Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Organizacje społeczne potrzebują społecznego zaangażowania

W wyniku pandemii połowa organizacji społecznych odczuwa problem z korzystaniem z pomocy wolontariuszy. Jednak słabe społeczne zakorzenienie działań organizacji to nie wynik pandemii. Już wcześniej liderzy organizacji sygnalizowali, że coraz mocniej odczuwają problem braku osób angażujących się w ich działania.

Z badań Stowarzyszenia Klon/Jawor wynika, że zmniejsza się przeciętna liczba wolontariuszy – zarówno tych, którzy działali na ich rzecz co najmniej raz w roku, jak i ściślej związanych z organizacjami, pracujących co najmniej raz w miesiącu.

Czy Polacy są zaangażowani społecznie?

W ramach międzynarodowego badania World Giving Index mieszkańcy 145 krajów świata są pytani o to, czy w ciągu ostatniego miesiąca poświęcili swój czas na wolontariat na rzecz jakiejś organizacji społecznej. Polska w tym regularnie prowadzonym badaniu od lat zajmuje ok 100. miejsce z wynikiem ok. 11% obywateli wspierających NGO swoich zaangażowaniem. Zgodnie raportem GUS (źródło: Wolontariat w 2016 roku) w wolontariat na rzecz stowarzyszeń i fundacji angażowało się około 1,2 mln osób, które przepracowały społecznie ponad 200 mln godzin. Jednocześnie przed telewizorem średnio Polacy spędzają ponad 4 godzinie dziennie, a więc ponad 1500 godzin rocznie (źródło: badania Nielsen Audience Measurement 2018). Gdyby wyobrazić sobie, że każdy z nas ogląda telewizję o 6,5 godzin rocznie mniej, a zaoszczędzony czas poświęca na wolontariat, to w skali roku wolumen godzin pracy społecznej by się podwoił.

Czy uda się zagospodarować społeczną energię?

Najbliższe miesiące pokażą, czy mobilizacja społeczna związana z pandemią okaże się przyspieszonym kursem obywatelskiego zaangażowania. Czy zryw związany z kryzysem przełoży się na długofalową aktywność? Łukasz Domagała z Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych nie ma wątpliwości, że organizacje społeczne powinny zrobić wszystko, aby utrzymać społeczne zaangażowanie. Argumentuje: „Podejmowanie przez organizacje nowych aktywności jest czymś bardzo pozytywnym, ale, jak pokazują wyniki badań, działania te dotyczą głównie bezpośredniej pomocy, ochrony, dostarczenia żywności, a nie zmiany modelu zarządzania czy metod pracy w organizacji. Moim zdaniem musimy zmienić model zarządzania organizacjami, mniej czerpać z doświadczeń biznesu i administracji – choć bywają one cenne – a bardziej skupić się na takiej pracy, która angażuje energię społeczną i wolontariuszy".

Źródło: Informacja prasowa Stowarzyszenia Klon/Jawor

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx