjnych te osoby korzystają. Nie można ograniczać się do promocji projektu za pomocą jedynie platformy crowdfundingowej, należy włączyć do tego portale społecznościowe oraz blogi. Na samym początku trzeba sobie też zadać pytanie, czy będziemy mieć na to wszystko czas. To nie jest tak, że wrzucimy tekst na stosowny portal i automatycznie zaczynamy liczyć wpływające złotówki. Trzeba stale pilotować nasze działania w sieci, odpowiadać na maile potencjalnym darczyńcom, śledzić, co dzieje się Twitterze i Facebooku, reagować na wszelkie wpisy. Wbrew pozorom wymaga to mnóstwa czasu.

Crowdfunding cały czas się rozwija, trudno powiedzieć, że jest już w rozkwicie. Powiedzielibyśmy raczej, że dopiero kiełkuje. To dla nas fascynujące, że możemy w tym procesie uczestniczyć i przyczyniać się do wzrostu zainteresowania taką formą pozyskiwania środków na realizację projektów społecznych. Cieszy fakt, że nasze doświadczenia, będą dobrymi praktykami dla kolejnych beneficjentów.

Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy z Bartoszem Sokolińskim i Michałem Szaniawskim z portalu www.fundujesz.pl

***

www.fundujesz.pl


Wszystko zaczęło się na konferencji TechCamp w Warszawie jesienią 2013 roku. Podczas panelu warsztatowego na temat crowdfundingu, grupa 10 osób stworzyła fundamenty pod powstanie platformy Fundujesz.pl. Byli to głównie członkowie ngosów, społecznicy, ale też przedstawiciele biznesu. Później, organizator konferencji FRSI (Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego) wspólnie z PAFW (Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności) ogłosili konkurs grantowy na innowacyjne projekty, które wesprą rozwój trzeciego sektora. No i tak to się zaczęło…. napisaliśmy konspekt, potem drugi, potem już większy projekt i stworzyliśmy „Pierwszy w Polsce Portal Finansowania Społecznościowego dedykowanego dla trzeciego sektora”. Prace nad portalem trwają od marca 2014 roku. Portalem zarządza prawnie Akademickie Stowarzyszenie Edukacji Samorządowej działające przy Uniwersytecie Warszawskim. Wsparcie wykazuje cały 10 osobowy zespół nieformalnie zawiązany na TechCamp Warszawa 2013, ale oficjalnie tworzą go Bartosz Sokoliński, Michał Szaniawski, Łukasz Rejer i Paweł Przybyszewski.

Tekst i fot. Przemysław Chrzanowski
Wideo: Piotr Subotkiewicz

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx