Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Najczęściej popełniane błędy

Najczęściej popełniane błędy dotyczące ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie  1. Należy odróżnić organizacje pozarządowe prowadzące działalność...

1. Należy odróżnić organizacje pozarządowe prowadzące działalność w sferze pożytku publicznego od organizacji pozarządowych zarejestrowanych jako organizacje pożytku publicznego. Nie wszystkie organizacje pozarządowe prowadzące działalność w sferze pożytku publicznego są organizacjami pożytku publicznego. Działalność w sferze pożytku publicznego może być prowadzona nie tylko przez organizacje, które uzyskały status organizacji pożytku publicznego.

2. Status organizacji pożytku publicznego nadaje Krajowy Rejestr Sądowy (KRS). Mogą go uzyskać organizacje pozarządowe spełniające formalne warunki konieczne do uzyskania statusu (określone w ustawie o działalności pożytku publicznego), które złożą formularze związane z rejestracją statusu w KRS i zostaną zarejestrowane w KRS jako organizacje pożytku publicznego.

3. Od 1 stycznia 2004 r. odliczeniu podlegają darowizny dokonane na rzecz organizacji pozarządowych prowadzących działalność w sferze pożytku publicznego, a nie tylko na rzecz organizacji pożytku publicznego.

4. 1% podatku dochodowego mogą przekazywać osoby fizyczne tylko na rzecz organizacji pożytku publicznego (czyli zarejestrowanych jako takie organizacje w KRS).

5. Organy administracji publicznej, w tym organy jednostek samorządu terytorialnego, zlecają realizację zadań publicznych organizacjom pozarządowym oraz innym uprawnionym podmiotom prowadzącym działalność pożytku publicznego (osoby prawne i jednostki organizacyjne kościołów i związków wyznaniowych), a nie tylko organizacjom pożytku publicznego.

6. Każda organizacja pozarządowa może prowadzić działalność : odpłatną pożytku publicznego, nieodpłatną pożytku publicznego, działalność gospodarczą. Ustawa zakazuje jednak prowadzenia działalności odpłatnej pożytku publicznego i działalności gospodarczej tego samego rodzaju (tj. w odniesieniu do tego samego przedmiotu działalności).

7. Prowadzenie działalności gospodarczej nie jest przeszkodą do uzyskania statusu organizacji pożytku publicznego, ale działalność ta musi być prowadzona w rozmiarach służących realizacji celów statutowych. 

Dzięki uprzejmości www.pozytek.ngo.pl

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx