Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

#DeszczówkaWPralce jest ok!

Najnowsze prognozy wskazują na duże zagrożenie suszą w tym roku. Jak w takim przypadku racjonalnie korzystać z malejących zasobów wodnych? Ludzkość musi znaleźć rozwiązanie tego problemu. Promowane są nowe strategie ochrony oraz rozważne i racjonalne wykorzystanie wody, w tym zrównoważone pozyskiwanie jej z przyrody – np. zbiorniki wód opadowych do spłukiwania toalet czy podlewania roślin. Naukowcy z IMGW-PIB, Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Białostockiej opracowali jeszcze jeden sposób.

Czy możliwy jest recykling wody? Jak najbardziej!  I to w obrębie gospodarstwa domowego. Naukowcy wskazują na możliwość wykorzystania zmagazynowanej wody deszczowej do… prania ubrań! Oczywiście pod pewnymi warunkami. Badania były prowadzone w warunkach przydomowego zbiornika na wodę deszczową i polegały na analizie parametrów fizykochemicznych i mikrobiologicznych, co 10 dni. Wyniki są bardzo optymistyczne. Zanieczyszczenia wykryte w wodzie opadowej są bezpieczne dla procesu prania i jakości prania odzieży. Wielodniowe magazynowanie wody zmienia jej parametry w bezpiecznym zakresie, szczególnie w podziemnych zbiornikach, które są odpowiednio zamknięte. Naukowcy wskazują, że przez cały okres trwania badań (30 dni) testowana woda spełniała ogólne wymagania pod względem twardości, pH, koloru i zmętnienia.

Oficjalnie, nie można jeszcze zalecać tego typu rozwiązania, z uwagi na brak norm prawnych i rekomendacji producentów urządzeń, ale jest to duży krok w stronę proekologicznych działań, mających na celu oszczędzanie wody.

#DeszczowkaWPralce jest ok!

Artykuł ze szczegółowym opisem badań: https://www.mdpi.com/2073-4441/12/1/252/htm

Źródło: http://stopsuszy.imgw.pl/

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx