Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Organizacje społeczne potrzebują stabilnej współpracy z samorządem

84% organizacji społecznych utrzymuje kontakty z lokalnym samorządem, dla 32% są one częste i regularne. Na czym polegają? Co trzecia organizacja społeczna prowadzi wspólne projekty z lokalnym samorządem i wymienia się z nim na bieżąco informacjami. Przedstawiciele co piątego organizacji biorą udział w konsultacjach lokalnych, nieco mniej uczestniczy w pracach komisji lub grup roboczych.

Zasada subsydiarności w skali lokalnej

Jednak najczęściej współpraca między organizacjami i samorządem na charakter finansowy. Ponad połowa stowarzyszeń i fundacji w Polsce realizuje zadania publiczne finansowane ze źródeł samorządowych: organizuje zajęcia sportowe czy edukacyjne, prowadzi placówki opiekuńcze, działania kulturalne i wiele, wiele innych działań lokalnych. Na tym właśnie polega w praktyce zasada subsydiarności zapisana w Konstytucji RP. Dotacje od samorządu nie są duże, ale w przeciętnej organizacji (której budżet stanowi 28 tys. zł rocznie) od samorządu pochodzi średnio co czwarta złotówka. W skali całej Polski samorządy gminne zleciły fundacjom i stowarzyszeniom (poza OSP) realizację zadań publicznych za ok. 2 mld zł. Biorąc pod uwagę całość wydatków gmin, dotacje dla organizacji społecznych stanowiły niespełna 1% ich kwoty.

Czy współpraca zostanie zamrożona?

Od lat tak mierzona współpraca między organizacjami a samorządem pozostaje na tym samym poziomie - ok. 1% lokalnych wydatków gminy. Wielokrotnie pojawiały się głosy, że władze samorządowe powinny w większym stopniu “dzielić się” budżetem z organizacjami (a więc zlecać im realizację większej liczby zadań publicznych). Obecnie jednak pojawia się pytanie, czy w najbliższych latach uda się obronić współpracę w skali z 2018 roku. Łukasz Waszak z Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS w Łodzi tak komentuje wpływ kryzysu spowodowanego pandemią na relację między organizacjami a samorządem: “W 2021 roku wiele samorządów, szukając oszczędności, zrezygnuje z zewnętrznych usługodawców, takich jak organizacje pozarządowe. To będzie pierwszy krok. W drugiej kolejności samorządy zaczną myśleć o racjonalizowaniu usług świadczonych przez siebie. Już teraz obserwujemy niepokojące działania samorządów, zarówno tych dużych, jak i średnich. Chociażby miasto Łódź zamroziło część środków na zadania, które miały być zlecane organizacjom (analogiczne ruchy wykonały też samorządy w miastach 50-100 tys. mieszkańców). Sektor pozarządowy jest dostarczycielem wielu usług, a organizacje mają zobowiązania ciągłości prowadzenia działań. Dla nich zlikwidowanie źródła finansowania ze strony samorządów będzie poważnym problemem.”

Źródło: Informacja prasowa Stowarzyszenia Klon/Jawor

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx